Minulla on Panasonic DMC-FZ18 kamera ja sen mukana tuli SD Ultra 2.0 muistikortti.Varsinainen kortti pitää laittaa sapluunaan jotta se sopii kortinlukijaan.Mulla on toisessa kamerassa myös SD muistikortti ja sen tietokone ja Picasa tunnistaa jolloin voin tyhjentää kortin koneelleni.Nyt kun laitan tuon sovittimella varustetun kortin koneeseeni joka on noin 5v vanha se ei tunnista lainkaan korttia ja Picasakin menee jumiin samoin oma tietokonekkin ei vastaa..!
Mitä pitäisi koneelta päivittää jotta se tunnistaisi kortin.Kortti ei ole viallinen sillä olen tyhjentänyt sen toisessa koneessa ilman ongelmia.
Muistikortti ongelma
En kerro..!
2
1150
Vastaukset
- On "viallinen"
Sinulla on antiikkinen kortinlukija, joka ei tuo tuota uutta korttia.
SD-kortit on nykyään yleisimpiä ja ne myös sopii lukijoihin ilman adptereita. Lukijasi on vain niin vanha, ettei se ymmärrä uutta korttiasi.
Kamerasi tukee SD / SDHC / MMC kortteja, mutta lukijasi ei varmasti mahda mitään ainakaan tuolle SDHC-kortille. - Uusi kortinlukija
Sellainen maksaa 10-20 €
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515866Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714595Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464352SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt913735Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613265SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502443Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352349Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131219