Jos oikein muistan, niin avioehto on maistraatissa käytettynä ja miehellä ei ole minun omaisuuteeni asiaa kuin 1/3 osa irtaimesta ja omat velat hoitaa kumpikin itse.
Nyt sitten mies sairastui ja on ajateltava testamentin tekoa, miehen velkoja ym. vuoksi. Voiko avioiehdon unohtaa ja tehdä testamentin nykyisen tilanteen mukaan ?
Mitäs nyt sitten ?
3
860
Vastaukset
- nasse-setä
Mitäs tuo nyt tarkoittaa, kyselet "jos oikein muistan" -periaatteella!! Tarkista nyt edes se avioehdon sanamuoto, kai se sinulla löytyy. Ne kun eivät ole mitään "sinne päin" -papereita, vaan eksakteilla sanamuodolla on merkityksensä.
- te voitte
yhdessä tehtyä sopimustane muuttaa jos kerran olette yksimielisiä asiasta. Mutta et sinä voi miehesi velkoja siirtää velkojien ulottumatomiin tekemällä miehellesi testamentin että sinä perit kaiken ja velkojat eivät saa mitään. Vai mikä sinulla oli tarkoituksena. Saattaapa olla niin että vanhaa sopimusta ei kannata rikkoa. Mut jos täällä haluat oikeita vastauksia niin sinunkin pitää osata yksilöidä tilanteesi tarkasti.
- ja sitten . . .
Ei ole mitään siirrettävää velkojan ulottumattomiin. Huomasin jo jonkun nettikeskukstelun perusteella, että ei tarvita testamenttia, eikä pidä ryhtyä velkaisen puolison pesään hänen jälkeensä. Perunkirjoituksen voi tehdä, mutta ei ryhtyä pesään. Perunkirjssa ilmoittaa ettei ota olematonta perintöä vastaan. Avioehto on tehty vuosia vuosia sitten ja silloin ei ollut tietoa puolison velkojasta, eikä hänellä ollut velkoja vastattavanaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli379291"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn333863Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi822426Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1262406Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.392134Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on251935Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait151600Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.321411- 711247
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1711038