Typeryyttä ja heitteillejättöä

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1628492

Kuinka monella teillä on monilapsisilla perheillä on pakastimet ulkotiloissa? Kuinka monella lapset keskenään?

Mikähän vakuutusyhtiö tuonkin palon korvaa? Jos mulla on vakuutukset siinä yhtiössä, otan ne pois. Typeryydestä ei makseta.
111564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Niin. Ns normaalissa perheessä ei jätetä 9:ä lasta keskenään (vanhin 12 vuotias, muut häntä nuorempia)
Ihmettelen, jos tästä ei tule lastensuojeluasiaa. Luulisi, että joku puuttuisi kun nämä älypäät vaan vääntää lisää lapsia, mutta eivät huolehdi. Herran huomaan on hyvä jättää kaikki. Silti voisi käyttää hieman järkeä.

Äänestä
  • Vaikka luulenpa, että vaikka sossu puuttuisikin, ei siitä ole mitään seuraamuksia. Valitettavasti.

    Äänestä

on sentään toisensa eivätkä joudu pienestä pitäen olemaan yksin!Kuinka paljon ollaan saatu lukea pienistä yksinään jätetyistä lapsista kun vanhemmat ovat lähteneet dokaamaan?!?Ette te "pienperheelliset" ole sen parempia vanhempia!!!

nimim.se idiootti jolla isohko perhe ;/

Äänestä

Jos lähdemme miehen kanssa asioille (esim jouluostoksille), emme todellakaan kuljeta koko laumaa mukanamme. Kyllä meillä ainakin eskarilainen ja kouluikäiset jäävät kotiin. Pienemmät kulkevat kyllä mukana. Ja kyllä meilläkin on ollut pakastin ulkotiloissa. Tämän jälkeen en uskalla enää laittaa pakastinta ulos, mutta toisaalta en halua enää meille arkkupakastintakaan, koska sinne pohjalle aina unohtuu vanhat marjat...

Äänestä
  • Luitteko ohjeet, miten pakastin tulee sijoittaa?

    Äänestä

  • kotivakuutusta? kirjoitti:

    Luitteko ohjeet, miten pakastin tulee sijoittaa?

    Vakuutukset toki meillä kunnossa, mutta ei kai tämmöisen lapsilauman hoitamisen ohessa ehdi mitään ohjekirjoja lukea ;D

    Äänestä

  • suurperheen äiti kirjoitti:

    Vakuutukset toki meillä kunnossa, mutta ei kai tämmöisen lapsilauman hoitamisen ohessa ehdi mitään ohjekirjoja lukea ;D

    niin joutaa täällä netissä surffaileen mielinmäärin aikansa kuluksi.

    Äänestä

  • keskenään kirjoitti:

    niin joutaa täällä netissä surffaileen mielinmäärin aikansa kuluksi.

    Muuta en päivänmittaan teekään kuin täällä surffailen... ;D

    Äänestä

Lapsilisän määrä nousee vuoden 2009 alussa kymmenellä eurolla perheen kolmannesta lapsesta lukien. Korotuksen jälkeen lapsilisää maksetaan perheen ensimmäisestä lapsesta 100 euroa, toisesta 110,50 euroa, kolmannesta 141 euroa, neljännestä 161,50 euroa ja viidennestä tai useammasta lapsesta 182 euroa kuukaudessa.

Myös kotihoidontuen hoitoraha nousee 20 eurolla kuukaudessa vuoden 2009 alusta lukien. Perheen yhdestä alle kolmivuotiaasta lapsesta maksettava hoitoraha on korotuksen jälkeen 314,28 euroa kuukaudessa. Kustakin seuraavasta alle kolmivuotiaasta lapsesta maksettava kuu-kausittainen hoitoraha pysyy 94,09 eurossa sekä perheen kustakin muusta lapsesta maksettava hoitoraha 60,46 eurossa.

Myös yksityisen hoidon tuki nousee reilulla parilla kympillä. Vuoden alusta lukien tuki on 160 euroa kuukaudessa lasta kohti.

Kelan maksaman vanhempainpäivärahan vähimmäismäärä korotetaan nykyisestä 15,20 eurosta päivässä työmarkkinatuen tasoiseksi 22,04 euroon päivässä 1.1.2009 lukien.

Äänestä
  • Mitä pakastimeen tulee, niin se ei kai ole mahtunut muualle. Arkkumallisia pakastimia on vaikea saada mahtumaan mihinkään, mutta pakastimina ne ovat kaappimallisia parempia.

    Suurperheessä ei lapsi koskaan jää yksin, vaan sisarustensa kanssa. Tuossakin tapauksessa neuvokas vanhin lapsi pelasti koko katraan. Suurperheissä ei kasvateta tumpeloita, vaan pärjääviä ihmisiä.

    Äänestä

  • että tuetaan kirjoitti:

    Mitä pakastimeen tulee, niin se ei kai ole mahtunut muualle. Arkkumallisia pakastimia on vaikea saada mahtumaan mihinkään, mutta pakastimina ne ovat kaappimallisia parempia.

    Suurperheessä ei lapsi koskaan jää yksin, vaan sisarustensa kanssa. Tuossakin tapauksessa neuvokas vanhin lapsi pelasti koko katraan. Suurperheissä ei kasvateta tumpeloita, vaan pärjääviä ihmisiä.

    Suurperheen lapsikin voi jäädä yksin... Ja mahtuuhan sitä isoon katraaseen niin tumpeloa kuin tomerampaakin.

    Tyhmyyttä se on pakastin ulos laittaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Arkkupakastin kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1628492

Kuinka monella teillä on monilapsisilla perheillä on pakastimet ulkotiloissa? Kuinka monella lapset keskenään?

Mikähän vakuutusyhtiö tuonkin palon korvaa? Jos mulla on vakuutukset siinä yhtiössä, otan ne pois. Typeryydestä ei makseta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu