voisiko seuraava askel olla että esim. parkkialueille ja parkkihalleihin ilmestyisi liikennemerkit "pysäköinti sallittu vain venäläisturisteille"?!
Kun venäläisiä
nuoleskellaan niin
161718
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Eihän ne osaa parkkihalleihin ajaa.
Eikä osaa Lappeenrantalaisetkaan. Intersportin alakerrassa halli on aina lähes tyhjä.
jaettaisiin kauppojen kassalla,ilmainen yllätyslahja jokaiselle kaupassa käyneelle venäläiselle.
tai sit vaikka heille olisi tarjolla tervetuliaismalja. (tere tulemast sinä venaja mies tai kaaunis rouva osta meiltä me tarjoamme sinule ja kumppanillesi pirtsakka booli)
tänään ,nuijamaan tienristeykseen tullessani,oli kyl naurus pitelemistä.Kun siihen oli pysäköityny 3venäläist autoo.Paikka oli se kun rymitytään rapattilaan kääntyes!Siinä ne vaan tulivat autoista ulos:-D Ei voi kun todeta,-et niilt syntyy ihan mitä vaan:-D??
sekin, jos ne ei vaikka osaa lukea??? Kokemus viimeyönä venäjäntullista, oli kaksi venäläistä perhettä edelläni tulossa Suomeen, ja upealla maasto-autolla, siinä aikani ihmettelin, että mitä hittoa se kuljetteja juoksee edestakaisin autopaperit kädessä, sitten menin ja kysyin, mikä nyt mättää, kun tässä hänen takiaan seisotaan kaikki.
Voi jeesus, sillä oli tulliselvitykset täyttämättä, kun ei hän osaa.
Minä häneltä kysyin, oletko venäläinen, johon hän vastasi myöntävästi, oli Moskovasta.
Sanoin ,että nämä paperit ovat venäjänkielisiä, joten ei liene hirmu vaikea täyttää.
Siihen hän tokaisi, että ovat vai, eli hän oli lukihäiriöinen, eikä ymmärtänyt omaa kieltään kirjoitettuna.
Menimme pömpeliin yhdessä ja täytimme paperit, siellä koppalakki pyöritteli tyhjänpanttina päätään ja jeesusteli.
Aukaisin suuni ja sätin hänet, kun ei viitsinyt ottaa selvää, miksi toinen ei saa oikein niitä riivatun papereita.
Se sota päättyi siihen, että yrmeä koppalakki heitti meidät molemmat ulos siitä pömpelistä, ei toivotellut uuttavuotta, mutta pääsimme pikapikaa taas eteenpäin, eli loppu hyvin, kaikki hyvin.
Matkalla mietin, että toivottavasti omassa tullissamme oltiin hänelle kohteliaampia.
Tuo seurue oli Lappiin menossa, huh huh, liekö perille päässeet.
meille suomalaisille kun opastaisimme niitä kuinka täytetään tulliselvitys lomake,kuinka noudatetaan liikennesääntöjä,kuinka käyttäydytään kaupassa ym.etc.jne.jokaiseen venäläiseen autoon pitäisi rajalla käydä kyytiin henkilökohtainen opastaja suomen matkan ajaksi,jos se homma sitten rupeaisi pelaamaan,nyt kun tupataan olla kuin pullopersesiat.tuota tulli hommaa olen itsekin monta kertaa ihmetellyt,laput on heidän omalla kielellään ja siitä huolimatta se tuntuu monelle olevan niin kovin vaikeaa.vaikka ovat olevinaan oikeita euroopan omistajia mitä nyt lukutaidossa on vähän puutteita käytöstaitojen lisäksi.
naurettavia olette ja vielä näytätte kaikille sen...
Eikö teillä muita tekemista kun vaa haukua naapureita?!
...eikä sittenkään menisi perille. Siinä olet tasaan oikeassa.Et ovat kun euroopan omistajia.
Ne ketkä ei ole täs ruljanssis eivät tiie yhtään mitään.Monet kerrat on ollu puhetta tos rajal,senku uusia sääntöjä,ja lappuja mut ei suomen sanaa??
Ja tääl pitäs sit olla heille käännettynä liikenne merkitkin...
ärsyttävä matka ja kipuaminen joka paikkaan ettei sinne viitsi mennä. kaupunkisuunnittelu jäi sillon vuonna n.1990 kesken tosi pahasti eikä kukaan uskaltanut alkuperäisiä suunnitelmia saattaa loppuun. siten parkkitalo jäi hiukan syrjään.
...kun rupeevat,muka avuttomille rekkakuskeille,
ruokakassitkin jakamaa!No,jäähä niille käteistä enenemmä käyttää ostoksiin.Senkin ajan minkä käytävät tos rajan vieres olevas putikis,ajas sil rekal hakee porukalle sapuskaa.Nupin voi nimittäin irottaa.Nähty kyl se touhu.
Intersportin parkkihalli on oikein hyvä parkkihalli suurehkolle kauppakeskukselle, mutta siitä vaan puuttuu se kauppakeskus päältä.
Vähän sama kuin jos Prisman kohdalla olisi pelkkä parkkihalli, mutta ei Prismaa.
lihava tai lande ettet osaa tai jaksa kävellä niitä rappusia ylös tai mennä hissillä.! ;:ASD
toki muutaki tekemistä, mut sie voisit mennä sinne naapuriin ihan asustammaa ja neuvoo samal heil suomalaisii tapoloita.
Sittehä meijen ei tarvitsis aina haukkua heitä, siis ei haukua, kuten asian ilmaisit sinä.
vain stadilaiset on stadilaisia ja jos sun isoisäs ei oo paljasjalakanen stadilainen säkin oot lande
no sit suomessa on aika paljo naurettavia ihmisiä, muuta pois täältä jos ei miellytä.
Kehä kolmosen "sisäpiirillä" on syntynyt aivan uudenlainen statusongelma kun rajan takaa löytyykin metropoli. Stadi on vaan niin snadi. Terveiset Heikinkadun varrelta!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Mannerheimintie_(Helsinki)