Tontti saaressa ilman rakennusoikeutta. Paikka on ihan nätti ja rauhallinen meren rannalla, mutta sinne ei saa rakentaa ja kun on vielä saaressa, niin ei sinne oikein asuntovaunuakaan mielestäni voi viedä. Lähinnä voisin tuollaista ajatella veneilytukikohtana.
Mitä mieltä olette hinnasta. Olisiko tuollainen lähempänä rakennustontin hintaa, vai pikemminkin lähempänä metsämaan hehtaarhintaa?
Mitä mieltä olette hinnasta. Olisiko tuollainen lähempänä rakennustontin hintaa, vai pikemminkin lähempänä metsämaan hehtaarhintaa?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Osta jos saat halvalla, ja rakenna esim. tuulensuojalevystä ja kakkosnelosesta ja kattopelleistä lasten maja, koko voisi olla vaikka 4x6 metriä pienillä ikkunoilla, eikä tarvitse rakennuslupaa. Äläkä kysy keltään tarviiko rakennuslupaa leikkimökille/majalle.
"Lintutorni" = (taisi olla ihan huvila)
Äkkiä kun rakentaa niin Suomessa mitään lupia tarvitse.
tällaisen, kts. Luoman linkki, rakentaa?
http://www.lauantaiforum.com/046/index.html
Kyllä sen varmastikin saisi esim. talvella vietyä.
sen mukaan, millä olet valmis tontin ostamaan ja millä myyjä on sen valmis myymään.
Silti, hukkaan heitettyä rahaa, kun ilmeisesti sinulla ei sitä liikaa ole koska joudut kyselemään paljon kannattaisi maksaa. Älä tee kompromisseja, vaan osta tonttisi jostain muualta. Löytyy kyllä paikkoja mihin saa rakentaa luvallisestikin eikä tarvitse elää pelko perseen alla koska tulee purkutuomio.
Toisaalta, jos olet veneilyihmisiä, sijoita rahasi veneeseen, unohda "tukikohdat", ei veneilijät tarvitse sellaisia. He kyllästyvät saman paikan katselemiseen ja heille on tärkeää että maisemat vaihtuvat. Ts. ei samaan satamaan kahta kertaa.
lähelläkään mökkitontin hintaa kun rakennusoikeus puuttuu mutta myyjälle se on arvokas ja tuskin luopuu metsämaan hinnalla.
Minulla on valtajokemme saaressa runsas hehtaari rakennuskiellossa olevaa "joutomaata", huonosti metsittynyttä peltoa. En edes joka vuosi käy siellä, kun vihtametsiä on mantereellakin.
Tuon saarenpalan omistaminen ei minua kiinnosta. Pääasia mahdolisessa kaupassa olisi, että siellä olevat eivät metelöinnillään häiritse minua eivätkä muita. Jos ostaja saa saarestani jotakin iloa irti, hinnasta kyllä sovittaisiin.
Noista myyjät yleensä haaveilevat suuria, mutta käytännössä tällaiset palat ovat täysin arvottomia.
Hinta pitäisi olla alle metsän hinnan, koska eihän näistä saarisavotoista ole edes metsäyhtiötkään kiinnostuneita. Ts. vaikka kasvaisi minkälaisia honkia, niin et saa myytyä niitä kellekään.
Miksi kukaan ostaisi pelkkää rantaa, jolle ei edes saa rakentaa ja vielä saaresta??
veneilijä saa jokamiehenoikeudella laskea veneensä rantaan kuin rantaan kunhan jättää lähilaituriin n 50 m rakoa ja yöpyä siinä.
Jos sinulla on kunnon vene ja meinaat lopun elämääsi veneillä, niin totta kai kannattaa oma paikka hommata. Tuttavaperheelläni on ollut koko elämänsä ajan kuvailemasi tukikohta, jossa ei ole kuin laituri, paskahuussi ja paikka verkonselvittelyä varten. Hyvin ovat viihtyneet ja parasta paikassa on, että saa olla rauhassa, koska alue on kaavoituksessa merkitty MY-alueeksi, niin ei tule koskaan edes naapureita lähelle.
- Etkä myöskään itse rakenna mitään muuta.
Saman saa ilmaiseksi, niin ei siitä kovin paljon kannata maksaa. Vai paljonko itse maksaisit tuollaisesta paikasta jos rannan syväys riittää purjeveneelle?
Osaa sanoa mutta kyllä tuollaiset saaripaikat on ainakin saaristomerellä kysyttyjä veneilijöiden keskuudessa,saa itselleen oman paikan kun alkaa tuo ruuhka vaivaamaan sielläkin.
Maapala. Vein sinne jalasmökin ja myöhemmin jäätä pitkin jalasaunan ihan rantapuiden alle, että on ihana paikka. Naapurit on suurin uhka, pysy sovussa heidän kanssaan.
Hinnat lähtee varmaan 5000€ ylöspäin paikasta ja koosta riippuen.
Olisitko valmis maksamaan paikasta yli 30 000 ?
saarivenepaikasta tuota hintaa.
Jos paikka on itselle mieleinen ja suojainen hamina, ei hintaa voi aina rahassa mitata. Yksi tykkää äidistä ja toinen tyttärestä, eli 30kEUR voi olla ihan sopiva hinta rauhallisesta paikasta.
Rauhallisesta paikasta, joka ei ole toisen pihamaata ja on näin ollen jokaisen veneilijän käytettävissä ilmaiseksi?
Puolet lisää hintaa ja jo löytyy luvallisia rakennuspaikkojakin. Mutta kukin tyylillään.
Jos minulla olisi vaikkapa tuo 30 keur ylimääräsitä rahaa, niin vaihtaisin venettä. Tuolla hinnalla lisäisi nykyisen veneen asuttavuutta ja merikelpoisuutta jo aika mukavasti.
Kaavoitettuja saaritontteja alle 20K€ ja siihen on sisältynyt laituripaikka mantereella. Venematkat muutamasta sadasta metristä pariin kilometriin.
Saarimökissä on jotain mitä et löydä mantereelta, se on itse koettava!
Saarimökki minullakin, mutta en kyllä hankkisi saaresta maata, jolle ei saa rakentaa.