huoli kollista

minulla on kaksi noin kaksi vuotiasta leikattua kollia.
toinen on oikea pallo ja toinen hieman laihempi.
suuremmalla todettiin virtsakivet alkusyksystä. siitä lähtien ollaan oltu erikoisruokavaliolla molempien kanssa.
nyt pienempi alkanut hyppimään useaan otteeseen pytyllä ja virtsa erikoisen väristä myös.
mitään muita oireita ei ole ja kolli on oikea duracell pupu. ei siis viittaa käytöksellään mitenkään että olisi sairas.
olisiko kellään ideaa mitä tämä voisi olla?
alan olla hiukka huolissaan kun käytös ja oireilu on näin ristiriidassa.
3233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Siis määräsikö lääkäri tälle toisellekin kollille estoruokaa? Kun yleensähän näitä erikoisruokia ei saa syöttää kuin sille kipeälle kissalle.

Kissat eivät yleensä näytä kipuaan, joten niiden käytöksestä on vaikea päätellä mikä on vikana.

En tiedä mihin tuo viittaisi, mutta voisit soittaa lääkärille ja kysyä onko vakavaa.

Äänestä

Moi

juoksin kollini kanssa eläinlääkärillä loppusyksystä koska huusi pissatessa. todettiin sitten virtsakiteitä (jotka aiheuttavat kiviä). antibioottikuurilla mentiin sitten sekä sai erikoisruokavalion. Virtsa oli oudon väristä joka johtui verestä eli kiteet raapivat joka aiheuttaa verta virtsan sekaan. Kiviä kuitenkin muodostui ja niihin auttaa vaan että leikkauksella ne poistetaan. Mun kissalla niitä tosin tuli virtsan mukana mikä on kivuliasta kissalle. Muuta hätää ei ole, kohan ei virtsa putki mene tukkoon ja hyvä merkki jos käy laatikolla usein... tämän tekee ruokavalio joka saa kissan juomaan enemmän jne.. Hyvin varmasti voivat kuin noin nuoria ovat. harmillista vaan noi virtsa ongelmat :( mun kissa kärsi niistä koko elämänsä... Kuoli tosin tossa ennen joulua 12 vuotiaana mutta siihen että sydän petti :,(

Äänestä

aivan selvä oire ja käytös todellakin viittaa että jossakin on vikaa.. Kiireen vilkaan lääkärille. Hoitamattomat pissavaivat voi viedä kissalta nopeasti hengen! Ja kuinka kipeää täytyy ainakin tehdä!

Kissalle on normaalia kärsiä hiljaa. Luonnossa heikko yksilö olisi nopeasti mennyttä, siksi ei kipuja helposti näytetä. Silloin kun kissasta näkyy päälle päin, että se on sairas, se on jo todella sairas.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

minulla on kaksi noin kaksi vuotiasta leikattua kollia.
toinen on oikea pallo ja toinen hieman laihempi.
suuremmalla todettiin virtsakivet alkusyksystä. siitä lähtien ollaan oltu erikoisruokavaliolla molempien kanssa.
nyt pienempi alkanut hyppimään useaan otteeseen pytyllä ja virtsa erikoisen väristä myös.
mitään muita oireita ei ole ja kolli on oikea duracell pupu. ei siis viittaa käytöksellään mitenkään että olisi sairas.
olisiko kellään ideaa mitä tämä voisi olla?
alan olla hiukka huolissaan kun käytös ja oireilu on näin ristiriidassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu