kun asun avoliitossa ja minulla on lapsi. Miten käy vanhempieni perinnön jos tulee ero?
Avoliitto ja perintö
4
1611
Vastaukset
- Mitä oikein kysyt?
Ero kenelle? Jos et ole naimisissa, niin eihän sun ja puolisosi raha-asiat kuulu mitenkään toisillenne. Ihan sama eroatteko vai hengaatteko yhdessä, ei ne perinnöt mihinkään siirry.
- eronnutjovuosiasitten
Miten käy vanhempieni perinnön jos tulee ero?
- Avopuolisosi saa yhtä paljon perinnöstä kuin kilometrin päässä asuva naapurisi, ts. perintöön ei avokilla ole osuutta, ellei vanhepasi testamenttaa hänelle mitään. Aikanaan lapsesi perii sinut ja avosi, mutta lapsen perintö ei ole avokkisi omaisuutta (jos sinä sattuisit kuolemaan ensimmäisenä). - Rippe65
Jos lapsi on teidän yhteinen hänhän perii vanhempansa.Jos olisit avioliitossa niin puolisosi saisi perinnöstäsi puolet.Ns naisten lain mukaan.???Voi vaatia sitä koska vaan ja se pitää heti antaa.Et saa sitä käyttää etkä hävittää tai piilottaa.
- ajankohtainen???
Avopulisothan eivät peri toisiaan. Avopuolisolla ei siis ole edes tasinko-oikeutta. Avopuoliso perii ainoastaan testamentilla.
Joku mainitsi esimerkkinä avio-puolisot...Myöskään avio-puolisot eivät peri toisiaan muuta kuin testamentilla. Perilliset ovat suoraan alenevassa ja yleneväsä polvessa (omat lapset, omat vanhemmat, etc). Mikäli pari on lapseton toisen kuollessa, ovat kuolleen toissijaiset perilliset myös perillisiä, ei yksin vaimo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1021770
Tunnut niin oikealta kuin osa minua
Olenko oikeassa? Eihän tässä puutu kuin samat tuntemukset sinulta. Nainen, mitä tämä on? Jotain todella outoa tässä on,881556Kohunäyttelijä Aku Hirviniemi täyttää tänään pyöreät 40 vuotta. Onnea kaikesta huolimatta!
Näyttelijä, juontaja Hirviniemi on ollut otsikoissa ja hänen keikkojaan sekä tuotantojaan on peruttu julkisuuteen nousse321113Nainen, täällä minä vain sinua ikävöin
Joka päivä riudun ja ajatus sinusta viiltää syvälle, se, miten ihanaa olisi kokea sinut lähelläni. Mieleni askartelee si591078Miten sinä juhlistat Suomen itsenäisyyttä 6.12. - Onko millaisia perinteitä?
Itsenäisyyspäivä on näinä aikoina entistä tärkeämpi osa suomalaisuutta ja merkittävä juhlan aihe meistä monelle. Miten s253959Vaatii kaupungilta kuusinumeroista summaa
Onko ahneudella ja kieroudella rajaa? Itse tekee väärin, saa oikeutetusti potkut ja on nyt etukäteen suunnitellusti käsi72917En mä vaan ymmärrä miten noin kaunis voi olla sinkku
Sähän olet uskomattoman upea nainen kaikinpuolin.56816Jos joskus pääsen halaamaan sinua
niin voi olla, että en päästä enää ollenkaan irti. Sitten on hankala mm. käydä töissä, mutta eipä voi mitään.58789Ikävä sinua, voimmeko tavata?
Anteeksi se minun viestini aikoinaan. Perun (jos se on vielä mahdollista) viestini sisällön ja olen pahoillani, jos se l36770Voitko ystävällisesti
Vastata siihen mitä kirjoitin Oletko valmis kasvotusten puhumaan vai kidutatko lopunelämäsi minua60710