edessä, jolloin miehen kaksi lasta tulee. Lapset ovat OK, heidän äiti on OK. Mieheni on hyvä isä ja ymmärrän, että hänelle omat lapset ovat tärkeitä. Minulle nuo viikonloput vain ovat raskaita. Olen kiva isin vaimo lapsille, leikin joskus, juttelen ja muutenkin ajattelen myös heidän parastaan.
Mutta kun ei jaksaisi. Kodin kuviot menevät uusiksi, pieni asunto, kaksi alakoulikäistä siellä. On sotkua ja meteliä... Oma lapseni on iso ja asuu omassa asunnossaan. Ei jaksaisi oikein toisia lapsia hoitaa. Mitä voisin tehdä?
En vienyt isää lapsilta tai miestä vaimolta, koska mieheni ja hänen ex-avokki olivat jo aikaa sitten eronnoot, kun me tapasimme. Hyvä mies on, enkä halua luopua hänestä vain lasetn takia.
Voivoi...
Mutta kun ei jaksaisi. Kodin kuviot menevät uusiksi, pieni asunto, kaksi alakoulikäistä siellä. On sotkua ja meteliä... Oma lapseni on iso ja asuu omassa asunnossaan. Ei jaksaisi oikein toisia lapsia hoitaa. Mitä voisin tehdä?
En vienyt isää lapsilta tai miestä vaimolta, koska mieheni ja hänen ex-avokki olivat jo aikaa sitten eronnoot, kun me tapasimme. Hyvä mies on, enkä halua luopua hänestä vain lasetn takia.
Voivoi...
Vastaukset 7
Vanhimmat
eipä sulla muita vaihtoehtoja ole.
Kun otit itsellesi miehen jolla on lapsia teit ratkaisusi, ja nyt sun pitää elää sen kanssa.
Sinä tiesit miehen ottaessasi että hänellä on lapset. Ja kun itselläsikin on lapsi niin tiesit mitä lapset tuovat tullessaan. Yksi ratkaisu olisi omat asunnot. Mietin aina että miksi muutetaan yhteen kun elämä olisi niin paljon helpompaa kun molemmilla olisi omat asunnot. Isä voisi viettää lapselliset viikonloppunsa lasten kanssa ihan rauhassa ja sinä olla rauhassa omassa kodissasi. Viikolla voisitte viettää aikaa yhdessä jos siltä tuntuu ja lapsettomat viikonloput toisten luona.
ei sun velvollisuus ole miehes kakaroita hyysätä! Omasi olet jo kasvattanut isoksi ja se on hieno asia =)
Nauti niistä viikonlopuista, kun ovat teillä kylässä ihan itsekseen. Tapaa ystäviä/sukulaisia, harrasta, matkustele yms. Ei sun tietty kotoasi tarvitse aina paeta jonnekin, mutta yksikin viikonloppu kuussa pois sieltä härdellistä on kumma helpotus! =)
ihan "onnellinen-08" kirjoitukselta. Ettei ois jäänyt kirjautumatta sisään ;)
Tarvitse miehesi kakaroita passata ja hyysätä.Minä tein aikani niin,kunnes sain tarpeekseni.Avokkini exä kun on opettanut penskat valmisruuille eikä mitän käytöstapoja ole opetettu.Avokkini exä on ylilihava tynnyri ja mukulat samanlaisia suursyöppöjä.Enpä muuta kerennyt kun ruokaa eteen mättämään ja heidän vaatteitaan keräilemään lattioilta ja nurkista ja tietenkin siivoamaan koko ajan kun en halua asuntoni olevan kuin hävityksen kauhistus.Nyt avokkini laittoi välit poikki koko sakkiinsa ja tuntuu olevan tyytyväinen itsekin.
ruokaa tai huolehdi lapsista? Miksi oli äidin vastuulla, oliko väsynyt? Miksi aloit ruokkimaan hänen lapsiaan tai siivosit, miksei mies tehnyt tätä? Ei ihme ettei ex jaksanut tuollaista ukkoa katsella, laiska kun mikä. Tästä näkee miten uusikot ajattelee aina pahaa tuosta exästä eivätkä näe miehessä mitään vikaa vaikka hylkää omat lapsensakin! Mieluummin jättää äidin hoidettavaksi, vaikka ei edes usko (tai uusikko ei usko) että hoitaa lapsia hyvin?? Aivan uskomatonta, pitäisi taistella lastensa hyvinvoinnin puolesta! Mutta ei voi kun on tuollainen akka kyttäämässä.
ja rupsahtaa.
Miehesi kannattaisi vaihtaa nuorempaan, joka jaksaisi paremmin hänen lastensa kanssa.