Olisiko kellään antaa vinkkejä majoitukseen

Olemme lähdössä Pariisiin ensi keväänä. Matkalle lähtee mukaan ihmisiä kolmessa sukupolvessa, ja matkan sisältö määräytyy sen mukaan. Siis tarkoituksena on viettää yksi päivä eurodisneyssä ja loput päivät kierrellään nähtävyyksiä Pariisissa.
Olisiko kellään ehdottaa perhehotellia siten keskeiseltä paikalta että hotellin läheltä pääsisi metrolla liikkumaan eurodisneyyn ja tärkeimille nähtävyyksille. Vanhemman polven vuoksi hotelli saisi olla jotain muuta kuin yhden tähden hotelli.
2752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Juuri näin! Pariisin ydinkeskustan hotellin ovat joskus varsin hinnakkaita, kun taas metroasemien varrelta löytyy hyvätasoisia hotelleja pikkuhintaan. Tässä esimerkki.
Pariisin keskustasta Disneylandiin vie RER- linja A (A4). Sen aseman Noisy-le-Grand (Mont d'Est) vierestä (300 - 500 m.) löytyy useitakin hotelleja, mm. Accor-ketjun Mercure, Ibis ja Novotel.

Erittäin hyvä hinta/laatusuhde on Ibis - hotelleissa. Hinnat löytyy toistaiseksi vain helmikuun loppuun asti, tässä esimerkki:
Happy 30 rate - no change, no cancellation 39.00 €
- hinta kahden hengen huoneelta, yksi lapsi per huone ilmaiseksi. Hotellissa on jopa oma uima-allas, tässä lisätiedot: http://www.accorhotels.com/gb/hotel-1545-ibis-marne-la-vallee-noisy/index.shtml .
Matka RER-metrolla Pariisin ydinkeskustaan kestää 20 minuuttia ja toiseen suuntaan Disneylandiin myös tasan 20 min.
Muut vaihtoehdot saman aseman vierestä: Novotel (aivan Ibiksen vieressä) - selvästi jo kalliimpi: http://www.accorhotels.com/gb/hotel-1536-novotel-marne-la-vallee-noisy/index.shtml tai sitten taas edullisemmasta päästä Premiere Classe (eri ketjun hotelli, http://www.premiereclasse.com/ ).

Äänestä

Metroverkko on niin tiheä, että melkein kaikki keskustan hotellit voivat mainostaa olevansa metroaseman vieressä :) Liikkuminen metrolla on helppoa, joten panostaisin kyllä muihin kriteereihin hotellin valinnassa.

Oma suosikkini on nykyään vitonen. Sieltä on teinien kanssa matkustaessa vielä kävelymatka keskustaan. Muutenkin Pariisin keskusta on hyvin pieni verrattuna moneen muuhun saman kokoiseen kaupunkiin.

Eurodisney'llä on paikallinenkin kilpailija Asrerix-puisto. Jotkut pitävät paljon parempana, riippuu vähän painotuksista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pariisiin... kirjoitti:

Olemme lähdössä Pariisiin ensi keväänä. Matkalle lähtee mukaan ihmisiä kolmessa sukupolvessa, ja matkan sisältö määräytyy sen mukaan. Siis tarkoituksena on viettää yksi päivä eurodisneyssä ja loput päivät kierrellään nähtävyyksiä Pariisissa.
Olisiko kellään ehdottaa perhehotellia siten keskeiseltä paikalta että hotellin läheltä pääsisi metrolla liikkumaan eurodisneyyn ja tärkeimille nähtävyyksille. Vanhemman polven vuoksi hotelli saisi olla jotain muuta kuin yhden tähden hotelli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu