muncheniin menossa

bmw museo

muncheniin vois kesällä mennä... jollakin tietoa miten pääsee tähän bmw museoon? paljonko maksaa lippu museoon?

mitä muuta munchenista löytää?
tarkoitus olisi olla joku neljä päivää..

pääasiassa valokuvaus mielessä..

5

2949

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bayer-karl

      BMW-museoon pääset u-bahnilla, pysäkki on olympiapark, eli vuoden 1972 olympia stadion joka on myös näkemisen arvoinen. mitä sisäänpääsy maksaa löydät varmasti täältä: http://www.bmw-museum.com/
      Münchenissä on eräs maailman suurimmista teknillisistä museoista, Deutsches Museum, kannattaa käydä. Ja huomaa että autot ja raideliikenne eivät ole päämuseossa vaan melkein toisella puolella kaupunkia. sama lippu pitäis kyllä käydä.
      Bayern Münchenin (ja TSV 1866!)uusi (no, 4-5 vuotta vanha) kotiareena Allianz Arena on nähtävyys vaikkakin kesällä ei ole otteluita.
      Ja kaupungista etelään kannattaa käydä, eli alpeilla, esim Garmisch ja edellen Zugspitzelle, tai Füsseniin missä sijaitsee Ludwig II linnat, Neuschwanstein ja Hohenschwangau. Tai Salzburgiin...
      Halvalla pääsee kaikkialle junalla jos käyttää Bayern Tickettiä.
      Nähtävää on liikakin neljäksi päiväksi ja tietenkin olutta ei sovi unohtaa.

      • tästä...

        ystävällisesti kiittäen häntä hän, kiitos! :D


    • katsomassa

      Jos urheilu on tärkeää..
      Olympiakisa alue on hyvässä kunnossa ja kauniilla ilmalla ihan katsomisen arvoinen (heinäkuussa stadion oli remontissa). Futishulluna me ei ainakaan jätetty FCBayerin futisstadionia väliin, joka on arkitehtuurisestikin mielenkiintoinen (ulkoapäin).
      Garmischiin matka on lähes 2 tuntia eli vie aikaa.
      Jos historia kiinnostaa kannattaa piipahtaa Dachaussa omatoimiretkellä.
      Shoppailu on helppoa, koska keskustassa kaupat keskittyneet pääkadulle rautatieasemalta lähtien.Ei näin vie turhan paljon aikaa.
      Jos ette ole aiémmin Bayerissa olleet niin voin luvata että ruoka-annokset ovat kerrankin riittävän suuret. Emme koskaan ole jaksaneet syödä niitä kokonaan.

    • tykkäsin

      Me käytiin Deutsche Museumissa, kuvattavaa riitti!Residencen aarrekammion jalokivet ym.oli aivan kertakaikkisen loisteliaat ja taas kamera kävi tiuhaan(sai kuvata ilman salamaa).Pelkkä Schatzkammer 6€ sisään pääsy.
      Käytiin myös Neuschwanstein linna katsomassa. Minusta kannatti uhrata päivä siihen, niin huikeata oli nähdä Alpitkin elämänsä ensimmäisen kerran.
      Dallmayerin herkkukauppa oli myös näkemisen arvoinen.
      Kiitos tämän sivun tiedoista. Täältä saatiin hyviä vinkkejä meidänkin matkaan.
      Paitsi lippuautomaatti lentokentällä oli hirvitys. Siitä ei S-Bahn junaan osattu lippua ostaa. Onneksi lipunmyyntitiski oli vielä auki. Se meni kiinni klo 17.00. ja muista leimata lippu ennen junaan nousua.

    • japutti

      Monta kertaa kaupungissa vierailleena voisin edellisten lisäksi suositella vielä ainakin Viktualienmarkt-toria sekä Englische Gartenia. Viktualienmarkt löytyy ihan keskustan Marienplatzin tuntumasta kulman takaa. Siellä on kuvauksellisia myyntitiskejä ja valikoimaa riittää. On kukkia, elintarvikkeita, koriste-esineitä ja tietenkin asiaan kuuluu biergarten ja muut ruokapaikat torin kulmalla. Valtavan suureen puistoon Englische Garteniin pääsee toki julkisilla, mutta suosittelen kävelyä Hofgartenin läpi. Matkalla on kuvattaavaa esim. Theatinerkirche sekä Baijerin "riemukaari". Kun talsii kohti Englische Gartenin kiinalaista tornia voi hyvällä tuurilla alkaa kuulumaan tornissa soittavan puhallinorkesterin musiikki. Se kutsuu biergarteniin tornin juurelle. Münchenin must-kohde ainakin kesällä. Häkellyttävin kirkkokokemukseni on myös Münchenistä. Assam-kirche on pikkuruinen kirkko, mutta barokkityyliset sisäkoristelut ovatluurankoineen ja kangaspoimutusjäljitelmineen uskomattomat.

      Myös voi käydä Nymphenburgin linnassa, jos kiinnostaa.

      Marienplatzin raatihuoneen glockenspiel on turistinähtävyys. Se käynnistyy muistaakseni klo 11 ja 12. Esitysajat on nähtävissä kyltissä raatihuoneen seinästä glockenspielin kohdalta. Jos tykkää kivuta torneihin, voi mennä esim. juuri tuohon raatihuoneen torniin tai Alte Peter -kirkon torniin.

      Hyvää matkaa. Kannattaa mennä Baijeriin!

      t. Japutti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2575
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      41
      1741
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      143
      1345
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      321
      1221
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      336
      1194
    6. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      24
      1111
    7. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      57
      1083
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      956
    9. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      13
      932
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      863
    Aihe