sopiiko sakemanni rivi/kerros-taloon ?

hmm.

eli kyselisin sakemannien omistajilta sopiiko sakemennit rivi/kerros-taloon ? kun aikoisin hankkia semmosen kun löydän asunnon. harrastaisin sen kanssa agilityä ja lenkeilyä... päivässä 4-5 kertaa kävisin lenkillä, yksi lenkki olis noin 3,5 km pitkä... joten voisinko hankkia sellasen ?? tiedättekö mitään hyviä sakemanni kenneleitä..?

12

1242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eieieiei

      ei onnistu

    • ole ole

      kovin paljon väliä missä se asuu. On enemmän väliä sillä että sitä lenkitetään riitävästi ja sillä on tarpeeksi erilaisia aktiviteetteja. Agilitya mieluummin kannattaisi harrastaa tottelevaisuuskoulutusta ja mahdollisesti jäljestystä, hakua,viestiä jne. Vaikutat aika nuorelta. Oletko varma että sinulla on tarpeeksi tietoa ja taitoa pärjätä palveluskoirarotuisen kanssa. Ehkä joku seurakoirarotu olisi helpompi.
      Asuit missä vain koirasta ei saa tulla kulmakunnan kauhu eikä se saa häiritä haukkumisellaan naapureita.

      • hmm.

        on kokemusta kun kotona on ollu laumanvartijoita (keskareita) ja yksi ei laumanvartija (australianpaimenkoira)...


    • meilläkin "rivari sake...

      mutta niinkuin joku jo mainitsikin, niin vaatii sit aktiviteettia ja tarpeeksi ulkoilua. me ollaan oma takapiha rivarista aidattu ja sitähän tää kovin vahtiikin, haukahtelee jos näkee jonku meiän pihan ohi menevän (pururata menee vierestä). sen takia itse ollaan aina ulkona siinä kun koirakin on, ettei tuu valituksia sen haukkumisesta. meillä on 10kuinen uros, jälkeä harrastamme (talven tietty tauolla), agilityn alkeiskurssille keväällä ja näyttelyissä aloitimme käymään kun koira saavutti junioriluokan iän (9kk). huomaa tästä meiänki pojasta millonka ei ole tarpeeks mielestään saanu hilluttua kun meinaa seiniä pitkin melkeinpä juosta :) ennemmin puhti loppuu multa ja isännältä ku tuolta höyräperseeltä ;)
      kerrostalosta en nyt tiedä miten onnistuu kun jokapuolelta sit kuuluis niitä ääniä, mutta kaippa se koiruus siihen tottuis.

      meiän koiruus on Royal Coctail kennelistä ja voin suositella lämpimästi, Marjukalta (kasvattajalta) voit kysellä lisää :)

    • asutaan

      ja kunhan ääniin rapusta tottui niin ollaan mainiosti pärjätty.

    • Battoga

      ei siihen vaikuta. Kysy sen sijaan onko sakemanni juuri se oikea rotu sinulle. Älä anna ulkomuotoseikkojen vaikuttaa valintaasi. Lenkkeilyyn ja agilityyn on muitakin vaihto-ehtoja.

    • Kyselijä.

      Laittaisitko yhteistietosi vaikka s.postin niin sinuun päin voisi olla yhteydessä :)(kenneleitten suosittelemisessa)

      • hmm.

    • zxcvb

      ihmisetkään sovellu kerrostaloon, mutta silti asuu siellä... Tärkeämpää on miten koiraasi pidät ja hoidat. Meillä ei ole koskaan ollut mitään ongelmia, mutta päivän pitkä lenkki kestää 1-2 tuntia joten jos tähän rotuun päädyt aikaa pitää uhrata. Jos Agility on se juttu löytyy varmaan helpompia rotuja siihen.

      • :):):):):)

        Kerrostalossa asuu eikä rapussa kulkijoille hauku. Hyvin tullaan toimeen täällä kaupungissa. Katukävelyn lisäksi vähintään kerran päivässä koira autoon ja ajetaan maalle pelloille ja metsiin kävelemään :)


    • sopii kerrostaloon. Sosialistuu koira muihin ihmisiin. Ja miks heti lytätään jos tahtoo agilityä sakul mennä. siin saa nopsaa sen väsymään kun joutuu päätä käyttää. Ihan sama mitä koiran iloks tekee. Ei varmaa kaikki sakun omistajat oo mitää jälestäjiä tai suojelun harrastajia.

      • harrastelija vaa

        Useimmin näistä omakotisakemanneista tulee turhanpäiväisiä räksyttäjiä jotka ei malta nukkua ja rauhoittua omistajan työpäivän vertaa. Kerrostaloon tms kun koiran opettaa niin se lepää työpäivän ja kentällä virtaa riittää. Joskus liikaakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      40
      5512
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      160
      2783
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      106
      2272
    4. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      80
      1834
    5. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      16
      1812
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      26
      1807
    7. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      41
      1787
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      97
      1692
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      75
      1519
    10. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1515
    Aihe