P.Heickell

Tiina

Isäni sai äidiltään perintönä taulun jonka on maalannut P.Heickell. sattuisiko jollain oleen tietoa maalaajasta? Onko tunnettu? Onko tehnyt arvokkaita töitä?

6

7411

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaska

      Hei!
      Mieheni on myöskin perinyt mummoltaan taulun, jonka on maalannut P.Heickell niminen taiteilija. Joko sinulla on tietoa tästä taiteilijasta? Tai tietääkö joku muu kyseisestä taitelijasta?

      • Tiina

        Valitettavasti en ole löytänyt tai saanut mitään infoa kyseisestä taiteilijasta. Muita Heickeleitä kyllä löytyy netistä.


    • gunart

      Hei,

      Paul Heickell oli taidemaalari Arthur Heickellin poika. Paul Heickell syntyi 1800-luvun lopulla ja kuoli nuorena, 1950-luvulla. Hän oli harrastelijamaalari ja työskenteli armeijan topografiaosastolla.

      Paul heickellin parhaimmat työt voivat olla hyvinkin taidokkaita ja valoisia maisemia, mutta merkittävämpää rahallista arvoa niillä ei ole. Hän leikitteli kaltevuuksilla ja varjoilla ja kuvasi usein maisemamaalauksissaan latoja tai muita rakennuksia. Isänsä tavoin pojat Paul ja Torsten olivat tuottelijaita maalareita ja tauluja on liikkeellä suhteellisen paljon. Huutokauppahinnat vaihtelevat työn koosta ja tasosta riippuen n. 80-300 euron tietämillä.

      Itse keräilen Heickellin taidetta ja voisin olla teidänkin töistä kiinnostunut. Perintötaulusta ei taida kuitenkaan tässä tapauksessa luopua, sillä ikävä kyllä, rahallista arvoa näillä hienoilla töillä ei juurikaan ole. Voin arvioida taulunne tarkemminkin mikäli lähetätte kuvan osoitteeseen [email protected]

      • eh

        Kemigrafeina on vuosikymmenien kuluessa ollut hienoja henkilöllisyyksiä ja eräs heistä oli Paul Arthur Heickell (1893-1955). Hän tuli ensin Lilius & Hertzbergille 1911. mutta siirtyi ennen 1. maailmansotaa Pietariin Nevski Prospektin erääseen hienostoravintolaan kyyppariksi. Helsinkiin palattuaan kävi valokuvausopin Daniel Nyblinillä 1915-16 ja täydennysopin L & H:llä 1917-19 ja toimi Kuvateollisuus Oy:n kemigrafivalokuvaajana, esimiehenä ja asiakkaille esittelijänä 1920-39 ja viimeksi johti pv. pääesikunnan topografista karttaosastoa 1940-55. 1920-luvulla hän esiintyi "elävienkuvien " teatterin jousiorkesterissa. Hänen käsialaansa olivat eräät maalaukset taidekaupoissa ja hänen asiantuntemusta oli myös kuuluminen klubin rintamerkin palkintolautakuntaan.
        "Jaa-a pojat, olis' vain yksi tunti päivässä töitä ja sekin olisi päivällistunti!" - lausahti 1938 Paul Heickell sympaattinen työtoveri ja hienovarainen johtaja, jonka valoisassa muistossa säilytämme!


      • Sain sukulaisen "kuolinpesästä", yhden Paul Heickellin taulun. Taakse on merkattu vuosiluku: 1949. Sulkeisiin on merkattu: (Maisema Vihdistä?). Taulun mitat näillä kehyksillä 50cm x 38cm. Kehysten leveys 7cm. Olisitko mahdollisesti kiinnostunut tästä taulusta? ([email protected])


    • ari25matti

      onko muita kuin paul ja artur

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      234
      2027
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1184
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      1045
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      38
      719
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      706
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      668
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      203
      611
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      465
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      438
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      432
    Aihe