Machine wash

warm?

Ostin USA:sta Aeoropostale-nimisestä nuortenliikeestä toppeja ja paitapuseroita. Topeissa lukee pesuohjeissa machine wash cold, jolloin pesen ne 40:ssä (tai 30:ssa). Paitapuseroissa taas lukee machine wash warm, mitähän tämä mahtaa tarkoittaa - 60? Kysymys kuulostaa ihan tyhmältä, tiedän. Mutta esim. Marimekon kirkkaat vaatteet on nimenomaan pestävä 60:ssä, jos ne pesee 40:ssä värit haalistuvat.

Eli mitä machine wash warm teidän mielestä tarkoittaa?

4

2813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • the laundry queen

      Olen päätynyt tällaiseen systeemiin vuosikymmeniä kansainvälistä pyykkiä pestyäni: 'cold' tarkoittaa kylmää, eli pesen vaatteet korkeintaan 30 asteisessa vedessä. 'Warm' tarkoittaisi ehkä n. 40 asteen pesua ja 'hot' uskaltaisin laittaa 60 asteeseen.

      Täällä USA:ssa pesukoneet eivät lämmitä itse pesuvettä, vaan ottavat mitä hanasta tulee, joka tietysti vaihtelee vedenlämmittäjän asetuksista ja vuodenajan mukaan vaihtelevan kylmän veden lämpötilasta. 'Cold' ohjelma ottaa vain kylmää vettä, 'warm' sekoittaa kylmän ja kuuman ja 'hot' ottaa vain kuumaa. Ei sen tieteellisempää. Mutta esim. 60 asteinen vesi ei tuntuisi käsissä 'warm'ilta vaan 'hot'ilta.

      • warm?

        Kiitos vastauksesta. Tuota en tiennytkään että siellä pesumasiinat eivät lämmitä vettä. Varmaan se noin menee. Eli pistämpä tuon paitapuseron tuolta 40-asteiseen pesuun..


      • aina pyykilla
        warm? kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Tuota en tiennytkään että siellä pesumasiinat eivät lämmitä vettä. Varmaan se noin menee. Eli pistämpä tuon paitapuseron tuolta 40-asteiseen pesuun..

        Tarkemmin sanottuna se menee niin etta kaikki pesukoneet eivat lammita vetta. Uudemmat, eurooppalaiseen tyyliin toimivat koneet lammittavat veden. Omakohtaista kokemusta Askon ja Mielen pesukoneista.
        Mutta paasaantoisestihan kaytossa on viela ne paaltataytettavat turhanpaivaiset pyykkia ees taas vatvovat koneet.
        Joskus ennen oli tosi kiva pesta monta koneellista pyykkia ja huomata etta suihkuun mennessa lamminvesi on loppu.


    • googlettaja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1526
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      20
      1026
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      87
      1026
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      86
      946
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      886
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      841
    8. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      825
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    10. 70
      759
    Aihe