Pyörötuoli llaThaimaassa

Onko kom´kemuksia pyörätuolilla liikkuvalla Thaimaasata ? Missä helpointa liikkua esim rantabulevardit, hotellit ?? Suunnittelen matkaa ensijouluksi tyttäreni ( 16 v ) kanssa, hän liikkuu kelaamalla.
6491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Thaimaan Kaupungeissa useitakin.
Mutta ne ovat istuneet paikallaan,
siis eivät liikkuneet,Kovin heillä oli
surkea ilme kasvoillaan ja sellanen kuppi
kädessään. Arvelin, paikallisia kerjäläisiä.
Sanoisin, että aika hankala liikkua

Äänestä

Pattaya mahdoton lastenrattaillakin, ei juuri jalkakäytäviä ja paljon liikennettä. Samoin Bangkok. Kaikkialla isojen teiden ylitykset tehdään portaita ylikulkusiltaa pitkin. Bangkokissa tosin metro- ja skytrainasemilla hissit (jos ovat käytössä).

Jos ei tarvitse paljon hotellilta liikkua muualle kuin rannalle niin Phuketin Karon beachin rantatiellä hyvät jalkakäytävät. Hua-Hinissakin voi jotenkin kai liikkua mutta valtatien yli vaikea mennä.

Äänestä

Muutamissa paikoissa käyneenä ehkä cha am tai sitte joku khao lak,eteläinen phuket tai ao nang vois olla.Ei ihan helppoa mutta ei mahdotontakaan.Korkeat katureunakivet ja kapeat tiet ongelma.Avustajia sieltä kyllä saa helposti.Noissa paikoissa on ainakin pitkät rantatiet jalankulku väylineen.

Äänestä

Ainakin tuossa hotellissa pystyy liikkumaan liuskoja pitkin ja hissillä. Myös rannalle pääsee helposti, tosin hiekka taitaa upottaa. Kysy matkatoimistosta saako inva-WC:llistä huonetta ja vieläpä ykköskerroksesta pääsiivestä. Ykköskerroksen huoneiden terassilta pääsee suoraan altaaseen. :D

Äänestä
  • Kiitos viesteistä. Itse olen käynyt Bangkokissa, enkä sinne likkaa uskaltaisi kyllä viedä. Mutta maa oli niin upea, että mielellään tytön veisin sinne aurinkoa,rantaa, elämyksiä kokemaan. Itse toimin avustajana, ja voimaa on karttunut, joten eiköhän me uskalleta mahdollisesti Phuketiin suunnata. Paikalliset siis mielellään tulevat auttamaan ? Matkatoimistot aika heikosti tietää inva-asioista Thaimaan suunnalla. ?Äimistelevät ja empivät enemmän. Kiitos ja Hyvää Uutta Vuotta !

    Äänestä

Ao Nangilla tapaan joka reissu vähintään yhden kelaajan.
Siellä suht vaivatonta se eteneminen mutta on muutama kadunpätkä esim.mäkkärin nurkka,jossa joutuu menemään ajoradalle.

Uiminen ei ole ongelma ja aina apua löytyy kyll paikalta.
Eräällä speed boat reissulla oli yks italiaano jota autoimme veneesee ja takas.
Hyvin se kyl ui vaik jalat ei toimineetkaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mariaijaana kirjoitti:

Onko kom´kemuksia pyörätuolilla liikkuvalla Thaimaasata ? Missä helpointa liikkua esim rantabulevardit, hotellit ?? Suunnittelen matkaa ensijouluksi tyttäreni ( 16 v ) kanssa, hän liikkuu kelaamalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu