SPR on alkanut jakaa kuskeille, ruokaa, jotka on olleet jonossa jo 5 päivää .Eihän ne kuskit ole syyllisiä tohon tilanteeseen, jonka isommat päättäjät on aikaan saaneet. Ilmeisesti niilläkin alkaa jo olla hätä ruuasta tai on ollu jo jonkin aikaa.
Kuskeille
ruokaa
353834
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
yhtä, niin voisivat viedä kuskeille ruokaa jotka nälissään jonottavat rajalle.
Jos tilanne olisi päinvastainen, niin kyllä me huolen suomalaisista pitäisimme, vai?
Kun näette mielenkiintoisen uutisen kopsatkaa se linkki ja pankaa tänne muuten juttu on pelkkää huhua. LINKKI;
http://www.kouvolansanomat.fi/Online/2008/12/24/SPR+ryhtyi+jakamaa+ruokaa+ja+vett%E4+it%E4rekkojen+kuljettajille/200826382066/4
Miksi?
Jonoja nähneenä ja odottadut aiemmin.Ei voi ymmärtää.
Meill' oli 10v sitten omat eväät ja ministerit hyssyttelivät että pärjatkää jätkät 7-tiellä (oma valintanne). Nyt "päiväohjaamoautoissa" porukka itkee eväitten vähyyttä, mites Suomen työaikalainsäädäntö? ei onnistu edes kotimaan liikenteessä. Iso Rakas Ystävä jälleen laittanut nootin vai? Siinä SPR ja VPK jakamaan evästä. Jo sapettaa rahtaria.
ps ei kuskit omaehtoisesti jonota!
ovat, ei muuta kun neljän raidan adidasta toisen eteen ja liiteliin kauppaan ostamaan halpaa lipuskaa. Kyllä niillä sen verran euroja on et elossa pysyvät. Itseasiassa muutaman niin näytti tekevänkin kun ohi ajelin..
köyhän venäjän nälkää näkeville rahtareille.
Nämä rekkakuskit, jotka tekevät työtään ja joutuvat ilman omaa syytään jonottamaan vuorokausia autoissaan, eivät varmasti ole mitään kadehdittavia henkilöitä.
Älkää hyvät ihmiset syyttäkö tavallista työläistä rekkajonojen syntymisestä, kyllä hekin mieluimmin ajaisivat lastinsa ilman turhia viivyttelyjä.
Humanitäärisistä syistä jaetut ruokapaketit rekkakuskeille ovat oikeaa auttamista henkilöille, jotka todella apua tarvitsevat.
etsitää, niin enemmän syyllisiä he ovat jonoihinsa, kuin Suomi, joka on tehnyt kaikkensa, että naapurin tulli toimisi, (paitsi voimatoimia) pitäs putinilt kyssyy kuka täs nyt kiusaa ja minkä maan kansalaisia? Eilehän tuo viimeks lupas, että otetaan voimatoimet käyttöö, jos joku kohtelee heijä kansalaisia huonosti.
Asia on niin että kyllä suomessakin avustuskohteita/ nälkäisiä riittää, minkä helvetin takia mennään avustamaan vielä ulkomaalaisiakin kun kotimaassakaan asiat eivät ole kaikkien kohdalla kunnossa, ihmetyttää vaan toi saatanan hyysääminen ja hissuttele. Kylhän ne vievät meiltä kaiken jos vaan siihen tilaisuuden annamme. Seuraavaaks varmaan lehdessä itketään ku niillä on niin huonot liksat, ja ei muutakuin valtion rahahanat venäläisille auki, vittu että vituttaa tää saamattomuus valtion osalta.
näyttäähän noilla rekkakuskeilla euroja olevan kun niskan viinakaupasta isoja lasteja ostoksia tekevät.et ei muuta ku ruokapaketteja tällasille jakamaan
rahtarit alkoivat ärhentelemää oikeaan suuntaan, eli omaa tulliaan. Venäjän tulli syyttää Suomen satamia. Et sillee. Syyllinen taitaa kuitenkin istuskella Moskovas liekö joku P alkava nimi.
ja huha hah hei. Kaikkea sitä sotketaankin sekaisn Ota lääkkesi ja mene levolle!
nähdä!!!! ainoat ovat nämä nykynuoret joille ei mikään kelpaa!!siinä on ainoa ryhmä joilla "vatta kurnii!". että yököttää ajatuskin näistä paskanjauhajista.kouluruoka ei kelpaa,kun tarjolla on PELKKÄÄ PASKAA!!???
laittasvat ne kakarat tekee jotain ruokiesa eteen ni jo alkais ääni muuttuu kellossa.mutta eheeeeiii..tehää grilli koulun viereen ettei pikku piltit kuole nälkään..
Eiköhän tuo ole jonkun akanhupakon arvelua että nälässä olisivat. Normaailisti hakevat kaupasta ruokaa ja jos tarvii nesteeltä asti hakee nii autossaha ne istuu. Eiku nuppi irti ja radalle. En avusta enää spr toimintaa, jos idiotismi jatkuu.
jos nälkä iskee niin Nesteelle vaan hus hus.
Venäjä on luvannut auttaa omia pulaanjääneitä rekkakuskeja Suomessa: 500 panssarivaunua, 7 divisjoonaa jalkaväkeä ja tykistöä on tulossa.
Ilmavoimat aloittaa operaation kaksi päivää kestävillä pommituksilla.
Myös paskahuussit olisivat tarpeen siellä. Kukahan toimittaisi?
Mitenköhän toisin päin jos suomalaiset olisivat jonossa venäjällä suomeen?Olisiko jonotus ilmaista?Paljonkohan per rekka joutuisi maksamaan,Ohjaisiko miliisi liikennettä ja herättäisi kuskit?Antaisikohan paikallinen avustusjärjestö ruokaa suomalaisille?Kyllä veli venäläinen ottaisi rahat pois:Rekat maksulliselle parkkipaikalle,ja yöllä käytäisiin varastamassa kaikki mahdollinen ja lopuks lyötäisiin valot vasaralla paskaks:sinulla iso problem valot rikki,sakko 100 e.ja yöllä vähän kaasua koppiin ja kuskin rahat veks.
Kyllä venäläiset nauraa suomalaisille on ne kyllä tyhmiä
Onneksi imatran poliisilla ei ole muuta tekemistä kuin herätellä kuskeja muutenhan se olisi muusta partioinnista pois.
kyllä venäjällä yleisesti nauretaan suomalaisten yksinkertaisuudesta, antaa ilmaiseksi asioita josta voisi ottaa maksu ja joista heidän puolellaan maksetaan mielellään
tekivät fiksusti, näyttivät esimerkkiä ja alkoi myös venäjän puolelta tapahtua auttamista.
No köyhät ottaa tietysti maksun, mutta suomalaiset ovat inhimillistä porukkaa, empatiaa riittää myös muille.
Antaa v enäläisten nauraa, hyvää ei tehdä koskaan liiaksi.
Ja joulu oli oiva hetki toimia, joulun hengessä.
vai muka köyhiä.kuuntelehan tarkemmin,putinin ja medjeedevin puheita.
HALOO
Rekkakuskien ruoka-apu odottaa maksajaa
http://www.esaimaa.fi/Online/2008/12/26/Rekkakuskien ruoka-apu odottaa maksajaa/200816385047/4
Etelä- Saimaan mukaan ruuat on hankkinut H. Hallikas. Hän myös kertoo lehdelle, että eiväthän nuo eväät niin paljoa maksaneet. H. Hallikas siis maksakoon eväspussit omasta pussistaan!
heha sai pyynnön auttaa eikö mieleen tullut kysyä kuka maksaa , on se niin helppoa polttaa yhteistä rahaa.
Onneksi teillä imatralaisilla on ainakin yksi ryhdikäs henkilö, Helena Hallikainen, joka ei jää ihmettelemään tilannetta, vaan osaa toimia hädän hetkellä.
Kyllä hänellä, sekä VPK vapaaehtoisilla henkilöillä olisi varmasti ollut Jouluna muutakin tekemistä kuin avustuspakettien hankkiminen ja jakaminen.
Nämä hyvät, lähimmäisestään välittävät henkilöt ansaitsevat kiitoksen pyyteettömästä työstään.
On äärimmäisen ikävää lukea typeriä kirjoituksia, jotka mollaavat heidän toimintaansa.
Jos meillä kaikilla ihmisillä olisi samankaltainen huoli lähimmäisemme hyvin voinnista tämä maailma olisi huomattavasti parempi paikka asua.
onkin aika kurja paikka asua.Demarit on tehny tästä vuosikymmenien aikana tosi masentavan paikan.
"näyttäähän noilla rekkakuskeilla euroja olevan kun niskan viinakaupasta isoja lasteja ostoksia tekevät.et ei muuta ku ruokapaketteja tällasille jakamaan"
noin tuolla aikaisemmin jo kommentoitiin ja samaa näin itsekin; siis tällä kertaa nesteellä kaljaa kantoivat monta päkkiä! olihan siinä kyllä paketti ruisleipääkin mutta.
pistää se miettimään että kuinka hölmöjä nuo viranomaiset oikeasti ovat?
TÄMÄ MENEE NYT JO LIIAN PITKÄLLE!
Helena Hallikas oli lähes ainoa Imatralainen joka oli valmis uhraamaan aikaansa jouluaattona.Kyllä tuo maksupuoli kuuluu jollekkin muulle taholle.Imatralla kaivattaisiin enemmän Helena Hallikkaan kaltaisia ihmisiä.
niin sisäasiainministerioltä tuli tuo määräys.
Joten ihan turha osoittaa sormella SPR:ää, tai palokuntalaisia, hehän toteuttivat ylemmän tahon määräyksen ja se oli ihan ok.
Kuinka me suomalaiset ollaankin noin pahansuopaista kansaa muita kohtaan. Vaikka nyt kyseessä onkin vanhan vihollisen ihmiset, niin nyt eletään tätä päivää, eikä olla sodassa heidän kanssaan, koska tämäkin opitaan.
Sisäasianministeriöltä ei ole tullut ainoatakaan käskyä! Toista HH:n tapaista yhteisillä rahoilla mällääjää ei täällä tarvita! Ei Suomen työssäkäyvillekään avustuksia jaella.Sitäpaisti kaljabägeihin kuskeilla kyllä oli varaa. Kännissäkö ne ajelevat ja missä promillet tutkitaan?
Puhu sitten, kun tiedät, elä ennen.
Sinun, eikä muidenkaan rahoilla ei nyt tainnu mällätä kukaan, olet luulotautinen.
Ja tietäisitpä, kuinka paljon työssä käyviä suomalaisia kantaa ruokakasseja kirkkojen köyhille tarkoitetuista jakelupisteistä, luulevat, ettei kukaan tuttu näe, mutta aina on silmiä, mitkä näkevät.
Ettet vaan kuulu samaan sakkiin, kun noin äriset?
Jäähän sitä rahaa niihin kaljalaatikoihin siten enemmän. Revi siitä huumoria.
Voisitko kertoa miltä se tuntuu kun on täydellinen Idiootti.
Hankaloittaako se jollain lailla elämää vai tekeekö elosta todella helpon.
Mitä mieltä olet kyvyistäsi hallita omaa elämääsi ja hoitaa oikeat asiat oikein.
Katselevatko kanssaeläjäsi ja ympäristön ihmiset sinua mahdollisesti mielestäsi oudosti :)
hjuvan tahtoisia suomalaisia hjölmöjä..
tämä nimi varmasti muistetaan! eikä millään hyvällä
maksakoot vain omasta pussistaan..
mistäköhän olet kotoisin kun noin kovasti puolustelet asiaa.. rus?