Meille tuli uusi kisu perjantaina. Alkuperäisasukas on ottanut parin päivän jälkeen tulokkaan ihan kivasti vastaan - tänään ovat jopa leikkineet, mutta molemmat ovat syöneet huolestuttavan vähän näinä päivinä. Tulokkaan tilanteen ymmärrän, onhan se tullut uuteen paikkaan, mutta alkuperäisasukki huolestuttaa...
Onko muilla ollut vastaavaa?
Onko muilla ollut vastaavaa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuttu juttu.
Pari vuotta sitten kävi niin, että kun otin pennun isommalle kaveriksi, muutama päivä meni hyvin. isut tulivat yllättäen hyvin toimeen. Yhtäkkiä vanhempi kisu lopetti syömisen kokonaan. Ja senhän tietää mitä siitä seuraa... Kissat nimittäin alkavat kuivua tosi pahasti ja siitä seuraa pahoinvointia. Eli siis syömättömyys ja oksentelu.
Siitä sitten keskellä yötä päivystävälle klinikalle kun tul pelko perseeseen jos se olisi jotain vakavaa. Kaikki tutkimukset tehtiin, rötngen, verikokeet, ja kisu myös nesteytettiin. Tultiin tulokseen että ei ollut muuta syytä syömättömyydelle kuin PAHA MIELI. Kisu siis stressaantui uuden kissan tulosta niin, että lopetti syömisen.
Sitten vaan pakkosyöttämistä ja juottamista kunnes kisu alkoi lopulta syömään itse. Nutriplus geeliä ja A/D ruokaa eläinlääkäriltä ruiskun kanssa.
Nykyään kisut ovat parhaimpia kavereita eivätkä voisi elää ilman toisiaan.
Luulen että nämä syömättömyysjutut tulevat juuri ylikilteille kissoille. Eivät sähise tai ole aggressiivisia, vaan reagoivat sitten näin. Molemmat kisut nimittäin todella kilttejä. Sullakin varmaan sama.
Kiitos vastauksesta! Ajattelin tänään käydä ostamassa lemppariruokaa, joka yleensä on maistunut silloin kun mikään muu ei ole kiinnostanut. Jos sekään ei maistu, täytyy varmaan käydä lääkärin pakeilla. Olen "yllättänyt" kisun kyllä juomasta vettä, joten ihan paha tilanne ei vielä ole.
Kiva tietää, että syömättömyys voi johtua tuosta uudesta tulokkaasta, kuten uumoilinkin. Alkuperäinen kisuni kyllä hyökkäilee ja on tulokkaan "kimpussa" jatkuvasti, mutta on jotenkin raasu pikemminkin kömpelön leikkisä kuin aggressiivinen.
Että jo parin päivän syömättömyys voi aiheuttaa kissalle maksavaurioita. Se siis pitäisi saada syömään vaikka pakolla. Ja se kuivuminen on myös vaarallista, eli onneksi kissasi on vähän juonut.
Tulin toivorikkaana herkkuruoat kassissa kotiin, mutta eipä aluasukas käynyt kuin nuuhkaisemassa ruokaa...tulokas sen sijaan porhalsi heti apajille. Yritin toki ensin niin, että tulokas oli toisessa huoneessa jne. mutta mikään ei meinannut tepsiä.
Kävin sitten ostamassa Feliway-töhöttimen apteekista, pistin seinään ja jo vartin päästä alkuperäinen tallusteli ruokakupin ääreen ja söi toisen touhuillessa omiaan vieressä. Ei se paljoa syönyt, mutta kuitenkin. Jospa se siitä :)