Tutkailin mini-läppäreitä..

Oli pari XP:llä ja yks mini-läppäri jopa Vistalla?? Linuxilla ei yhtään??? Olisi ollut mielenkiintoista juuri kokeilla Linuxilla olevaa läppäriä!
11544
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Nopeastihan niihin Linuxin asentaa ja saakin sitten kunnollisen, eikä mitään minimiräpellyksiä. ;)

Äänestä

>Olisi ollut mielenkiintoista juuri kokeilla Linuxilla...

Et kai sentään ostanut Windowsilla? Kun arki koittaa niin marssit vaan asiantuntevaan liikkeeseen niin johan löytyy.

Äänestä

Elisa on operaattorina sellainen että mikään mitä se lupaa ei pidä. Sanoivat että linux-miniläppärit pysyy valikoimissa mutta toisin kävi. Samoin lukuisia muita lupauksia ovat antaneet. Lisäksi elisan venkoilu tyyliin 'tänään tätä ja huomenna toista' alkaa ottaa pattiin. MIKÄÄN ei elisalla ole pysyvää. Pätee yhtälailla myös linux-miniläppäreihin. Ps. katso jos Verkkokauppa.com myy vielä niitä. Mulla on linux-miniläppäri ja ihan kiva laite on. tosin mun nakkisormet vähän liian isot sen pienelle näppäimistölle. mulla kun on se nykyisiä pienempi malli 701 mutta ne uudemmat on isommalla näppäimistöllä.

Äänestä
  • Eiköhän aleta boikotoimaan Elisaa, se taitaa tosiaan olla ihan PERSEESTÄ!!

    Omat kokemukseni tosin juontuvat puhtaasti windwos-aikakaudelta mutta tosi kuin vesi, ELISAN teknisen tuen avustamana sain olla 3 viikkoa ilman nettiä. Aurian tekninen sanoi että HomePNA ja ADSL voivat olla yhtäaikaa käytössä, Elisa väitti ettei voi ja koska olin irtisanomassa liittymää niin katkaisivat heti seuraavalla viikolla.

    Jälkitutkimus osoitti että Auria oli oikeassa, mitään tarvetta ADSL:n purkamiselle ei ollut Aurian kotiliitymän takia.

    Vaihdoin liittymä seuraavista syistä: HomePna käytännössä antoi mulle 1MB kaistan vs. Elisan 512MB ja hinta oli sama. Tai Aurian hinta oli jopa alempi.

    Koska Aurian asennus viivästyi MUTTA tiedustelujeni mukaan mitään teknistä syytä ei ollut irroittaa adsl-liittymää ja ELISA kuitenkin irroitti piuhat niin pistin vakavan kirjallisen huomautuksen ELisaan ja vaadin viimeistä kuukautta laskusta mitätöitäväksi. Olinhan joutunut käyttämään siihen aikan melko kallista puhelinmodeemiliittymää sekä polttoaineita kun piti hoitaa pankkiasioita

    ELISA TURKU EI VAIVAUTUNUT EDES VASTAAMAAN KIRJALLISEEN KYSYMYKSEENI JOKA OLI SENTÄÄN KIELIOPILLISESTI, POLIITTISESTI JA ASIAN YMMÄRTÄEN OIKEIN MUOTOILTU.

    Vaadin ainoastaan viimeisen kuun kulujen tasaamista johtuen Elisan teknisen tuen virheestä.

    No way... ei kuulemma edes kiinnostanut.

    Kohta alkaa kiinnostamaan kun yhdistämme äänemme ja boikotoimme paskapuulaakia!

    Äänestä

Olinpa tuossa syksyllä neuvotteluissa eräässä pienessä alan liikkeessä jossa painotus on mac ja linux puolella. Toki Microsoftin tuotteetkin tuntevat ja hoitavat. Niinkin pienessä kaupungissa kuin Hämeenlinna on tarjolla harvinaista herkkua mutta valitettavasti en voi liikkeen nimeä kertoa. Jahka itselle tulee mahdolliseksi mac-koneen hankinta niin tiedän mistä haen koska haluan tukea pientä rohkeaa yrittäjää joka tarjoaa sitä mikä aiheuttaa muille liikkeille harmaita hiuksia. Heiltä onnistuu juuri kaikki erikoistoivomukset joita ei massatuoteliikkeistä saa.

Äänestä
  • kuulostaa epäilyttävältä... eihän pelkkä liikkeen nimen kertominen ole mainostusta. ja se liike tuskin tykkää kyttyrää jos mainitset nimen koska sehän on heille vaan hyväksi niin saisivat uusia asiakkaita...nimittäin moni ei välttämättä tajua että juuri kyseisestä liikkeestä saisi erikoispalvelua jota muut ei viitsi tuottaa. eli et tee mitään väärin jos kerrot sen liikkeen nimen!

    Äänestä

  • voi kertoa? kirjoitti:

    kuulostaa epäilyttävältä... eihän pelkkä liikkeen nimen kertominen ole mainostusta. ja se liike tuskin tykkää kyttyrää jos mainitset nimen koska sehän on heille vaan hyväksi niin saisivat uusia asiakkaita...nimittäin moni ei välttämättä tajua että juuri kyseisestä liikkeestä saisi erikoispalvelua jota muut ei viitsi tuottaa. eli et tee mitään väärin jos kerrot sen liikkeen nimen!

    Makno

    Loput löytynee itsestään.

    Äänestä

  • UPDATE_5195186 kirjoitti:

    Makno

    Loput löytynee itsestään.

    ainakin täällä käyvä, mihin kannattaa hämeen seudulla suunnistaa jos haluaa esim. linux-koneen.

    Äänestä

  • porukka tietää kirjoitti:

    ainakin täällä käyvä, mihin kannattaa hämeen seudulla suunnistaa jos haluaa esim. linux-koneen.

    Missä lienee lähin vastaavaa palvelua oleva yritys.

    Äänestä

  • UPDATE_5195186 kirjoitti:

    Missä lienee lähin vastaavaa palvelua oleva yritys.

    samanlaista liikettä? Jos joku tietäisi sellaisen liikkeen joka myy nimenomaan linux-koneita ja Maceja niin olisin kiinnostunut.

    Äänestä

Asus 900 mallia linuxilla löytyy vielä Saunalahdelta, sehän on elisalainen firma. eri juttu kannattaako sitoa itseään kahdeksi vuodeksi ja kun ei toi Saunan yhteys ole mitenkään toimiva...pätkimistä ja hitautta esiintyy vaikka se onkin suomen parhaimmaksi mainostetussa elisan verkossa. niin no, itse en kyllä pidä sitä verkkoa parhaana. elisa mainostaa aina ylisanoilla...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elisalla... kirjoitti:

Oli pari XP:llä ja yks mini-läppäri jopa Vistalla?? Linuxilla ei yhtään??? Olisi ollut mielenkiintoista juuri kokeilla Linuxilla olevaa läppäriä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu