Latasin Vistalleni WinZipin, ja olen ladannut muutamia tavaroita. (esim. killer sims:istä) , mutta kun painan zip ohjelmaa auki alhaalta niin laitan kaikki oikein, minne se lataus laitetaan (downloads kansio), yms. ohjeiden mukaan, ei itse pelissä tule kysymystä "otetaanko ladattavat käyttöön?". Mitä teen? Ja tänään kaiken lisäksi huomasin että winzipiä ei enää ole näköjään koneella. hmhh. Osaako joku auttaa? :-)
miten saan ladattua tavaroita
ja yms
2128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En oikei tajunnut mitä yritit kysyä, mutta kuitenkin.
Olethan huomannut, että joitakin tavaroita, hiuksia tms. et voi ladata ainoastaan WinZipillä. Kannattaa hankkia WinRar. WinRar voi näet avata ja purkaa monenlaisia tiedostoja, joten sillä pystyy peliisi lataamaan oikeastaan kaikkea Simssiin liittyvää.
Lataus käy siis näin:
1. Menet jollekkin sivulle, mistä haluat ladata jotakin.
2. Lataat tiedoston. Huomaa, että mm. hiuksissa pitää ladata sekä MESH (MESH = mm. hiusten "runko"), että väritiedosto (jos sitä siksi voisi kutsua).
3. Lataa tavarat Simssin Downloads kansioon. (Jos tätä kansiota ei sinulla ole, ei hätää. Tee itse silloin tämä kansio, mutta muista, että nimen täytyy olla TÄSMÄLLEEN oikein, eli Downloads)
4. Tavaroiden pitäisi ilmestyä peliisi. Yleensä huonekaluista tulee pelin aloittaessasi heti ensimmäisenä ilmoitus "haluatko ottaa osat käyttöön", klikkaat vain "ota osat käyttöön". Mikäli tätä ilmoitusta ei tule, kun aloitat pelin, mene asetuksiin. Se oli peli- tai näyttöasetuksissa, jossakin siellä, niin otat sen ilmoitusruudun käyttöön. Tämän jälkeen kannattaa käynnistää peli uudelleen, jolloin "ota osat käyttöön" -ruutu tulee näkyviin.
Toivottavasti näistä selityksistä oli edes vähän apua?
kadonnut johtuu siitä että kokeiluaika on mennyt umpeen ainakin mulla