Viisumin hankkiminene Vietnamiin

Tarvitaankos 15 päivän matkalla Vietnamiin viisumi?

Mitä kautta se sitten kannattaa hankkia, Vietnamin suurlähetystöstä, vaiko matkatoimiston kautta? Maksaako suurlähetystön kautta hankkiminen? Ja kuinka kauan tällöin siinä kestää?
3917
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

15 päivän matkalle. Jos tarvitset niin sen saa lähetystöstä ja maksaa joitain kymppejä ja aikaa kuluu vajaa viikko. Ohjeet löytynevät lähetystön sivuilta.

Äänestä

15 päivää on se raja,eli jos sen yli menee niin täytyy hakea ja vietnamin suurlähetystöstä hakisin .maksaa 50euroo.soita sinne ja kysy. käsittelyssä menee kolme päivää. en ole varma kauan on voimassa kun itse olen juuri hakemassa pelkästään neljän tunnin takia.matkaa mene 16.päivän puolelle muutamalla tunnlla ja ei viiti ottaa riskiä.näin mulle ainakin kerrottiin.

Äänestä

Riippuu myös siitä missä asut, jos viisumihakemuksesi edellyttää kirjattuja kirjeitä, matkustamista Helsinkiin tai matkatoimiston palveluita tulee usein halvemmaksi ja helpommaksi hankkia viisumi vasta paikan päältä. Viime vuonna viisumi maksoi Vietnamissa 25 ameriikan rahaa ja siihen päälle pakollisen välittäjän palkkiot. Muistaakseni se maksoi yhteensä jotain miljoona dongia eli nelienkymmentä euroa. Isoissa kaupungeissa viisumin hankkiminen on helppoa ja toimitukseen menee muutama päivä. Tätä käytän itse kun matka-aika Vietnamissa on yli kuukauden, mutta alle 45 päivää (eli 15 viisumitonta viisumin 30 päivää).
Jos matkustat myös muissa maissa, voi viisumin hankkia matkan varrelta. Itse kun tästä pääsen parin päivän päästä Kunmingiin, niin haen viisumin sieltä. Päivän toimitusajalla hinta 400yuania eli n.43 euroa (2008 tieto), pidemmällä ajalla tietysti halvempi.
Rahan säästö ei varmasti ole valtava, mutta olen huomannut sen vaivattomammaksi tavaksi. Anekdootin omaisesti voisin kertoa vaikka ei aihepiiriin kuulukaan, että Kiinan viisumi tulee jo huomattavasti halvemmaksi ja helpommaksi maakunnissa asuville jos sen voi hankkia esim Hong Kongista. Kiinan lähetystö ei ota vastaan postitse hakemuksia, joten vaihtoehtona on joko hakea itse tai käyttää matkatoimistoa. 60 euron viisumin hankkiminen matkatoimiston kautta maksaa 120 euroa, työpäivän uhraaminen ja matkustaminen maksaa vielä enemmän. Toimitusaika noin viikko. Hong Kongista viisumi irtosi 350 HK$ (n. 32 euroa) ja viisumi oli kädessä seuraavana päivänä. Jos olisin vienyt hakemuksen vähän aikaisemmin, niin olisin saanut viisumin vielä samana päivänä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


P.; kirjoitti:

Tarvitaankos 15 päivän matkalla Vietnamiin viisumi?

Mitä kautta se sitten kannattaa hankkia, Vietnamin suurlähetystöstä, vaiko matkatoimiston kautta? Maksaako suurlähetystön kautta hankkiminen? Ja kuinka kauan tällöin siinä kestää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu