Meitin 11-v kultaisella noutaja ”vanhuksella” on ajoittain vatsa kovalla. Ruoka maistuu ja nestettä juo riittävästi. Ruokavalio on pitkälti samanlainen, eli suuri muutoksia ei ole & kun joskus on, niin selvää yhteyttä vatsan ajoittaisen kovuuteen ei tässä suhteessa ole. Tuli vain mieleen, että olisko kenelläkään heittää mitään ”luonnonmukaista vanhan kansan kikkaa”, jolla sain vatsan toimimaan.
Vatsa kovalla
Laksatiivi
5594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meidän sakemannipentumme oli aikanaan kolme päivää ihan umpiputkena. Annettiin pennulle puolukoista puristettua mehua ja johan alkoi vatsa toimia! Mainittiin asiasta eläinlääkärille, joka totesi että jopas on mainio keino.
kun vielä tuli puolukoitakin kerättyä, niin mehua löytyy pakkasesta. Pistetään kikka korvan taa.
Kokeile auttaako jos laitat ruuan sekaan teelusikallisen ruokaöljyä.Meillä auttoi.
kokeiltu.
Heippa!Omalla koirallani on myös ollut kova masu ja eläinlääkäri suositteli ostamaan apteekista parafiiniöljyä ja se kyl auttoi. Kuidut kans pitää masun hyvänä. Itse annan ruokaöljyä ruuan seassa 0,5-1DL.