Niin, kuinka voi olla panasonicin videokameran kuvanlaatu täysin surkea 40" taulutv:ssä? Pukki toi kyseisen kameran jouluna.
Johtuuko siitä, että kamerassa on tallennus kasetille? Kuvaputkitöllössä näyttää paljon paremmalta.
Eli onko ostettava videokamera joka tallentaa muistikortille, paraneeko kuvanlaatu?
Surkea kuvanlaatu
7
1328
Vastaukset
- werojdfs
...taulutelkkarissa. Siinähän on paljon surkeampi kuva kuin putkitelkkarissa, eikä vähiten siksi että aivan kaikki kuva joudutaan skaalaamaan ja poistamaan ns. lomitus.
Taulu-tv on etupäässä huonekalu. Jos taas haluaa kunnon kuvaa katsella niin sitä näkee kuvaputkella tai projektorilla. Ei taulutelkkarilla.- digiaika
kyllä tv/dvd:n kuva on terävämpi ja muutenkin parempi kuin tuossa meidän vanhassa putkitoosassa.
Mutta nyt tuon videokameran kuva on kyllä todella huono. Olisi vaan ollut mukavampi katsella otoksiaan olohuoneessa sohvalla, eikä ns. kakkostv:stä jossain nurkassa.
Taidan myydä koko kameran pois jos ei muuta ratkaisua löydy. - kyseessä
digiaika kirjoitti:
kyllä tv/dvd:n kuva on terävämpi ja muutenkin parempi kuin tuossa meidän vanhassa putkitoosassa.
Mutta nyt tuon videokameran kuva on kyllä todella huono. Olisi vaan ollut mukavampi katsella otoksiaan olohuoneessa sohvalla, eikä ns. kakkostv:stä jossain nurkassa.
Taidan myydä koko kameran pois jos ei muuta ratkaisua löydy.Oletko kuvannut jolun hämäryyttä sillä videokameralla. pienet kotivideokamerat on tarkoitettu hyviin valaistusolosuhteisiin. Taulutelevision tarkkuus tuo hämäräkuvan rakeisuuden putkitelevisoa selvemmin esiin.
HD taulutelevisolle sopii HD videokamera paremmin.
- mitenkään..
Kasetti ei vaikuta, myös kasetille tallentavat HDV-kamerat tekevät yhtä hyvää tai parempaa kuvaa kuin AVCHD -kamerat!!
Mutta oletan että sinulla on normaali MiniDV-kamera? - digiaika
Ongelma ratkaistu. Hommasin Firewire liitäntään johdon jolla voin kytkeä kameran polttavaan dvd-soittimeen josta puolestaan on hdmi-piuha televisiolle.
Nyt kuva näyttää varmasti siltä kuin sen pitääkin. Ja voin tallentaa myös dvd:lle jos mielin. Videokameran merkki muuten on Panasonic NV-GS60E. - hmmmmm?
Kasetti on videokamerassa edelleenkin nykyaikaa kun laadukasta tiedostoa tarvitaan. Edullisin systeemi ja paras samalla.
Kamerassa se vika eli kameran kennosto ei kykene laatuun eli parempaan. Harrastelaitteet ovat juuri sitä.
20" kuva on passelia vielä osapuilleen.
Muistikorttii on rajallista ja pakattua tiedostoa samoin kovalevylle tallentavat jotka vain perus tallennusta kun tallentaa jostain syystä pitää.
Kun laitat uuden henkilöauton verran kameraan niin jälki on melko hyvää 40" ruutuun tosin vain hyvin kuvattuna.
Kotivideokamerat eivät ole kehittyneen juurikaan 20v aikana laadultaan, kaikki suuniteltu korkeintaan kodin "jätti TV.lle" joka oli silloin 28" eniten oli tv ruudut silloin 21"
Optiikka on pilkussa ollut jo kauan sitten eli optinen osaaminen hallussa, mutta maailmaa sekoitetaan halvalla samaanaikaan eli optiikasta tingitään jotta saadaan vaikka valo kameraan laatuna...
Markkinat jyllää ja ihminen tekee valintansa mahdollisen "monipuolisesta" ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 614267
- 1053475
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj373100Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262578- 452247
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52019- 201959
- 1861817
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3941516Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91348