Olen nyt 18, koulut loppuu ja armeija olis edessä ensi kesänä. Asia on nyt kuitenkin niin että en tiedä mitä armeijan jälkeen tekisin. Haluan pois suomesta, olen kyllästynyt tähän sulkeutuneeseen kansaan ja kulttuuriin täysin. Kysymys kuuluukin, miten vaikea on muuttaa britanniaan? Englanti päällimmäisenä, mutta miksei Scotlanti tai Irlanti...pääasia että pääsen pois täältä. Englantia puhun sujuvasti, serkku asuu D.C:n alueella jenkeissä ja sukulaisia on Salt Lake:ssa myös. Joulukorttikin tuli North-Carolinasta, netti tuttavuuksia kylläkin. Amerikkaan on kuitenkin julmetun vaikea päästä jos joku firma ei ota töihin enkä ala mihinkään Green Card arvointoihin.
Olen tällä hetkellä teknisen suunnittelun linjalla, ala ei tunnu omalta ja otin sen lähinnä kun ei muuta löytynyt mikä olisi tuntunut omalta. Olen valmis tekemään mitä työtä tahansa, jopa ottamaan toisen linjan armeijan jälkeen, millaista työtä olisi saarella saatavilla näin maahanmuuttajana?
Yleisesti, onko vaikeaa mennä ja aloittaa elämä? Paljonko pitäisi säästää rahaa alkuvaroiksi?
UK:ssa asuville
3
1123
Vastaukset
- vastauksia
Kysele asioista Finn Guildin Sana on vapaa-keskustelupalstalla, jossa yksi aihe on muutto Britanniaan.
http://www.finn-guild.org/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?board=UK - kinkkuMeltDown
Itse opiskelen Walesissä 3:tta vuotta... Elämän aloittaminen ei ollut vaikeaa, UKhon ei suomalainen tarvitse mitään viisumia tai työlupaa. En tosin ole täällä kamalasti työskennellyt joten en siitä puolesta niin paljoa tiedä. Jos työtä haluaa etsiä niin pitää hankkia NI (national insurance) numero, työvoimatoimisto (job centre) on hyvä alku. www.britishcouncil.fi :ssä on hyödyllistä tietoa, suosittelen ehdottomasti.
työtä voi olla hieman helpompi saada jos on korkeamman asteen koulutus, ainakin jos uraa meinaat rakentaa...Opiskelemaan lähtö on helppoa, tuntuu että yliopistoihin ja ammattikorkeakouluihin pääsee suht helposti, ainakin helpommin kuin suomessa. Tosin opiskelutahti voi olla aika tiukka...Jos opiskelemaan hakee niin on suositeltavaa suorittaa kielitutkinto, esim. IELTS, todisteeksi riittävästä kielitaidosta. british councilin sivulla on runsaasti tietoa tästäkin. Rahasta on vaikea sanoa, suomalainen opintotuki, laina ja asumislisä on kyllä riittäneet oikein hyvin, hintataso on varmaan nykyään suomea alempi, tosin tuskin lontoossa tai muissa isoissa kaupungeissa.
Toivottavasti auttoi, suosittelen kyllä UKhon tulemista, varsinkin Walesiin, ihmiset ovat paljon suomalaisia ystävällisempiä, kohteliaampia ja helpommin lähestyttäviä, itsellä ei koskaan ole ollut koti-ikävä. onnea matkaan! - toivottavasti tästä on hyöt...
Moi!
Itse tulin Englantiin AMK:sta valmistumisen jälkeen, motiivit lähtemiseen pitkälti samat kuin viestiketjun aloittajalla.
Suomessa irtisanoin kämpän, myin huonekalut ja hoidin asiat muutenkin lähtökuntoon. Töitä etsin vimmatusti netin kautta muutaman kuukauden ajan ennen lähtöä. Kämpän etsin myös netin kautta (gumtree.com), asuin ekat pari viikkoa kalustetussa huoneessa. Em. sivustolta löysin sitten myös nykyisen kämppäni. Toimin näin, koska en halunnut vuokrata sikaa säkissä.
Kun saavuin Englantiin, olin saanut sovittua muutamia työhaastatteluja, joista parikin sitten tärppäsi. En kuitenkaan viihtynyt ekassa työpaikassani pitkään, mutta löysin pian uuden työpaikan.
Monille työnantajille tuntuu olevan tärkeää, että työnhakija asuu jo ulkomailla. Jos siis saat vaikka lainattua kaverin osoitetta, niin auttaa varmasti ;) Nyt täällä Englannissa kyllä lama jyllää, voi olla, että työpaikan saanti ei ole ihan helppo nakki. Englanninkielen taidoista ei kenenkään suomalaisen tarvitse huolehtia täällä. Moni enkkua pahasti mongertava eteläeurooppalainenkin on täällä hyvissä hommissa.
Moni tuttu on/ on ollut Irlannissa myös hommissa. Siellä ainakin vielä pari vuotta sitten oli ihan kova pula työntekijöistä. Suomalaisilla on kai aika hyvä maine siellä. Kannattaa tsekata vaikka Monsterin nettisivuilta ulkomaisia työpaikkoja.
Ei se ulkomaille muutto oo niin vaikeeta mitä luulis. Tsemppiä :) Kannattaa myös tutustua työttömän työnhakijan etuihin, myös Suomen ulkopuolelle on mahdollista saada tietyissä tapauksissa työttömyyskorvausta (mol.fi sivut auttanee!)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1942695Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki612671- 1842655
Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from752288Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276742144Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen412135Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä22025Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la731636- 1461497
Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue21395