Pentu 5 kk ikäinen on käyttäytynyt pari päivää aikas paljonkin normaalista poiketen. Kieltäytyy ruuasta, mutta jonkun ajan kuluttua kuitenkin sen syö ilman ns. hyvää ruokahalua. On väsynyt, flegmaattinen - ei innostu ovelta tulijoista niin kuin ennen, eikä leikeistä - leikkii vaisusti. Ulkona vaan istuisi ja kököttäisi paikalla. Reviireistä kyllä pitää huolen ja ilmoittaa herkemmin kuin ennen äänistä, ihmisistä ulkosalla (eli haukkuu ja murisee). Suolistossa kuuluu pientä korinaa, kakka on kiinteää mutta haju "sairaan pahaa". Soitin päivystävälle ell:lle, kehoitti odottamaan huomiseen ja lähteä ennen uuden vuoden pyhiä lääkäriin jos ei olo muuttunu paremmaksi. Pissaa on tullut, mutta mielestäni vähemmän kuin ennen, juokin vähemmän. Onpa vaikeaa yrittää tehdä diagnoosi. Seurailee koko ajan minua eli "emäntää". Hiukan yskii, ei mielestäni enempää kuin ennenkään.
Flunssaako, mahatautiako vaiko mitä?
jotain vaivaa
2211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
voisiko olla vain mörköikää tuo käytös? Ja mahavaivoja vaan saanut jostain muusta kaupan päälle.
Onko koirasi narttu? voisikö alkaa tekemään juoksujaan jo? Oma narttuni "teki" juoksuja aikalailla samoilla oireilla.Maha meni aivan sekaisin ja oli aivan masentunut ja haki minusta turvaa.Seurasi kuin hai laivaa.
On narttupentu. Nyt jo hiukan pennun olo helpottanut, illalla söi ja joi kakki ja pissi normaalisti. Leikki taas normaaliin tapaan, jotenkin vähän pirteemmältä vaikuttaa. Maha kyllä murisee suolistossa, sen oikein korvalla kuulee sen korinan. Huolestutti vaan niin pirusti, kun ei kokemusta - pitää vielä koiraa niin pentuna ettei nuo hormonaaliset jutut tahdo oikein iskeytyä omaan mieleen ;)Seuraillaan tässä tilannetta.