Jos oikein muistan, niin avioehto on maistraatissa käytettynä ja miehellä ei ole minun omaisuuteeni asiaa kuin 1/3 osa irtaimesta ja omat velat hoitaa kumpikin itse.
Nyt sitten mies sairastui ja on ajateltava testamentin tekoa, miehen velkoja ym. vuoksi. Voiko avioiehdon unohtaa ja tehdä testamentin nykyisen tilanteen mukaan ?
Mitäs nyt sitten ?
3
925
Vastaukset
- nasse-setä
Mitäs tuo nyt tarkoittaa, kyselet "jos oikein muistan" -periaatteella!! Tarkista nyt edes se avioehdon sanamuoto, kai se sinulla löytyy. Ne kun eivät ole mitään "sinne päin" -papereita, vaan eksakteilla sanamuodolla on merkityksensä.
- te voitte
yhdessä tehtyä sopimustane muuttaa jos kerran olette yksimielisiä asiasta. Mutta et sinä voi miehesi velkoja siirtää velkojien ulottumatomiin tekemällä miehellesi testamentin että sinä perit kaiken ja velkojat eivät saa mitään. Vai mikä sinulla oli tarkoituksena. Saattaapa olla niin että vanhaa sopimusta ei kannata rikkoa. Mut jos täällä haluat oikeita vastauksia niin sinunkin pitää osata yksilöidä tilanteesi tarkasti.
- ja sitten . . .
Ei ole mitään siirrettävää velkojan ulottumattomiin. Huomasin jo jonkun nettikeskukstelun perusteella, että ei tarvita testamenttia, eikä pidä ryhtyä velkaisen puolison pesään hänen jälkeensä. Perunkirjoituksen voi tehdä, mutta ei ryhtyä pesään. Perunkirjssa ilmoittaa ettei ota olematonta perintöä vastaan. Avioehto on tehty vuosia vuosia sitten ja silloin ei ollut tietoa puolison velkojasta, eikä hänellä ollut velkoja vastattavanaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1343227Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/732114Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1371805- 1261705
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee241697- 1381355
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1051192Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441045"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!501014Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa30944