kun asun avoliitossa ja minulla on lapsi. Miten käy vanhempieni perinnön jos tulee ero?
Avoliitto ja perintö
4
1836
Vastaukset
- Mitä oikein kysyt?
Ero kenelle? Jos et ole naimisissa, niin eihän sun ja puolisosi raha-asiat kuulu mitenkään toisillenne. Ihan sama eroatteko vai hengaatteko yhdessä, ei ne perinnöt mihinkään siirry.
- eronnutjovuosiasitten
Miten käy vanhempieni perinnön jos tulee ero?
- Avopuolisosi saa yhtä paljon perinnöstä kuin kilometrin päässä asuva naapurisi, ts. perintöön ei avokilla ole osuutta, ellei vanhepasi testamenttaa hänelle mitään. Aikanaan lapsesi perii sinut ja avosi, mutta lapsen perintö ei ole avokkisi omaisuutta (jos sinä sattuisit kuolemaan ensimmäisenä). - Rippe65
Jos lapsi on teidän yhteinen hänhän perii vanhempansa.Jos olisit avioliitossa niin puolisosi saisi perinnöstäsi puolet.Ns naisten lain mukaan.???Voi vaatia sitä koska vaan ja se pitää heti antaa.Et saa sitä käyttää etkä hävittää tai piilottaa.
- ajankohtainen???
Avopulisothan eivät peri toisiaan. Avopuolisolla ei siis ole edes tasinko-oikeutta. Avopuoliso perii ainoastaan testamentilla.
Joku mainitsi esimerkkinä avio-puolisot...Myöskään avio-puolisot eivät peri toisiaan muuta kuin testamentilla. Perilliset ovat suoraan alenevassa ja yleneväsä polvessa (omat lapset, omat vanhemmat, etc). Mikäli pari on lapseton toisen kuollessa, ovat kuolleen toissijaiset perilliset myös perillisiä, ei yksin vaimo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 711328
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121309Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171070- 18965
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne114834Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45833- 15762
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64752- 38639
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72633