uskaltaako laittaa sonyn usb-johdon canoniin?

toimiiko noi johdot ihan kaikissa kameroissa? pitäisi kytkeä canonin järkkäri koneeseen, voiko siihen laittaa ihan tavallisen sonyn digikameran usb-johdon, vai voiko jotain mennä rikki?
6345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ilman väkivaltaa niin toimii.

Äänestä
  • joskus kameratehtaat tekevät kiusaa, eivätkä kytke kaikkia juuri heille tarpeettomia nastoja. Canon taitaa olla kyllä johdossa tuossa kiusanteossa?

    Äänestä

  • Canonisti minäkin kirjoitti:

    joskus kameratehtaat tekevät kiusaa, eivätkä kytke kaikkia juuri heille tarpeettomia nastoja. Canon taitaa olla kyllä johdossa tuossa kiusanteossa?

    se sonyn johto kyllä menee canoniin kun vähän koetin... eikö kellään oo varmaa tietoa asiasta? saako noita canonin usb-johtoja erikseen mistään ostettua?

    Äänestä

  • canon johto rikki kirjoitti:

    se sonyn johto kyllä menee canoniin kun vähän koetin... eikö kellään oo varmaa tietoa asiasta? saako noita canonin usb-johtoja erikseen mistään ostettua?

    Itse laitoin Canonin johdon kortinlukijaan, kun sen oma ei muka toiminut. Canonin johto toimi ja huomattavasti alkuperäistä paremmin.
    Toimimattomuuden syyksi löytyi kuitenkin 1,5 metrinen jatkojohto. Kun jatkon otti pois toimi alkuperäinenkin johto. Kumma kyllä Canonin johto toimii myös jatkojohdolla. Se on siis parempilaatuinen.

    Periaatteessa johtojen pitäisi olla standardeja, mutta kuka sen tietää?

    Varminta on käyttää kortinlukijaa. Silloin ei tarvitse kameran akkua latailla ennen siirtoa. Keskeytynyt siirto on joskus tuhonnut kortin ja pahimmassa tapauksessa lukinnut kamerankin.

    Äänestä

Se on USB-johto. Eivät ne ole mitenkään merkkikohtaisia. USB kuin USB niin kyllä toimii jos vaan liittimen saa fyysisesti reikään mahtumaan ilman väkivaltaa.

Äänestä

Kerran vahingossa siirsin kuvia Olympuksen piuhalla, huomasin vasta jälkeenpäin, eikä mitään ongelmaa tai vahinkoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


canon johto rikki kirjoitti:

toimiiko noi johdot ihan kaikissa kameroissa? pitäisi kytkeä canonin järkkäri koneeseen, voiko siihen laittaa ihan tavallisen sonyn digikameran usb-johdon, vai voiko jotain mennä rikki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu