käyneet Kanarialla?Jos niin missä siellä?Kertokaa matkastanne?Minusta Kanarian saaret ovat ihana paikka.Ajatelkaas nytkin täysi kesä,palmuja,linnut laulavat,kesäkuteet,uimaan,kukkaset väriloistossaan jne.Mitäs kaikkea Kanarian saarilla voi tehdä?Ai ai miten olisi,kunpa nyt pääsisi hyppäämään siivelle.Ison linnun kuljetettavaksi.Olisiko mukaan lähtijöitä.?
Oletteko,...
ROSEMEERY
19822
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Olen vieraillut Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote saarilla. Lasten kanssa siellä lomailu oli kivaa, mutta enää en matkustaisi sinne mistään hinnasta. Ei mitään persoonallista, vain turistirysiä vieri vierin. Tällä hetkellä lämpötilat vaihtelevat esimerkiksi Tenerifella 16 - 19 C, joten se siitä lämmöstä ja auringosta.
Mitä siellä voi tehdä, kysyit ja vastaan ei juuri mitään muuta kuin maata rannalla. Jos sattuu hiekan sekaisisia tuulia Afrikan mantereelta ei se rannalla makoilukaan ole kovin nautinnollista. Tietenkin hotellin uima-altaan reunalla voi löhötä vieri vieressä kuin sillit tynnyrissä. Väriloistokin on joskus hyvin ruskean ja mustan sävyistä jos aurinko on sattunut polttamaan vihreyden pois tai hiekkamyrskyt ovat hyväilleet rantabulevardeja. Lintujen laulua ei juuri turistirysissä kuule, mutta kirppuisia kulkukissoja voi takapihoilla maleksia. Kukat ja palmut ovat pääsääntöisesti istutettuja.
Itse olen siirtynyt kaupunkimatkailuun. Euroopan cityt ovat täynnä paikallista elämää ja elämyksiä. Olen kai paahtanut itseni ulos aurinkorannoilta enkä osaa enää nauttia rantaelämästä. Ikäkö lie syynä, mutta historia kiinnostaa sekä museot ja taidegalleriat.
Moni halajaa kaukomaille, mutta minä en, tuollainen neljän tunnin lentomatka alkaa olla ihan maksimi hikoilu.
Kreikkaan voisin vielä palata ja olemmekin suunnitelleet matkaa Samokselle. Peterin ystävällä on siellä lomapaikka ja ehkä joskus matkaamme sinne. Olen lomaillut Korfun ja Lefkasin saarilla joten Samos olisi uusi tuttavuus. Tosin sinnekin on alkanut rantautua Afrikan venepakolaisia ja sellaiset turistit eivät viehätä paikallisista matkailubisnestä.
Kirjoitit oman näkemyksesi Kanariasta. Haluan kertoa minun näkemykseni, koska helposti joku, joka ei ole vieraillut kanarialla, saa väärän käsityksen kirjoittamasi perusteella eikä mahdollisesti halua sinne mennä.
Olen ollut monia kertoja perheeni kanssa siellä. Meillä oli aina auto vuokrattuna koko viikoksi ja toisena viikkona sitten teimme sellaisia asioita, joihin autoa ei tarvittu.
Minä, mieheni ja lapsemme emme koskaan makoilleet rannalla tai altaan reunalla vieri vieressä.
Oli Niin paljon muuta tekemistä ja katseltavaa. Autolla mentiin vuoristoon ja kauemmas turistikohteista, ettei siellä näkynyt ristinsielua.
Ja onhan toki siellä nähtävää.
Santa Cruz on Teneriffan pääkaupunki. Se on ennen kaikkea Teneriffan satama, sekä ponnahduslauta että käytävä, jota "pitkin" historia astui sisään ja lähti ulos.
Jos kävelee kaupungin kaduilla, niin törmää väkisinkin 1700-luvulla rakennettuihin rakennuksiin. Oliko se Marina-katu nimeltään.
Jos haluaa tutustua museoihin tai kirkkoihin, muistomerkkeihin, taiteeseen, niin niitä löytyy kyllä, ettei edes ehdi mennä joka paikkaan saman loman aikana.
Ja Arkeologinen ja Antropologinen museo.
Esim. Cartan Palatsi. Se on puu-barokin huipputeos. Parvekkeiden ja pihojen rakennustapa on erikoinen.
Myös Concepcionin kirkko, hyvin hyvin vanha.
Luostari, niitä on todella paljon. Konsertteja pidetään Plaza del Principessa, luostarin puutarhassa.
Afrikkalainen tori ja Candelarian aukio, jossa intialaisten basaarien sekava ja meluisa maailma.
Niin mahdottoman paljon olisi paikkoja, joista kertoa, että kukaan ei sitä jaksaisi lukea.
Uimaan ei tarvitse mennä täysinäisille turistirannoille. Kanarian saarethan on saaria. Meri Ympärillä. Eväät kassiin ja autolla voi hurauttaa tyhjille rannoille. Snorklata, uida muuten vaan, seurailla rannalla olevia taskurapuja, valtavia meritähtiä, simpukoita jne.
Mukava muistella näitä ihania matkoja. Harrastan valokuvausta ja otin paljon kuvia, joita nyt on mukava katsella.
Että suosittelen. Kerroin vain Teneriffasta. Cran Ganaria on yhtä mukava saari, mutta täydellisesti erilainen.
Mitä taidemuseoihin tulee, laavaluolaan rakennettu taiteilija Cesar Manriquen kotimuseo on vierailemisen arvoinen, siis Lanzarotella. Muutenkin Lanzarotella oli niin paljon nähtävää, että ehdin rannalle vain yhtenä päivänä viikon reissulla. Lepopäivä oli jo tarpeeseen ja Atlantin aallot hyväilivät leppeästi.
Kun aloitin mielipiteeni kerroin että kolusin saaria lasteni kanssa ja se oli kivaa. Enää en lähtisi aurinkorannoille.
Mekin vuokrattiin aina auto jolla kierreltiin saaria, en vaan alkanut yksityiskohtaiseen ylistyslauluun kuinka kaunista on noilla laavarikkailla karuilla saarilla.
Seurasin lasten rantaleikkien lomassa ja sanaristikkoa ratkoessa muiden keskiverto suomalaisten rantalomaa ja saman kaavan mukaan siellä touhuttiin kuin teidänkin perhe touhusi.
Enää en sinne kaipaa ja miksi kaipaisin olen jo ne saaret aika hyvin kolunnut. Poikani kulkevat jo omilla lomamatkoillaan ja minä omillani. Esikoiseni joka on kulkenut mukanani ihan vauvasta asti tykkää myös nykyisin Euroopan kaupunkilomista.
En usko, että kirjoitukseni saa aikaan paniikkia ja massaperuutuksien aaltoa saarille lomanviettoon unelmoivissa ; )
Ei sitä tiedä noista Massaperuutuksista :)
Täytyy nyt seurailla Iltasanomia ja Iltalehtä, jos niissä suurin otsikoin ihmeteltäis, kun suomalaiset ovat, yhtäkkiä, sankoin joukoin peruuttaneet lomamatkansa Kanarialle :D
Kirjoitit ....."saa väärän käsityksen kirjoittamasi perusteella" ....
Voitko vielä selventää kun minulle jäi epäselväksi, että miksi minun mielipiteeni johtavat vääriin käsityksiin, joita sinun on oijottava, että ei tapahtuisi noita ikäviä peruutuksia?
..tähän "kohtaan".
Sen takia, ainakin minä, sain epäedullisen kuvan Kanarian saarista, koska kirjoitit
"Olen vieraillut tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote saarilla. Lasten kanssa siellä lomailu oli kivaa, mutta en enää matkustaisi sinne mistään hinnasta. Ei mitään persoonallista, vain turistirysiä vieri vierin."
Jos joku, joka ei ole siellä käynyt, niin ajattelee mahdollisesti, että tommoseen paikkaan nyt ei ainakaan halua mennä.
Onhan Kanarialla kuvaamasi kaltaisia paikkoja, paljon, paljon, mutta Ei pelkästään. Onhan siellä todella paljon muutakin. Myös persoonallisia paikkoja. Ja juuri näistä Muista paikoista halusin itse kertoa.
Tuota lämpötilaakaan en oikein ymmärrä, mutta en sitä ruvennut sinulta kysymään. Aina, kun olen siellä ollut, niin on ollut n.22-25 astetta lämmintä. Yhtenä jouluna Puerto de la Cruzissa 30C koko kahden viikon ajan.
Sitten kirjoitit: "Mitä siellä voi tehdä, kysyit ja vastaan ei juuri mitään muuta kuin maata rannalla."
Omassa vastauksessani kerroin, mitä siellä voi tehdä ja jätin todella paljon kertomatta, koska ajattelin, että on tympeetä lukea "sivu tolkulla" mun kirjotusta.
Puhuit noista hiekan sekaisista tuulista. On ilmeistä, että olet ollut Playa de las Inglesissä ja/tai Playa de las Amerikasissa, jotka molemmat ovat hyvin kuivia paikkoja ja hiekkaa kyllä riittää.
Mutta vihreitä, hiekattomia ja tuulettomiakin paikkoja on.
Tämä oli se syy, miksi mulle tuli tarve kuvata, toisella tavalla Kanarian saaria.
Ilmastosta sen verran, että tarkistin netistä tämän hetkisiä lämpötiloja ; ) En suinkaa muistellut vuosikymmenten takaisia ilmanaloja.
Tiedätkö, että Kanarian Saaret eivät ole olleet pitkään aikaan matkailussa enää in vaan out ; )
...joku paikka in vai out. Se on minulle in, jos päätän jonnekin mennä.
Mutta etkö itsekin kertonut lomailusta, kun lapsesi olivat pieniä ja että siellä ei olisi mitään katseltavaa.
Nämä historialliset, mielenkiintoiset paikat ovat siellä edelleen. Kuten luostareiden veistoksia 1600-luvulta. Yksi arkeologian tärkeimmistä paikoista, El Mazossa sijaitsee belmacon luola, jossa historiallisia, mystisiä kirjoituksia on säilynyt meidänkin katseltavaksi.
Tämän hetken lämpötilaa en tiedä. Ystäväperhe oli joulukuun alussa ja lämpöä piisas.
Aika ei kultaa muistoja. On valokuvia, videokameralla kuvattuja retkiämme tunti tolkulla.
Hyvä kun monta eri ihmistä sanoo oman näkemyksensä.
Niille ihmisille, jotka eivät ole Kanarialla käyneet, niin sanon, että kannattaa vuokrata auto ja tehdä matkoja mielenkiintoisiin paikkoihin. Niitä on siellä paljon.
Nautin joka sekunnista, minkä sain olla lomalla. Jopa lentomatkoista. Sain yhden viikon olla irti kaikesta, mikä liittyi normaaliin arkeeni. Nautin hiekasta, joka poltti varpaitani. Auringosta, joka jaksoi talven keskelläkin lämmittää. Siitä, että ympäristö oli vähintäänkin epätodellinen, vain ja ainoastaan turisteja varten tehty. Söin, kävelin, katselin ja ihmettelin. Tutustuin ihmisiin, joita muuten en olisi koskaan tavannut. Aivan ihanaa. Rannalla en löhönnyt, mutta kävelin sitäkin enemmän.
Siinä oli jotain ainutkertaista. En varmaan tahtoisi pilata hyviä muistojani menemällä uudelleen Kanarialle? Ei se olisi enää sama.
Sanoit ytimen eli, ensimmäinen kerta on aina mieleisin ja sitä tunnetta ei löydä enää toista kertaa. Kanarian Saarten ensivisiitillä olimme kahdeksankymmentäluvun puolivälissä Playa de las Amerikasissa, esikoiseni kanssa hän oli silloin vajaa kolmevuotias ja matka oli upea ja ilmat suosivat meitä. Myöhemmin vieraillessani muilla Kanarian Saarilla en saanut sitä tuntumaa enää. Nykyään matkat ovat omilla ehdoilla tehtyjä valintoja kun ne aikaisemmin olivat lasten ehdoille toteutettuja.
Matkoihin liittyy niin paljon. Esim. Kenen seurassa matkustaa, ketä tapaa. Mihin on valmistautunut. Itse olin valmistautunut siihen, että pitkästyisin jo lentokoneessa. Ajattelin, että riittäisi, kun saisin perillä vain levätä rauhassa yhden viikon. Tommoset odotukset ylittyvät todella helposti. Perillä ei sitten väsyttänytkään.
Kulttuurinautintoja saan ihan mistä vaan. Ei sen tarvitse olla joku hieno kulttuurihistoriallinen monumentti. Maailma on mielestäni täynnä nähtävää :) Sitä kulttuurinautintoa on ollut joskus lähempänä kuin olen odottanutkaan :) Muurahaiskekokin voi riittää :)
Kulttuuria ei voinut viljelemällä viljellä lasten kanssa matkustaessa. Odotukseni olivat selkeät, lapsille toimintaa ja itsellle lepoa.
Luonnosta löytyy materiaaleja taidenautintoihin. Metsäretkillä täällä koto Suomessa, etsimme jos minkalaisia männyn käppyröita ja niistä sitten väsättiin taidetta. Mökkirannasta kaivetusta savesta on takkan reunalla siili ja sorsa muistona kuvanveistöpuumistamme.
Peterin mökillä on seksikkäitä luonnon muovaamia nais-ja miesfikureja naulakkoina ja pyyheliinatelineinä.
sielä haisee kakkalta
Väitteessäsi on vinha perä, tuoksu elämykset eivät välttämättä olleet nautinnollisia vaan joskus sanoisinko epämiellyttäviä ; ) Rannalla wc:ssä oli vain jalan kuvajaiset apuna, että osuisi oikeaan kohtaan tarpeensa tekemään ; )
kaikki rakennukset on raunioina, eivätkä meinaakaan korjata niitä.
Suomessa ne olisi korjattu jo aikoja päiviä sitten.)
melkein minne tahansa ja tiedän löytäväni perillä aina myös sellaisia asioita, joita itse haluan. Matkustan perillä lähikohteisiin joko yleisillä kulkuneuvoilla tai vuokra-autolla, joskus voin jäädä yöksi tai pariksi kiinnostavaan paikkaan, joskus hotelli on vain kääntöpaikka. Lepolomalla voisin ihan hyvin kuvitella joskus viihtyväni viikon tai kaksi vaikka jossain pikkukylässäkin kauniissa maisemassa laiskasti kuljeskellen, uiden ja hyvin syöden. Mikä tahansa Kanarian saarista tarjoaa varmaan sellaiseen hyviä mahdollisuuksia.
Aurinkolomakohteiden "halveksimisesta" näyttää tulleen muodikas asia. Olen ehtinyt vuosien varrella vierailla monissakin perinteisissä rantalomakohteissa, koska niihin on päässyt varsin edullisesti ja on saanut majoituksen kaupan päälle pelkkiä lentomatkoja halvemmalla. Monikin kertoo tietävänsä joistain kohteista "kaiken", vaikka usein tutustuminen on rajoittunut varsin pienen alueen ruoka- ja uimapaikkoihin. Joku ehtii tehdä maailmanympärimatkan parissa, kolmessa viikossa, kaltaisilleni se ei riitä edes yhteen kaupunkiin tutustumiseen.;))
Kanarian saarista olen ehtinyt tutustua vasta kahteen: toisesta löysin lukemattomia hiekkakuoppien reunamille rakennettuja hotellikyliä ja vain yhden kauniin kylän, jossa voisin vapaaehtoisesti asua viikon tai pari, toiseen voisin mielelläni matkustaa koska tahansa uudelleenkin.
Tuoreita tietoja melkein mistä tahansa matkakohteesta kannattaisi varmaan käydä päivittämässä ja kyselemässä matkailuun liittyviltä keskustelusivuilta. Suomalaiset näyttävät matkustelevan kaikkialla ja monet kertovat mielellään omia suosituksiaan. Niitä pitää tietysti tulkita oman näkemyksensä mukaisesti, koska makuja ja toiveita on niin monenlaisia. Hyvää lomaa ja mielenkiintoisia hetkiä sinulle!
PS: Jos tarvitset turvallisen yksityiskuljettajan vuoristoon, voisit yrittää houkutella minua.;))
Me olemme käyneet Kanarialla joka vuosi ja kaksi viikkoa.Kaikki saaret on koluttu ja vielä emme ole kyllästyneet.Paras ja ihanin paikka oli just Teneriffa ja pohjoinen osa siitä.Sielläkin olemme käyneet nyt kaksi kertaa ja molemmilla kerroilla kaksi viikkoa.Ihastuimme,koska rehevyys on todella toista luokkaa kuin muualla.Kukkaloistoa,vihreää,Teide-tulivuori ym.Nähtävää on joka kerralle aivan riittävästi.Teiden retki on hieno.Upeat maisemat ja tuliperäistä laavakalliota ja kiveä.
Kanariansaarilla on todellakin paljon erilaisia paikkoja ja nähtävyyksiä.Mutta,koska tottakai saaret ovat Atlantin ympäröimät niin uimarantaa on.Emme ole uimarannoilla maakaavia emmekä tosiaankaan harrasta auringonottoa.On itsestä kiinni,mitä tatkasta haluaa ja mitä matkallaan on kiinnostunut tekemään.
Meille Teide rinteineen ja rehevänä kasvillisuudesta on parasta lomaa Suomen loskasään tilalle.Meillä muuten on myöskin sauvakävely harrastuksena.Maasto on upeaa sauvakävelijöille ja muutenkin liikuntaa rassataville.Tiet ovat erinomaiset asfaltoidut ja hyvä kävellä,ajaa autolla,skootterilla tai polkupyörällä.No problemi!Pohjoispuoli on tullut meille parhaimmaksi lomakohteeksi rehevyyden ja maaston vaihtelevuuden vuoksi.Aiomme mennä tästä lähin joka talvi kahdeksi tai kolmeksi viikoksi Teneriffa pohjoiseen.Matkaa Teneriffalle olemme tilanneet ja lähdemme tammikuun lopulla kolmeksi viikoksi nauttimaan kesästä.
Olemme lähdössä myöskin tammikuun lopulla kahdeksi viikoksi Teneriffalle.