Isäni sai äidiltään perintönä taulun jonka on maalannut P.Heickell. sattuisiko jollain oleen tietoa maalaajasta? Onko tunnettu? Onko tehnyt arvokkaita töitä?
P.Heickell
6
6994
Vastaukset
- Jaska
Hei!
Mieheni on myöskin perinyt mummoltaan taulun, jonka on maalannut P.Heickell niminen taiteilija. Joko sinulla on tietoa tästä taiteilijasta? Tai tietääkö joku muu kyseisestä taitelijasta?- Tiina
Valitettavasti en ole löytänyt tai saanut mitään infoa kyseisestä taiteilijasta. Muita Heickeleitä kyllä löytyy netistä.
- gunart
Hei,
Paul Heickell oli taidemaalari Arthur Heickellin poika. Paul Heickell syntyi 1800-luvun lopulla ja kuoli nuorena, 1950-luvulla. Hän oli harrastelijamaalari ja työskenteli armeijan topografiaosastolla.
Paul heickellin parhaimmat työt voivat olla hyvinkin taidokkaita ja valoisia maisemia, mutta merkittävämpää rahallista arvoa niillä ei ole. Hän leikitteli kaltevuuksilla ja varjoilla ja kuvasi usein maisemamaalauksissaan latoja tai muita rakennuksia. Isänsä tavoin pojat Paul ja Torsten olivat tuottelijaita maalareita ja tauluja on liikkeellä suhteellisen paljon. Huutokauppahinnat vaihtelevat työn koosta ja tasosta riippuen n. 80-300 euron tietämillä.
Itse keräilen Heickellin taidetta ja voisin olla teidänkin töistä kiinnostunut. Perintötaulusta ei taida kuitenkaan tässä tapauksessa luopua, sillä ikävä kyllä, rahallista arvoa näillä hienoilla töillä ei juurikaan ole. Voin arvioida taulunne tarkemminkin mikäli lähetätte kuvan osoitteeseen [email protected]- eh
Kemigrafeina on vuosikymmenien kuluessa ollut hienoja henkilöllisyyksiä ja eräs heistä oli Paul Arthur Heickell (1893-1955). Hän tuli ensin Lilius & Hertzbergille 1911. mutta siirtyi ennen 1. maailmansotaa Pietariin Nevski Prospektin erääseen hienostoravintolaan kyyppariksi. Helsinkiin palattuaan kävi valokuvausopin Daniel Nyblinillä 1915-16 ja täydennysopin L & H:llä 1917-19 ja toimi Kuvateollisuus Oy:n kemigrafivalokuvaajana, esimiehenä ja asiakkaille esittelijänä 1920-39 ja viimeksi johti pv. pääesikunnan topografista karttaosastoa 1940-55. 1920-luvulla hän esiintyi "elävienkuvien " teatterin jousiorkesterissa. Hänen käsialaansa olivat eräät maalaukset taidekaupoissa ja hänen asiantuntemusta oli myös kuuluminen klubin rintamerkin palkintolautakuntaan.
"Jaa-a pojat, olis' vain yksi tunti päivässä töitä ja sekin olisi päivällistunti!" - lausahti 1938 Paul Heickell sympaattinen työtoveri ja hienovarainen johtaja, jonka valoisassa muistossa säilytämme! Sain sukulaisen "kuolinpesästä", yhden Paul Heickellin taulun. Taakse on merkattu vuosiluku: 1949. Sulkeisiin on merkattu: (Maisema Vihdistä?). Taulun mitat näillä kehyksillä 50cm x 38cm. Kehysten leveys 7cm. Olisitko mahdollisesti kiinnostunut tästä taulusta? ([email protected])
- ari25matti
onko muita kuin paul ja artur
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154118Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii652624Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932381- 472313
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321541Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5161323Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951306- 561287
- 751253
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176