Avoliitto ja perintö

Miten on

kun asun avoliitossa ja minulla on lapsi. Miten käy vanhempieni perinnön jos tulee ero?

4

1795

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä oikein kysyt?

      Ero kenelle? Jos et ole naimisissa, niin eihän sun ja puolisosi raha-asiat kuulu mitenkään toisillenne. Ihan sama eroatteko vai hengaatteko yhdessä, ei ne perinnöt mihinkään siirry.

    • eronnutjovuosiasitten

      Miten käy vanhempieni perinnön jos tulee ero?
      - Avopuolisosi saa yhtä paljon perinnöstä kuin kilometrin päässä asuva naapurisi, ts. perintöön ei avokilla ole osuutta, ellei vanhepasi testamenttaa hänelle mitään. Aikanaan lapsesi perii sinut ja avosi, mutta lapsen perintö ei ole avokkisi omaisuutta (jos sinä sattuisit kuolemaan ensimmäisenä).

    • Rippe65

      Jos lapsi on teidän yhteinen hänhän perii vanhempansa.Jos olisit avioliitossa niin puolisosi saisi perinnöstäsi puolet.Ns naisten lain mukaan.???Voi vaatia sitä koska vaan ja se pitää heti antaa.Et saa sitä käyttää etkä hävittää tai piilottaa.

    • ajankohtainen???

      Avopulisothan eivät peri toisiaan. Avopuolisolla ei siis ole edes tasinko-oikeutta. Avopuoliso perii ainoastaan testamentilla.
      Joku mainitsi esimerkkinä avio-puolisot...Myöskään avio-puolisot eivät peri toisiaan muuta kuin testamentilla. Perilliset ovat suoraan alenevassa ja yleneväsä polvessa (omat lapset, omat vanhemmat, etc). Mikäli pari on lapseton toisen kuollessa, ovat kuolleen toissijaiset perilliset myös perillisiä, ei yksin vaimo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      58
      7445
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2886
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      140
      1704
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1629
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1438
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1374
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      119
      1033
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      46
      789
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      697
    Aihe