Eli olen nähnyt galleriassa muutamilla kuvissa semmoisen ''verkon'' kuvien päällä, tietäisikö joku miten sen saa, en ole ihan varma :) kiitos :)
Kuvan käsittely:)
sgdssgds
2307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
1) Etsi kuvankäsittelyohjelmasta Grid ja tulosta näyttö (tallenna PDF)
2) Eräiden ohjelmien (esim. PhS filtterien) kokeiluversiot tekevät "pakollisen" gridin kuviin.
3) Kuvankäsittelyohjelmassa (esim. PhS) voit piirtää Gridin "käsityönä". Freehandissa, Illussa yms homma onnistuu yhtä ciivaa kloonaamalla.
jne
Photoshopissa näin:
Riippuen siitä miten tiheän ruudukon haluat (ja kuvan resoluutiosta), tee uusi neliön muotoinen uusi tiedosto. Esim. 20x20 px.
Piirrä siihen esim. kynällä alareunaan ja oikeaan reunaan viivat. Tai oikeastaan sama mihin ne piirrät, kunhan sinulla on pysty- ja vaakasuora viiva, jotka risteävät toisensa.
Sitten Edit -> Define Pattern.
Palaat takaisin kuvaan, johon haluat ruudukon. Teet siihen uuden tason. Sitten edit -> Fill -> Pattern -> Ja valitset äsken tekemäsi kuvion.
Sitten vaihdat ruudukon sekoitustilaksi darken (mikäli viivat ovat mustia ja haluat, että pelkästään ne näkyvät). Lopuksi voi vielä pienentää peittävyyttä sopivasti.
Jos haluat isompia ruutuja, voit joko venyttää tekemääsi tasoa, jolloin viivat pehmenevät hieman. Tai sitten palaat alkuun ja teet saman homman isompana. Esim. 100x100 px.
Jos haluat tarkempia ohjeita, niin anna jokin esimerkki kuvasta sekä kerro mikä kuvankäsittelyohjelma sinulla on käytössäsi. Muuten on aika hankala neuvoa.