menneet ja ensimmäisen lapsen saaneet ihmiset, se on uusi perhe. Ei uusi ole vanha, jossa on monta kertaa naimisiin menneet ja eronneet ihmiset jotka pakkautuvat asumaan samaan taloon, ja kaikki on eri suvusta. Se on sekalainen yhteisö. Perhe on samaa sukua. Monet vaan kuvittelevat että kuka tahansa voi kuulua hänen preheeseensä, mutta eihän se näin ole.
Perhe on ydinperhe, uusi perhe on vasta perustaneet perheen, ja sekalainen yhteisö on jossa on lukematon määrä ihmisiä jotka asuvat samassa taloudessa.
On loukkaavaa käyttää perhe sanaa ihmisisistä, jotka eivät ole samaa sukua. Minä en kehtaisi edes sanoa olevani jonkun lapsen äiti tai mummi, joka ei ole minun sukuani. Eikä kukaan saa minua sanoa äidiksi tai mummiksi joka ei ole minun sukuani.
Nykyaika on niin sekavaa, ettei koskaan tiedä kuka on kukin.
Perhe on ydinperhe, uusi perhe on vasta perustaneet perheen, ja sekalainen yhteisö on jossa on lukematon määrä ihmisiä jotka asuvat samassa taloudessa.
On loukkaavaa käyttää perhe sanaa ihmisisistä, jotka eivät ole samaa sukua. Minä en kehtaisi edes sanoa olevani jonkun lapsen äiti tai mummi, joka ei ole minun sukuani. Eikä kukaan saa minua sanoa äidiksi tai mummiksi joka ei ole minun sukuani.
Nykyaika on niin sekavaa, ettei koskaan tiedä kuka on kukin.
Vastaukset 45
Vanhimmat
yksinäistä!
Häviä täältä UUSPERHE-palstalta, sulla ei ole mitään, ei uusperhettä, ei miestä. Sulla on vaan äärettömän suuri kateus meitä onnellisia UUSPERHEELLISIÄ kohtaan.
taas joku tyyppi joka ei osaa erottaa perhettää ja sukua....ota sanakirja ja lue. Ja mitä se oikeastaan sua likkuttaa ketkä kaikki toisten perheeseen kuulu?
pidä sukulaisinani sivulta tulleita. En lähetä heille esim. joulutervehdyksiä. Eronkin jälkeen sukulaisiani ovat ne, joiden lapset kuuluvat sukuuni. Jos uudet puolisot saavat lapsia, hekin liittyvät sukuuni, ja katson silloin se osan suvustani olevan moniavioista. Ykköspuolisoilla on tietysti oma erityisasemansa.
Näin meillä. Itse olen yksiavioinen ja jo lapseni aikuisiksi kasvattanut.
jatkuvasti tilittämässä, sitten jos asia ei kerran sinua mitenkään kosketa?
Joka ainoassa viestiketjussa olet kiekumassa omia typeriä näkökulmiasia asiaan, josta sinulla ei ole, eikä tule olemaan kokemusta.
Eli et voi edes vertaistukea antaa kenellekkään.
Kukaan ei sua täällä kaipaa, joten mene omalle ydinperhe-palstalle mesomaan elämäsi ihanuutta, kun naikkonen sun miehen suoraan ovelta kävi hakemassa ja miten olet lapsesi yksin kasvattanut isoiksi jo-virttäsi.
Joo, täällä sun tarina on kuultu 1000 kertaan, eikä ketään kiinnosta.
viestisi on tullut väärälle henkilölle.
Koskettaa toki asia minuakin, suvussani kun on tapahtunut kaksinnaimista. Uusintoja en pidä sukulaisinani ainakaan ennen kuin ovat synnyttäneet tai siittäneet sukuuni uuden jäsenen. Ensimmäiset puolisot kuuluvat ilman muuta sukuuni, jos heillä on sukuuni kuuluvia lapsia.
Luulisin, että aika monet ihmiset ovat tästä samaa mieltä kanssani.
Sinä et ole uusperheellinen, saatat olla eronnut, mutta uudessa liitossa et ole.
Jos joku suvussasi on eronnut ja mennyt uudelleen naimisiin, se ei tee sinusta uusperheellistä mitenkään.
Ja suomessa ei saa olla kuin yksi puoliso kerrallaan, eli suomen laki ei salli kaksinnaimista.
Miten sukulaistesi puolisot kuuluvat sukuusi?
Ei esim. minun siskoni mies ole minulle sukua, tuttu kyllä on? Ja heidän lapsensa ovat minulle sukua, ihan verisukulaisia. Eikä oma ex-puoilisoni ole minulle sukua enään, kun erottu ollaan.
edellisen viestisi tarkoitit, niin olipa omituista höpötystä! Aivan hukkan menee aikasi arvaillessasi asioitani - joka kerta pieleen.
Kysyit sukulaisuussuhteista. Minä pidän sukulaislasteni vanhempia sukulaisinani. Siskoni mies on sukulaiseni, jos hänellä on yhteisiä lapsia siskoni kanssa.
Mitä muuta haluat tietää?
pitkät pyhät niin voit rasittaa päätäsi tällaisilla tärkeillä ja syvällisillä ajatuksilla.
hetero isä , äiti ja lapset. Eläköön muut miten lystää , mutta tämä on perheen merkitys.
Ja jos homomies siittä lapsen......on sitäkin tapahtunut usein, sitten hän sun mielestä ei ole isä eikä kuulu perheeseen vai? Voi että on yksinkertäisiä ihmisiä joiden maailma on ihan musta valkoinen!
ettäs nyt saitte kaikki tietää mikä on perheen merkitys
VOIVAT IHAN YHTÄLAILLA PERUSTAA PERHEEN..SE EI OLE MITENKÄÄN SUKUPUOLISIDONNAISTA...TOLLANEN ASENNE ON RASISMIA PAHIMMILLAAN.
ITE OON HETERO...MUTTA EN VOI TAJUTA TOLLASTA TYHJÄPÄISTÄ HETEROLLA KOROSTAMISTA..MISTÄ TIIÄT MIKÄ OISIT JOS ET OO EES SAMAA SUKUPUOLTAOLEVAN KANSSA SEKSIÄ HARRASTANUT..KENTIES PITÄISIT;)
ole mikään uusi käsitys..sota-aikana leskeksi jääneet naiset,lapsineen perustivat monetkin heistä uuden perheen...ilmiö ei ole uusi,eikä outo.
Oma iso-isoäitini jäi aikoinaan kahden laposen kanssa leskeksi..ja meni myöhemmin uudelleen yhteen miehen kanssa ja yksi yhteinen lapsikin ehti syntyä ennenkun hän jäi uudelleen leskeksi..aika oli silloin niin toisenlainen..mutta ei ihmiset niin paljon ole muuttuneet niistä ajoista.
Kuulehan,sinua saa häiritä ihan mikä tahansa..et silti voi väittää että uudelleen perheen muodostaneet ihmiset olisivat jotain muuta kuin PERHE!
Googletapa perheen määritelmä,äläkä tule tälle palstalle vouhottamaan omia totuuksina pitämiäsi..
ne biologiset. Mutta jokainen voi halutessaa muuttaa kenen kanssa tahansa yhteen lapsettoman tai laspsen omaavien ihmisten kanssa, mutta se ei ole oikea perhe! Se on lukuisista ihmisistä kasattu yhteisö, jossa ihmiset asuvat yhdessä. mutta perhe se ei ole.
Jos minä ja naapurini päätämme ostaa talon ja asua yhdessä omine lapsinemme, emme ole perhe, vaan kämppiksiä. Perhe on ainutlaatuinen ja biologinen, sitä ei voi kasata kenestä tahansa kaduntallaajista!
adoptoi lapsen? Eivätkö hekään ole perhe?
isää tai äitiä tai kumpaakaan, hänet voidaan adoptoida jotta on, se on täysin eri asia, kuin se että lapsi laitetaan väkisin kuvittelemaan että hänellä on sata perhettä! Ei perhe ole se missä ollaan päivä tai pari tai muutaman tunti. Perhe on se missä on omat vanhemmat, ja adoptio vanhemmat ovat lapsen oikeat. Ei isän naiskaverit voi olla lapsen oikeita vanhempia, ne ovat isän naisia, ei ne kuulu lapsen elämään.
kyllä me mieheni kanssa ollaan perhe johon kuuluu hänen lapset,minun lapset edel.suhteesta ja jopa yhteinekin=)joten mikäs me ollaan jos ei perhe????vai kuuluuko mieheni ex perheeseen?hah hah salli mun nauraa=)))))))tai minun ex...
