FS simuissa

2002,2004,fsx.

siis kaikissa, mitä mulla on, moottorien äänet ovat alkaneet olla aika sekavaa sotkua, eli millä pystyy korjaamaan, ettei tarvi kaikkia asentaa uudestaan?
Kiitos oikealle vastaukselle, tai vihjeelle ja hyvää joulua vaikka simuilun merkeissä.
Taidan tarvita "asiantuntijan opastusta".

5

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitkä päivitykset

      mikä rauta?

      Minulla on nimittäin sama ongelma FSX simussa. FS2004:ää en ole tälle koneelle asentanut joten en tiedä koskeeko ongelma sitäkin.

      Ongelma on sellainen että moottorin äänet jää esimerkiksi "kaasu täysillä"-asentoon kun vaihtaa ulkokuvasta virtual cockpittiin. Eli moottorin äänet ei seuraa kaasusäätimen asentoa kun vaihtaa kuvakulmasta toiseen. Vittumainen ongelma!

      Mitään ideaa minulla ei ole tuohon miksi noin käy, mutta se käy aina. Siihen ei auta mikään vähäinen kaasun vaihto, vaan kaasu pitää käyttää täysillä vähintään sekunnin ajan ja vasta sitten palauttaa alkuperäiseen asentoon. Toisinsanoen, vähänkään isommilla koneilla lentäessä on ihan sama onko ääniä edes päällä kun ne eivät vastaa heti kaasunvaihtoon!


      Minulla on kaikki tarvittavat päivitykset sekä Acceleration paketti FSX:ssä mutta ei mitään asennettuja lentokoneita tai lentokenttiä, tai edes FSUIPC tiedostoja tai muitakaan simulaattorille olevia ohjelmia.

      Käyttöjärjestelmänä on Windows Vista 64bit ja koneena on tällainen, ilman mitään erikoisia kikkailuja tai asennuksia:

      http://www.tehokaskone.net/ArnadaSilent1.html

      • samantyyppistä

        vikaa on mullakin. Käyttis on XP Pro. Ite en muuten ole päivitellyt simuja ja muutenkin ihan orkkis, paitsi lisälevyllä asennettu A380 FS 9:ssä ja 2002:ssa. 2002:ssa ei muuten vika tunnu olevan niin paha.
        Sulla on aika tykki se kone, miltä näyttää maisemat simuissa?


      • nhjhjhjhjh
        samantyyppistä kirjoitti:

        vikaa on mullakin. Käyttis on XP Pro. Ite en muuten ole päivitellyt simuja ja muutenkin ihan orkkis, paitsi lisälevyllä asennettu A380 FS 9:ssä ja 2002:ssa. 2002:ssa ei muuten vika tunnu olevan niin paha.
        Sulla on aika tykki se kone, miltä näyttää maisemat simuissa?

        Fsx ennen vanhalla huonommalla koneella äänet tahtoivat seota, mutta laitoin pelin pauselle, tai menin karttaan, niin äänet palasivat normaaleiksi... En tiedä toimiiko muilla... Aina siis kun ongelmia ilmeni, sain sen sillä väliaikaisesti ratkaistua.


      • ....
        nhjhjhjhjh kirjoitti:

        Fsx ennen vanhalla huonommalla koneella äänet tahtoivat seota, mutta laitoin pelin pauselle, tai menin karttaan, niin äänet palasivat normaaleiksi... En tiedä toimiiko muilla... Aina siis kun ongelmia ilmeni, sain sen sillä väliaikaisesti ratkaistua.

        kiitos vinkistä, pitääpä koklata.


    • ...

      meni uusiksi, ei sen kummempaa ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      76
      5884
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      274
      5170
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3254
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2683
    5. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      9
      2619
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1635
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1575
    8. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      29
      1428
    9. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1370
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      131
      927
    Aihe