Tarvitaankos 15 päivän matkalla Vietnamiin viisumi?
Mitä kautta se sitten kannattaa hankkia, Vietnamin suurlähetystöstä, vaiko matkatoimiston kautta? Maksaako suurlähetystön kautta hankkiminen? Ja kuinka kauan tällöin siinä kestää?
Viisumin hankkiminene Vietnamiin
3
885
Vastaukset
- -vietcongi-
15 päivän matkalle. Jos tarvitset niin sen saa lähetystöstä ja maksaa joitain kymppejä ja aikaa kuluu vajaa viikko. Ohjeet löytynevät lähetystön sivuilta.
- merrymeri
15 päivää on se raja,eli jos sen yli menee niin täytyy hakea ja vietnamin suurlähetystöstä hakisin .maksaa 50euroo.soita sinne ja kysy. käsittelyssä menee kolme päivää. en ole varma kauan on voimassa kun itse olen juuri hakemassa pelkästään neljän tunnin takia.matkaa mene 16.päivän puolelle muutamalla tunnlla ja ei viiti ottaa riskiä.näin mulle ainakin kerrottiin.
- dePiili
Riippuu myös siitä missä asut, jos viisumihakemuksesi edellyttää kirjattuja kirjeitä, matkustamista Helsinkiin tai matkatoimiston palveluita tulee usein halvemmaksi ja helpommaksi hankkia viisumi vasta paikan päältä. Viime vuonna viisumi maksoi Vietnamissa 25 ameriikan rahaa ja siihen päälle pakollisen välittäjän palkkiot. Muistaakseni se maksoi yhteensä jotain miljoona dongia eli nelienkymmentä euroa. Isoissa kaupungeissa viisumin hankkiminen on helppoa ja toimitukseen menee muutama päivä. Tätä käytän itse kun matka-aika Vietnamissa on yli kuukauden, mutta alle 45 päivää (eli 15 viisumitonta viisumin 30 päivää).
Jos matkustat myös muissa maissa, voi viisumin hankkia matkan varrelta. Itse kun tästä pääsen parin päivän päästä Kunmingiin, niin haen viisumin sieltä. Päivän toimitusajalla hinta 400yuania eli n.43 euroa (2008 tieto), pidemmällä ajalla tietysti halvempi.
Rahan säästö ei varmasti ole valtava, mutta olen huomannut sen vaivattomammaksi tavaksi. Anekdootin omaisesti voisin kertoa vaikka ei aihepiiriin kuulukaan, että Kiinan viisumi tulee jo huomattavasti halvemmaksi ja helpommaksi maakunnissa asuville jos sen voi hankkia esim Hong Kongista. Kiinan lähetystö ei ota vastaan postitse hakemuksia, joten vaihtoehtona on joko hakea itse tai käyttää matkatoimistoa. 60 euron viisumin hankkiminen matkatoimiston kautta maksaa 120 euroa, työpäivän uhraaminen ja matkustaminen maksaa vielä enemmän. Toimitusaika noin viikko. Hong Kongista viisumi irtosi 350 HK$ (n. 32 euroa) ja viisumi oli kädessä seuraavana päivänä. Jos olisin vienyt hakemuksen vähän aikaisemmin, niin olisin saanut viisumin vielä samana päivänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2204239Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692735Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932421- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421629Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5411371Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961324- 571320
- 761301
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251186