Haluaisin ostaa uudeksi vuodeksi mukavan seurapelin, jota jaksaisi pelata monet muutkin kerrat :) Olen nähnyt monien kertovan täällä pelistä RappaKalja, eli minkälainen peli tämä oikeastaan on? Kertokaa esimerkkejä ja tälläistä :)
Tiedättekö muita hyviä seurapelejä? En haluaisi ostaa minkäänlaisia tietopelejä :S
Itse omistan esim. cluedon, monopolyn, Aliaksen, hotel, muuttuva labyrintti jne. Jotain tämän tyylisiä muutki pelit voisivat olla :)
Kertokaa pelistä RappaKalja?
5
14943
Vastaukset
- apuuva112
Olen pelannut ja oikeassa seurassa erittäin hauska, kera alkoholin ilmankin toimii. Siinä on paljon outoja sanoja mistä jokaisen pitää kirjoittaa oma vastaus. Sen ei tarvitse olla oikea vastaus. Siinä siis pelaajat kirjoittaa vaihtoehdot ja yksi on "johtaja"(vaihtuu joka kierroksella) Hän kirjoittaa sekaan myös oikean vastauksen. Ja selitettävät/arvattavat sanat/lyhenteet/juonet/henkilöt useimmiten todellakin on mahdoton tietää.
Suosittelen myös carcassonea muutama lisäosa mukaan niin hyvä tulee. Aikaa vievä peli tosin. - le-ja
Itselle ja kavereille ainakin on riittänyt hupia Rappakalja-pelistä, jopa kolmen hengen kesken on peliä pelattu.
Tosiaan Rappakaljassa liikutaan pelilaudalla ja sen mukaan valitaan kysymyskategoria. Kategorioita ovat sanat (täytyy keksiä sanan määritelmä, esim Reuhka), henkilöt (mistä tunnetaan esim. Jackie Stallone), elokuvat (esim. poika joka osasi lentää-elokuvan juoni lyhyesti), alkukirjaimet (mistä sanoista muodostuu lyhenne M.V.K.R) ja laki (täydennä: uudessa Meksikossa on rikos repiä...)
Kuten voi huomata, kysymyksiin ei olekaan tarkoitus tietää oikeaa vastausta, vaan hauskuutta lisääkin jokaisen pelaajan tulkinta esim Uuden Meksikon lain jatkumisesta. Lisäksi kaikkien pelaajien on tarkoitus tunnistaa oikea vastausvaihtoehto muiden pelaajien tekemistä ehdotuksista. Ainakin kielellisesti lahjakkaat, mielikuvituksekkaat ja hyvin huijaavat pärjäävät pelissä.
Itse saimme tänä jouluna lahjaksi Imago-lautapelin, jota jo muutama kerta on ehditty pelatkin ja tämäkin peli kirvoittaa kyllä kunnon naurut. Pelissä vastataan korttien kysymyksiin kysymyskohteena muut pelaajat. Pelilaudalle siis kirjoitetaan kaikkien pelaajien nimet ja noppaa heittämällä heistä valitaan kysymyskohde. Jokainen pelaaja vastaa kysymykseen(esim, kenet XXX kutsuisi illalliselle? A. Saku koivu B. Hitler C. Marilyn Monroe...jne.) ja eniten kannatusta saaneen vaihtoehdon valinneet pääsevät pelilaudalla eteenpäin.
Tässä pelissä saakin kuulla myös itsestään hulvattomia mielipiteitä kuten olisitko kenties hirmumyrsky katrina vai hiroshiman pommi..
Vaikka uuden vuoden juhlat onkin mahdollisesti juhlittu niin onneksi tätä uutta vuotta riittää vielä pitkään, joten mukavia pelihetkiä!- teitäjä
mä tiedän ton meksiko jutun, ...repiä pelihousunsa silmät kiinni?
- Rappakalja4ever
Suosittelen RappaKalja Extremeä sataprosenttisesti. Itse olen pelannut sitä satoja kertoja. Pelaamme sitä kavereiden kanssa 1-4 kertaa viikossa. Tosi hyvä seurapeli. Voi olla luova tai yksinkertainen.
- Rappakalja4ever
Toinen ihan medium hyvä peli on Sano Suoraan! Ota pelistä vähän selkoa ja osta itsellesi. Tosi hyvä seurapeli, tarvitaan toisten ihmisten tuntemusta ja inside- läppiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1632571Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?2051198Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131111Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389940Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi299933- 101912
- 66878
- 62855
- 53851
- 46849