dia-kuvista digi-kuvia

kuvata vanhoja dioja digikameralla. olis paljon materiaalia, jota haluaisin ottaa käyttöön. Diaprojektori on ollut käyttämättömänä pitkään.Haluttais tietää kannattaako ostaa siihen uusi lamppu.
3687
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Se on hyvin helppoakin, mutta skannerilla tulisi parempi laatu.
Hankit vain diakopiointilaitteen, tai teet sen itse.
Tarvitset vain objektiivin, joka tarkentuu 1:1. Noin suurta suurennusta ei muuten tarvita, kuin rajausta varten, tai jos käyttää kinokokoista digiä.
Sitten tarvitaan alumiinikisko tai ohut laudanpätkä. Laudan tai kiskon toiseen päähän tehdään teline dialle ja toiseen päähän jokin sopiva kiinnitys kameralle, ettei se liiku kuvauksen aikana.
Dia vain telineeseen, kamera paikoilleen ja takennus. Kannattaa himmentää 2-3 aukkoa dian kupruisuuden ja tarkennusvirheiden poistamiseksi.
Sitten vain räpsitään dioista kuvia sopivaa, pehmeää valolähdettä kohden. Myös valkoiseen pahviin heijastettua salamaa voi käyttää.
Kiinteän kokonaisuuden vuoksi ei tärähdysvaaraa ole pidemmilläkään suljinajoilla.

Äänestä
  • ns. Diakopiointilaitteella homma käy helpoimmin ja nopeimmin

    esim hinta n 100€
    http://www.telefoto.fi/?open=7242

    tai skannaamalla

    filmiskanneri 200–300 €
    esim. Plustek OpticFilm

    tai ns. tasoskanneri esim. 200 – 700 €
    EPSON PERFECTION PHOTO

    Äänestä

Hyvä tietää, etten ole ihan hakoteillä. Eikun fotokauppaan lampun ostoon ja sitten kuvaleikkimään. Hyvää Uuttavuotta ja hyviä kuvajuttuja!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko mahdollista kirjoitti:

kuvata vanhoja dioja digikameralla. olis paljon materiaalia, jota haluaisin ottaa käyttöön. Diaprojektori on ollut käyttämättömänä pitkään.Haluttais tietää kannattaako ostaa siihen uusi lamppu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu