Kangaroo island

huhtikuussa..

Tarkoitus olisi käydä tuolla, mutta miten?
Retkipaketti Adeleidista vai ominpäin vuokra autolla?
Pari päivää olisi tarkoitus olla.
Olisiko jollakin kokemuksia kyseisestä paikasta?

6

1280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • virhe..

      siis Adelaidesta. :)

      • aussie-jack

        saat kaikki tiedot.


      • huhtikuussa..
        aussie-jack kirjoitti:

        saat kaikki tiedot.

        halusin tietoja/kokemuksia täältä.
        Osaan kyllä googlea käyttää, kiitos vaan tiedotuksesta.


    • katri.pk

      Heipsan.

      Itse vierailin Kangaroo Islandilla joulukuun alkupaivina, ja todellakin on kaymisen arvoinen saari, lievasti ilmaistuna upea.

      Mutta niin, etta miten kannattaa tehda. Meita oli reissussa kaksi henkea, ja kun laskeskeltiin vuokra-auton kulut, lauttamatka, yopymiskustannukset, kansallispuistomaksut ja kaikki yhteen, todettiin etta pakettimatka tulee halvemmaksi. Miinusta tietysti on se, etta matkatoimiston autot on vahan pienia ja ahtaita, ja autsta sisaan- ja uloshyppiminen vahan valia matkanjohtajan paattamaan tahtiin alkoi nyppimaan lopussa.. Mutta ne kylla osaavat hommansa, vievat parhaisiin paikkoihin eika ainakaan eksy. Niin ja backpackereiden seurahan on aina kivaa ;)

      Yks vaihtoehto on myos lentaa sinne, en ottanu selvaa paljonko se maksaa mutta auton voi vuokrata saarelta ja saastaa siina ainakin sen lauttamaksun verran, vaikka auton vuokra on kylla sitten taas kalliimpi. Etta mene ja tieda :) Hyvaa matkaa ja tervetuloa!

      • huhtikuussa..

        Auton tulemme vuokraamaan Melbournesta, jolla ajamme Adelaideen. Pieni ongelma vaan on se, että kaikki vuokraamot ei salli auton vientiä tuonne saarelle. Joten joutuisi vuokraamaan toisen auton sitten siellä saarella.

        Mutta vaikka tuo pakettimatka vaikuttaakin helpoimmalta ja halvemmalta kuin ominpäin tehty reissu, niin taidamme kyllä kallistua tuohon ominpäin tehtyyn matkaan, koska tykkäämme mennä oman aikataulun mukaan.


    • huhtikuussa..

      Päätettiin lentää saarelle.
      Lennot Auto 1 yön mökkimajoitus tuli maksamaan
      kahdelle n.680 AUD.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      102
      2334
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      222
      1950
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1762
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      102
      1334
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1260
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1128
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      842
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      691
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      685
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      680
    Aihe