Mitäs nyt sitten ?

"kaijaleena"

Jos oikein muistan, niin avioehto on maistraatissa käytettynä ja miehellä ei ole minun omaisuuteeni asiaa kuin 1/3 osa irtaimesta ja omat velat hoitaa kumpikin itse.

Nyt sitten mies sairastui ja on ajateltava testamentin tekoa, miehen velkoja ym. vuoksi. Voiko avioiehdon unohtaa ja tehdä testamentin nykyisen tilanteen mukaan ?

3

858

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nasse-setä

      Mitäs tuo nyt tarkoittaa, kyselet "jos oikein muistan" -periaatteella!! Tarkista nyt edes se avioehdon sanamuoto, kai se sinulla löytyy. Ne kun eivät ole mitään "sinne päin" -papereita, vaan eksakteilla sanamuodolla on merkityksensä.

    • te voitte

      yhdessä tehtyä sopimustane muuttaa jos kerran olette yksimielisiä asiasta. Mutta et sinä voi miehesi velkoja siirtää velkojien ulottumatomiin tekemällä miehellesi testamentin että sinä perit kaiken ja velkojat eivät saa mitään. Vai mikä sinulla oli tarkoituksena. Saattaapa olla niin että vanhaa sopimusta ei kannata rikkoa. Mut jos täällä haluat oikeita vastauksia niin sinunkin pitää osata yksilöidä tilanteesi tarkasti.

      • ja sitten . . .

        Ei ole mitään siirrettävää velkojan ulottumattomiin. Huomasin jo jonkun nettikeskukstelun perusteella, että ei tarvita testamenttia, eikä pidä ryhtyä velkaisen puolison pesään hänen jälkeensä. Perunkirjoituksen voi tehdä, mutta ei ryhtyä pesään. Perunkirjssa ilmoittaa ettei ota olematonta perintöä vastaan. Avioehto on tehty vuosia vuosia sitten ja silloin ei ollut tietoa puolison velkojasta, eikä hänellä ollut velkoja vastattavanaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      495
      8637
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      126
      5926
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      291
      4925
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      59
      4657
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      74
      4206
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      164
      3982
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3808
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1758
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1302
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      909
    Aihe