Rivitalossa taloyhtiön lumityöt tehdään talkoilla, itse en osalistu noihin talkoisiin. Kysyn voivatko määrätä minulle eri maksua tai muuta vastaavaa koska en osallistu töihin?
Lumityöt
En tee
141575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Miksi ihmeessä et voi tehdä niitä lumitöitä? Se on aina toisille isompi työ tehdä sitten muittenkin edestä. Talonyhtiö eli ihmiset säästää siinä rahaa kun itse tekee eikä tarvitse maksaa jollekin firmalle siitä että käy sun ovelta auraamassa lumia. Vituttaa omassa talonyhtiössä myöskin kun itse asun puolivälissä rivitaloa niin muut ei tee lumitöitä ovensa edestä niin aina saa kahlata lumessa ja kastella sukkansa kun kulkee parkkipaikalle. Joka talvi saa työnnellä muidenkin autoja kun ovat kiinni tuohon sohjoon jääneet parkkipaikalle. Menee 5 minuuttia kun oman kämppänsä edestä pyyhkii lumet ja vähän kolailee edes parkkipaikkaa. Mut vielä löytyy noin saatanan laiskoja ihmisiä ettei niin pientä hommaa voi tehdä!
laiska voi olla ehkä sairas tai käyttää toisia hyväkseen.Rahalla siitä selviää kun joutuu maksamaan toisille lumitöistä.
Sairaus estää lumitöiden tekemisen, mutta rahalla jos selviäisi se olisi hyvä. Kitupiikit haluaa säästää ja tehdä talkoilla niin olen pattitilanteessa.
Eikö asia ole sitten helposti ratkasitu, niin ettei kenellekkään jää paha mieli. Nimittäin maksat naapureillesi siitä että he tekevät sinunkin lumihommasi. Luulisi kaikkien olevan tyytyväisiä, kun naapureille kelpaa raha ja sinä olisit tyytyväinen kun selviäisit rahalla.
Esim. 15e/h voisi laskea hinnaksi. Yleensä tuollaisen pienen rivarin yhden asukkaan lumitöihin ei mene kuin 10min. Joten ei tee kuin muutaman kympin talvessa.
Kaikki olisi luultavasti tyytyväisiä.
Jos asia olisi näin yksinkertainen niin asia olisi hoidossa jo ajat sitten, mutta kun ei sekään käy naapureille niin minkäs teet. Näiden eräiden mielestä kaikien pitäisi olla pihalla kolaamssa talkoilla.
Minäkin olen tullut asumaan rivariin, en töihin, tehkööt lumityöt kuka haluaa, hyvimpä nuo on tehty, ainakin tähän saakka ;)
Minä tekisin mielelläni lumitöitä meijän talossa, mutta kun ei millään pääse lumikolaan kiinni, täällä on yksi niin innokas työntäjä että raapii nurmikotkin näkyville, se työntelee lumia puolen tunnin välein, satoi tai paistoi, eikä ilkeä mennä sanomaan että anna minäkin välillä työntelen sitä kolaa;))
....yleensä hoitaa lumihommat. Meidän rivitalon alueella ei tarvitse keneenkään asukkaan lunta aurata.
Meidän ulko-ovi sijaitsee etupihan terassilla, joten jokainen joutuu oman pihatien auramaan se kun ei kuulu taloyhtiölle.
Ai niin, minä itse en osallistu kevätsiivoustalkoukseen eikä mulle tule mitään maksua ym. kustannuksia.
Talkootyöstä ei saa periä maksua, ja ketään ei saa pakottaa talkootyöhön. Hoitovastikkeet pitää laskea sellaisiksi että tarvittaessa voi konetta käyttää, taloyhtiö on velvollinen pitämään reitit sellaisessa kunnossa että pelastuskalusto pääsee perille. (pelastussunnitelma on pakollinen)
Rivarin asukkaille kuuluu "omana" 2 metrin porrasetu ja autopaikan kohta, käytävät kuuluu taloyhtiölle.
Minulla on tässä rivarin etupihallani 10x10m terassi, joten se on aidattu ja aidan takana menee tie jossa useat kävelee.
Takapihalleni kellään ei ole mitään asiaa, se on suunnilleen 10x10m ja heti sen jälkeen alkaa metsä.
Joillakin tosiaan on sellanen porras, että hyvä ettei se ole heti pihatiellä.
Meillä taloyhtiö tekee lumityöt ja leikkaa suurimmat nurmikkoalueet isoilla koneilla.
Itse tottakai joutuu oman pihatien ja nurtsin pitämään siistinä.
En tiedä voiko määrätä,mutta aikanaan asustelin itse semmoisessa taloyhtiössä missä lumityöt ja muut yhteiset hommat hoidettiin joko talkoilla tai rahalla.Itse kyllä makselin kiltisti sen muutaman euron kuussa ylimääräistä siitä ettei tarvinnu itse alkaa hikoilemaan.Että kai nuo sovittavissa on.Ei kai nyt ketään voi pakottaakaan tekemään mitään.
No ei voi pakottaa tietenkään mut mä en käsitä vaan miten edes voi olla noin laiskaa sakkia olemassa (poislukien sairaat ja vanhat). Rasittaako se muutaman neliömetrin kolaaminen elimistöänne niin paljon ettette te kykene siihen? Onpas huono kunto terveillä ihmisillä nykyään. Sä varmaan välttelet hikoilemista viimeiseen asti? Selkärangatonta menoa. On kai se mukavampi kulkea siitä pihaltakin jos ne lumet kolailee pois! Minkä takia ihmiset nykyään vieroksuu kaikkea mistä voi hengästyä? Sen mä ymmärrän jos joku ei selkävaivojen takia voi kolailla pahemmin lumia mut vituttaa terveiltä ihmisiltä kattoo tuollaista. Itse voin naapurin edestäkin lumet samalla lykkiä puhtaaksi jos hän sitä pyytää esimerkiksi matkoille lähdön takia tai jotain muuta sellaista.
...taloyhtiö kolaa pihatiet sillon kun lähes kaikki nukkuu. Täällä siis aurataan jo aamuyöstä, josta jotku pässinpäät valittaa, olisivat vaan tyytyväisiä ettei itse tervitse aurata.
Minä tykkään lumitöistä ja yleensä aina on jo kolattu tiet kun mä tulen töistä.
Oman pihatien, joka on aidan sisällä kolaan itse niin kuin kuuluukin asukkaan itse tehdä.
pidä myöskään asua rivitalossa!! On varmasti mukavampi katsella vaikka telkkaria kun muut lapioivat pihasi! Sairaus on sitten jo eri asia.