Ei pitänyt kertoa tätä ollenkaan, mutta mieheni sanoi, että ei ole meidän syy, jos palstalaisilla ei ole samaan varaa kuin meillä. Eli tänä jouluna me syötiin hanhea. Ja vielä konjakkitryffelikuorrutuksella. Siihen on harvoilla varaa edes kerran elämässä, mutta meillä nyt oli. Näin meillä, miten muualla?
Todellinen jouluherkku
Pukeli 1
11410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ensinnäkin minun miehelläni ei ole mitään tietoa kenenkään palstalaisen varallisuudesta eikä mistään muustakaan "asioista" mitä täällä puidaan.
Ja sitten vielä, meillä ei ollut hanhea eikä edes kinkkua, tiedoksi vaan pikku nikittelijä.
maininnut sanallakaan...
Tuolla yhdellä pikku-ystävällämme on koko joulun ollut yksinäistä palstan hiljaisuuden vuoksi ja yrittää nyt keinolla millä hyvänsä saada huomiota osakseen.
ei heilauta pikkusielut pätkääkään. Yksinäisyyttään tuo vain ilkeilee.
Ainoastaan ankanmaksa on kauheampaa kuin tryffelit. Ja minä sentään rakastan useimpia sienilajikkeita.
Meikän jouluateriaan kuului kokonaisena grillattu lammas. Sangen maittavaa. Hieman arkisempaa mutta silti miellyttävää oli myös grillattu hai. Haita on mukava syödä jo aivan periaatteesta. Tarjottujen lintujen alkuperästä en saanut selkoa, paikallisten englanninkiliset nimitykset ovat kuvaavia mutta tieteellisesti epätarkkoja, lintu oli yksnkertaisesti black bird, ja sehän sopii hondaa ylenkatsovalle kaamiehelle.
Myöskin "oil eating fish" kuului tarjoiluun. Nämä kalat kuulemma syövät laivojen pilssiä. Saudi- arabiassa kyseistä kalaa kutsuttiin vain White fishiksi ja se se oli arvossa pidetty otus.
Kilpikonnan munista kieltäydyin mutta cobraa maistoin, sitäkin periaatteesta, inhottava elukka. Jop miehelle joka on listinyt kuningasboan ilman minkäänlaista asetta. Eihän nopeaakaan kawasakia voida kutsua aseeksi, ohjukseksi ehkä.
Tänään alkoi hieman pidempi vapaa ja hain kollegalta laaikon fisheriä. Iltauinti ja lenkki ja parvekkeelle suunnittelemaan ensiviikon ohjelmaa.
ihan mielenkiinnosta kysyn oletko oikeesti syönyt käärmettä?
Minä olen ja täytyy sanoa että eipä se kyllä mitenkään erikoista ollut, joku sanoo että kuin kanaa mutta mulle tuli mieleen enemmänkin kala, rapsakaksi paistettu.
Aiemmin koulutuksissa ja haroituksissa syötiin paljonkin käärmeitä, liskoja ja hyönteisiä Oivallista on ruoka, joka pitää hengissä. En voi väittää pitäväni käärmeestä, mielikuvat ovat liian vahvoja.
Yuossa kuukausi sitten hoipuin hieman fisheriä litkineenä kotiini. Näin jonkun vilahtavan makuuhuoneen ovenraosta. Täällä ollaan tietyistä syistä kohtuu varovaisia. Avasin sitten oven täysin varustautuneena. Verkkokyyhän se siellä velttoili peittoni alla. Paikallisten mukaan viidessä minuutissa tppava eläin.
Noin vuosi sitten näin kylpyhuoneeni lattiakaivoon haihtuvan ilkeän näköisen vihreän käärmeen, suihkussa oli hieman vastenmielist käydä ja "partaveitsi" tuli vaihdettua isompaan.
Aiemman asuntoni terassin laudoituksen alla asusteli kobra, sitä näki aika harvoin ja paikallisten mielstä se toi taloon onnea, söi jyrsijät jne. Niin että syön kyllä mielelläni käärmeitä, senverran ankarasti niitä inhoan.
ikinä, oli varaa tai ei, eikä syödä. Joku raja sentään pitää olla.
mitäs jos menisit ettii oikean palstan..??ruoka ja hanhet ei kuulu tänne!
Ylläpidon mielestä kuitenkin tänne kuuluvat myös ruoka ja hanhet:
"Koiraihmisten keskusteluja kaikesta maan ja taivaan väliltä voit käydä Koiramaiset pulinat -palstalla."
Hanhi on yliarvostettua maultaan, hanhen arvostus on lähinnä haasteellisessa metsästyksessä, vaikea ammuttava. itse olen palannut takaisin possu ja hirvikinkkuun. en henk,koht tykännyt hanhesta, tietty makujahan on monia.