Juurihan tuolla julistit että perhe on vain kun on biologiset lapset? Mikäs takin kääntäjä olet, kun sit seuraavassa jo muuta paasaat... Taidat olla päästäsi sekaisin koko Lissu.
Perhe=
Perheen muodostavat yhdessä asuvat avio- tai avoliitossa olevat tai parisuhteensa rekisteröineet henkilöt ja heidän lapsensa, jompikumpi vanhemmista lapsineen sekä avio- ja avopuolisot sekä parisuhteensa rekisteröineet henkilöt, joilla ei ole lapsia.
Samaa sukupuolta olevat henkilöt ovat voineet 1.3.2002 lähtien rekisteröidä parisuhteensa.
Asuntokunnissa asuvat perheen ulkopuoliset henkilöt, vaikka olisivat perheen sukulaisia, eivät kuulu perheväestöön, elleivät muodosta omaa perhettä. Yhdessä asuvat sisarukset tai serkukset eivät ole perhe, eivätkä kuulu perheväestöön. Yksin tai samaa sukupuolta olevan henkilön kanssa asuvat ihmiset eivät kuulu perheväestöön.
Asuntoloissa asuvat perheet kuuluvat perheväestöön. Sen sijaan laitoksissa kirjoilla olevista henkilöistä ei muodosteta perheitä.
Perheessä voi olla korkeintaan kaksi perättäistä sukupolvea. Jos asuntokunnassa on useampia sukupolvia, perhe muodostetaan nuorimmasta sukupolvesta lähtien. Näin esim. lapsensa perheen kanssa asuva anoppi tai appi jää perheeseen kuulumattomaksi, ellei yhdessä asu myös puoliso, jolloin vanha pariskunta muodostaa oman erillisen perheen.
Lapsiperheitä ovat perheet, joissa kotona asuu vähintään yksi alle 18-vuotias lapsi.
Tuon selvemmin ei asiaa voi enää ilmaista..ei ees tuo joka väittää että "isin uusi naikkonen ei kuulu lapseni perheeseen,vaikka lapsi asuukin isin ja isin naikkosen kanssa"...
Tv. nimimerkkki "isin naikkonen joka asuu isin( ja hänen lapsensa kuin myös omien lapsiensakin) kanssa samassa PERHEESSÄ;)
Uusperhe tarkoittaa, että ensimmäinen yritys perustaa perhe on epäonnistunut, ja yritetään uudelleen, toivottavasti paremmalla onnella.
Toivottavasti tämä auttoi.
- eiväthän ne nyt sukua ole;-o! Siinä sitten ydinperheonnelliselle miettimistä. Ette olekaan Perhe, te Rakkaat Aviopuolisot;-o!
Meillä on sellainen ihana hyvä uusperhe. Mun kakarat ja miehen lapset ja me. Samaan sakkiin tulevat miehen lähisukulaiset, mulla ei ole hengissä sellaisia. Omaa perhettään ovat miehen lasten äiti ja hänen uusi miehensä lapsineen. Perhettä on myös mun lasten isä, hän asuu yksi. Keskeisin porukka kuitenkin meidän näkövinkkelistä on juuri tämä meidän kahden suhde plus siihen molempien lapset!
epäonnistunut!
Kuka idiootti kehtaa moista ees väittää?
Avioero on monasti myös fiksuutta..ei suinkaan epäonnistumista.Moista soopaa väittää vain ne,jotka ovat jätetty ja katkeroituneet siitä syystä ja nyt sitten yrittävät jotenkin selittää asian itselleen..Kun avioliitposta loppuu ymmärrys ja rakkaus puolisoon,se ei ole epäonnistumista vaan asian oikean laidan myöntämistä itselle sekä kumppanille.
Lapsetkin voivat paremmin sellaisessa perheessä jossa rakkautta riittää,ja jossa vanhemmat arvostavat toisiaan..sekä viihtyvät yhdessä AIDOSTI..mutta kun liitto muuttuu feikiksi, siitä tilanteesta kärsivät lapsetkin!
Sinun selityksesi meni siis aivan totaalisen mönkään..Uusperhe tarkoittaa sitä että rakastuneet ja toisiaan kunnioittavat AIKUISET ihmiset haluavat elää loppuelämänsä yhdessä.
Happy End:)
joka asuu yksin?
ja sotke tallaan. Perhe on se ensimmäinen alkuperäinen ja bologinen, muut yhteisöt ovat ihmisistä kasattuja yhteisöjä, joita jotkut katkeruksissaan kutusvat vain perheeksi. Sillä ei todellisuudessa ole mitään tekemistä perheen kanssa. Ei perhettä koota ja kasata vieraista ihmisistä, yhdessä voi asua, muttei sitä voi eikä saisi kutsua perheeksi.
toisilleen vieraat ihmiset,voisitko vastata..kun niin kiivaasti puollat omaa näkökulmaasi perheestä.
Meidän perhe=minä ja mieheni,minun lapset ja mieheni lapset.
Perheeseemme eivät kuulu ex-mieheni,eikä hänen vaimonsa..eikä myöskään mieheni ex-naiset mieheineen.
ME kaksi olemme perustaneet sen AINOAn ja oikean perheen,lastemme kera.
Meidän perheeseemme ei kukaan tullut väliin,olimme tavatessamme "vapaita"ex-suhteistamme!
Kukaan ei vie väkisin ketään,sellanen ei oo mitenkään mahdollista.
Jos ei enää toinen rakasta sua,se on vaan sun hyväksyttävä!
Se ei ole lapsille mitään sukua. En voisi kuvitellakaan että me kuuluisimme vieraan naisen sukuun! Miksi pitäisi, ei mitään järkee.
Minä olen perhe lasteni kanssa, isä lapset hylkäsi, joten minä olen lasten perhe.
Lapsemme ei ole koskaan halunneet nähdä isänsä uusia naisia, eikä haluu olla heidän kanssaan tekemisissä, ja olen siitä erittäin hyvilläni. Lapsemme ei kuulu vieraille ihmisille. Jos se naikkonen haluaa perheen, tekee sen itse, hän ei voi sitä keltään ottaa ja alkaa leikkimään perhettä vieraan perheen kanssa, vain kun tekee omat kakarat.
Minä kuulun mieheni lapsen perheeseen,koska hän asuu luonamme eikä äitinsä ole kelvollinen lapsestaan huolehtimaan.
Samoin mieheni kuuluu yhtälailla lasteni perheeseen/elämään koska yhdessä asumme ja mieheni auttaa lapsiani enemmän kuin heidän isänsä..
Me emme leiki perhettä..meillä on PERHE.
Perheen ytimen muodostavat mies ja vaimo. Lapset eivät toisaalta voi yksin perhettä muodostaa.
Ja en kyllä ymmärrä miksi tunnut haikailevan sen exäsi perään niin katkerasti, hanki uusi mies jos siltä tuntuu. Hänellä nyt kuitenkin on uusi ja siihen on tyytyminen.
lapsiaan koskaan. Minun on niin arvokkaita lapset, että heidän elämää ei pilaa kukaan ulkopuolinen ihminen, varsinkaan lasten isän naikkoset! Heillä ei ole mitään asiaa meille.
sukuun kuuluvat vain ex-miehesi lapset, sinä et sinne kuulu. Viittaan sanoihisi: "en voisi kuvitellakkaan että me kuuluisimme vieraan naisen sukuun!"
ole nähneet eikä edes halua nähdä. Onneksi. Isä heidät hylkäsi, niin miski meille pitäisi joku naikkonen tulla kyläilemään? Ehei, meille ei ole asiaa. Olisi järkyttävää jos joku naikkonen kehtiais edes meille tulla ja vielä kauheempaa jos olisi lasteni kanssa tekemisissä, huh huh en visi edes kuvitellakaan selaista tilannetta.
"niin miski meille pitäisi joku naikkonen tulla kyläilemään? Ehei meille ei ole asiaa" jne...
Sadannen kerran se isän uusio puoliso ei varmasti ole sinun asuntoosi tulossakaan, vaan tapaisi lapsia heidän kodissaan.
Ei meilläkään käy mieheni uusi avovaimo, kyllä lapset menevät isänsä kotiin ja siellä tapaavat avovaimoa. Tämä on täysin normaali käytäntö, epänormaalia olisi jos meillä kävisivät???
Olet taatusti ainut joka luulee että "uusikot" ex-akan kotona käyvät....
ne ovat minun ja ex mieheni! Ei naikkosilla ole mitään oikeutta meidän lapsiimme. Enkä ole ikinä voinut uskaltaa antaa lapsiamme sinne naikkosten kiusattavaksi ja haukuttavaksi ihan tosta noin vain, sen verran olen hyvä äiti ja ajattelen lastemme parasta.
Ihan kauhistuttaa ajatellakkaan sellaista tilannetta. Jos naikoset haluaa meitä tavat, niin sittem varaavat ajan ja tulevat keskustelemaan minun kanssani syystä, että miski haluavat niin kovasti meitä tavata? Joku syy pitää olla. Mutta toivon kovasti ettei tule, ei meillä ole mitään tarvetta heitä nähdä, emme heitä tarvitse elämäämme enempää sotkemaan.
umpi pehmee, täyttä skeidaa laitat viikosta toiseen. Säälin lapsiasi ja säälin ex-ukkoasi....
ihanompia säästyessään ex ukon naikkosten ryöpytyksiltä. Jos olisivat siinä ryöpytyksessä olleet, sittten lapsia pitäisi tosiaan sääliä, mutta nyt ei ole mitäänt arvetta.
Ihan kauhistuttaisi ajatellakkaan millaista elämämme olisi, jos naikkoset olisivat päässeet vaikuttamaan meidän elämään! Siinä ei olei hyvästä perhe elämästä tietoakaan, kun paikkaisin joka ainutta asiaa ja yritäisin korjata naikkosten tuomia ongelmia. Nyt on kaikki hyvin, kun en laskenut heitä lapsten ja minun elämää sotkemaan. Ihan rauhassa voi olla lastenisän kanssa, kunhan lapset jättää rauhaan. Me pärjäämme hitsin hyvin näin.
Minun pieni perheeni on aviomieheni ja minä. Siis ne henkilöt, jotka kodissamme asuvat kirjoilla ja vakituisesti. Mieheni lapset eivät kuulu perheeseemme vaan käyvät usein kylässä ja ovat mieheni sukulaisia. Aivan kuten minun äitini, isäni ja sisarukseni.
ei.
Minun mieheni ei lapsistaan niin välitä. Minä, hänen vaimonaan, heitä hoidan ja heidän kanssaan leikin. Mieheni ei vaihtaisi minua mistään hinnasta lapsiinsa.
oikein uskoakkin noihin höpinöihisi. Olet erittäin helposti vaihdettavissa toiseen! Lapsia miehesi ei vaihtaisi pois mihinkään, sori että sulle pitää se rautalangasta vielä vääntää....
Sinä "höpönassu" et tiedä minun perheestäni mitään. Taidat olla yh-äiti, jätetty ja miehesi hoitaa onnistuneesti lapsianne uuden naisensa kanssa. Aivan niinkuin meillä!
Meillä on myös niin ja tiedän et tää asia ottaa mieheni exää päähän et saan viettää eniten aikaa heidänkin lasten kanssa mutta en todellakaan ole varastamassa hänen äitiyttä,ikinä!!! hän on lasten äiti kuten minä omien lasten äiti=) elkää riidelkö noin lapsellisesta aiheesta.
lähivanhemman talouteen..joten siinä mielessä olet oikeassa.
Mutta ajattelen kuitenkin mieheni etälapsesta siten, että vaikka hän on etälapsi..kuuluu hän täällä ollessaan tiiviisti perheeseemme,vaikkei sitä laskennallisesti olekaan.
kihlausten määrää ei kukaan varmuudella tiedä. Että kyllä ne vaihtuu ja railakkaasti. Jännä , että naiset lähtee niin tosissaan tollaseen. Ehkä miehistä on kova pula:)
miksi sinua naurattaa..etenkin jos itsekin olet nainen?
Olihan E.Taylorkin monta kertaa naimisissa..ei mitään outoa muualla maailmassa.
Mikä sinä olet sanomaan kenellekään että pitäisi elää tietyn kaavan mukaan??Ei saisi naida,ei erota,ei sitä eikä tätä..eihän se ole sinun elämääsi,et silti voi tuomita toisen elämää..
Toivottavasti sinä et saa koskaan kokea lapsenlapsen tuomaa iloa. Jos sinulle on NOIN tärkeää, että kaikki läheisesi ovat omaa vertasi niin parempi niin. entäpä adoptio? Hylkisitkö myös adoptoitua lasta sillä periaatteella, ettei ole verisukulainen?
Lähetä osoitteesi, neulon sinulle vähän isomman hatun.