On se vähän kummallista.
Lukiessani näitä viestejä nyt täällä,
museampi on esittänyt kysymyksiä kaidepuulle,mutta mitä hän tekeekään,vaihtaa entiseen nikkinsä takaisin ja jättää vastaamatta,
tämäkö on sitä huoneentaulua.
Minulla on huoneentaulu jossa lukee.
Tee sovinto vihamiehesi kanssa,
älä anna auringon laskeutua vihasi ylle.
Anna anteeksi kaikki ennen auringon laskua.
Lukiessani näitä viestejä nyt täällä,
museampi on esittänyt kysymyksiä kaidepuulle,mutta mitä hän tekeekään,vaihtaa entiseen nikkinsä takaisin ja jättää vastaamatta,
tämäkö on sitä huoneentaulua.
Minulla on huoneentaulu jossa lukee.
Tee sovinto vihamiehesi kanssa,
älä anna auringon laskeutua vihasi ylle.
Anna anteeksi kaikki ennen auringon laskua.
Vastaukset 8
Vanhimmat
En ole osallistunut noihin nikkien vaihto keskueteluihin tms. ole jättänyt ne omaan arvoonsa
Olen saanut mielipiteeni sanotuksi ja kommentoiduksi asiasta kuin asiasta jo vuosikaupalla täällä.
Lopettakaa väittely ja keskustellaan mieluummin jostain asiasta.
Nyt ehkä käyn myös 70 palstalla koska sinne siirtyi tuttuja hyviä keskustelijoita.
Käykö tälle niinkuin 50 palstalle että asiallista juttua ei sada aikaan ,sen aika näyttää. Ollaan kyllä jo sen ikäisiä ettei aika saisi mennä pelkkään kinasteluunkaan? Samalla nikillä olen saanut sanotuksi aina kaikki asiat mitä olen halunnut.
Näinhän se on,samaa nikkiä käyttäen asiat tälläkin palstalla luonnistuisivat,mutta kun kaivetaan vanhoja asioita esiin sellaisia mitkä on jo poistettu,niinkuin viime vuotista lunta etsittäisiin ja siinä olleita jäniksenkäpälän jälkiä.
En minäkään täällä ole kirjoitellut kun tuli nuo toiset palstat,mutta nyt kun minut taas vedettiin esiin niin sappi kiehahti yli äyräiden,en sinua halunnut loukata ainakaan.
älä anna sapen kiehua Anuseni. Kyllä sillä
muutakin käyttöä varmaan on.
Mikähän on saanut sapen kiehahtamaan. Olisi mielenkiintoista tietää. Anu kokee tulleensa kaltoin kohdelluksi. En vaan tiedä missä on vika -
itsehän olet vakuutellut jättäväsi nikkeilijän rauhaan jo menneen lumien aikaan. Olisiko syytä siirtää nikkeilyt sinne minne ne kuuluukin.
Ehkäpä niin olisi parempi tehdä jos ei niitä tuotaisi enää esiin.
Kiitos vihjeestä.
yhdellä nikillä minäkin olen pärjännyt, meinaan jatkossakin pärjätä.
Täällä on varmaan ollut paljon vuosien takaisia juttuja, mutta ei niitä ole viisasta tuoda tähän päivään. On meitä tiedostamattomia kirjoittajia, joilla ei ole paljoakaan hajua vuoden 2002 kirjoituksista, eikä kaikista kirjoittajistakaan. Kaikilla meillä ei ole edes aikaa alkaa selvitellä sen aikaisia riitoja.
Nythän täällä on useampi ikäpalsta, jolloin voi jakaantua useammalle, kuinka itse parhaaksi katsoo.
Pyrkikäämme ilman sapen kiehuntoja kirjoittamaan toisillemme;)
Siitäpä tulikin hyvä sanonta,
älkäämme antako sapen kiehua yli.
Sehän olisi aika vaarallistakin
terveydelle.
Mutta senkin sanonnan voisi tietenkin jo unohtaa.
Minua ei sapeta koskaan, eikä ole mitä kiehuttaa kun on sappi leikattu.
Aikoinani kysyin kirurgilta että kasvavatko kivet uudelleen, Niin hän vastasi että eivät,koska "siellä on minun allekirjoitukseni."
Kun vielä verensokerinarvot nousee pilviin, niin on makee tyyppi.