kuolla vai eikö kuolla..siinäpä pulma

kuoleman väsynyt.

mietin usein öitä kaikkia virheitä jotka olen elämässäny tehnyt ja jotka minut ovat nykyiseen tilanteeseeni johtanut. olen 25v,keskinkertaisen näköinen,en mitenkää fiksu,työtön ja kihloissa keskinertaisen naisen kanssa. ammatti paperit on mutta ei mitään kiinnostusta siihen ammattiin mihin olen lukenut enkä tunne itteäni enää opiskelu kuntoiseksi. yksinkertaisesti alan olemaan väsynyt elämään,ihmisiin siinä ja kaikkeen muuhunki ja sekin vain koska elämä ei ole yhtään sitä mitä odotin sen olevan. olen usein miettinyt että jos vain ottaisin autoni,menisin maantielle ja mälläisin ekaan kiinteään esteeseen niin kovaa kuin autolla pääsee...väsyttää vain niin paljo et haluan uinumaan ikiuneen...

5

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itsekin joskus vässykkä

      Hei!älä missään nimessä tapa itseäsi! Se aiheuttaisi suurta surua ja tuskaa läheisillesi! Mullakin on välillä samanlaisia tuntemuksia. Tosin mulla on duuni joka välillä on . . .tanan raskasta henkisesti. Oon joskus vähän kateellinen kavereille jotka ovat työttömiä. Muija mäkättää välillä ihan naurettavista asioista. Muksuni on uhmaiässä. Osaa se olla myös tosi ihana. Eli stressiä on mulla välillä enemmän kuin pienessä kylässä. Välillä mustakin tuntuu että vois vaan luovuttaa. Noh tää kaikki on onneksi vain väliaikaista. Aina tulee parempia päiviä. Työttömyys varmasti masentaa, mut yritä ottaa rennosti ja nauttia vapaudesta.töitä kyllä löydät sit jos vain oikeesti haluat löytää. Tärkeintä on kuitenkin että on katto pään päällä ja saa joka päivä nauttia lämpimästä ruuasta. Ei kenenkään elämä oo aina ruusuista. Sulla ku on paljon aikaa ni voit kotona tehdä ruokaa ja siivota jne. Aivan varmasti kihlattusi on mielissään ja palkitsee sua jollain kivalla tavalla, joka piristää kummasti Ü. Toivon että pystyisit nauttimaan elämästäsi..psykiatrin kanssa juttelu saattais auttaa.liikunta ja päiväkirjan kirjoittaminen auttaa ehkä. Kaikki menee vielä parempaan suuntaan. Hengaa! Älä luovuta!

    • totta, ei

      Ei ole välttämättä totta, että Sinä olisit umpikujassa. Se on sinun tunteesi ja näköalasi, koska et tiedä tulevasta. Näin on, että se hirveesti ahdistaa, omakin on kokemus tuosta.

      Mä oon sama kuin vastasi tuolle edellä olevalle. Oon uskovainen ja sanon, kokemuksesta, että noi syyllisyydentunteet kuuluvat Vapahtajalle Jeesukselle. Heitä rukoillen itsesi ja noi painavat asiasi Hänelle. Vaikka et vielä uskoisi, niin kokeile nyt. Tarviit ensin helpostuksen noista mainitsmistasi 'virheistä'. Vaikea on tietää, mitä ajat takaa, mutta kerro ylöspäin.

      Itse sain VALTAVAN avun aikoinaan nuorena aikuisena kun mulle aukesi se ymmärrys, että minulla on johdatus ja elämälläni on suunnitelma. Tuo suunnitelma on Jumalan käsissä, ja sieltä sitä tipottain totean, että miten se milloinkin menee. Kaikella on tarkoituksensa, ja helpolla ei pääse kukaan, mutta kerran taivaassa kaikki paremmis ja rakkaus täydellistä. Näin tahdon rämpiä eikä itsetuhoiset ajatukset riivaa, sillä luotan, että Hän tietää ja näkee minut tässä ja nyt. Itsestäni tuntuu välistä, että täysin hukassa olen ja ihan kaikki on epäselvää, mutta valtavasti helpottaa, jos vaikka ääneenkin sanon, että Sinä Tiedät. Tarkoitan, että Jumala tietää ja mun tehtävä on vissiin etsiä tahtoaan ja rakkauttaan ihan joka päivä uudelleen ja uudelleen. Siinä tulee elämälle tarkoitusta, vaikkei niin olisi ihmisiäkään, jotka minua rakastaisi ja ymmärtäisi. Näin mä jaksan. Ymmärrän hyvin tunteesi tuossa elämänvaiheessasi ja tässä ajassa ja tämän ajan uutisoinnin keskellä. 'Etsikää, niin löydätte."

    • tolta minustakin tuntui

      Kuin suoraan omasta elämästäni, paitsi että minulla oli jo silloin mielestäni kaunis vaimo sekä sisältä, että päältä. Itsehän sinä oman tiesi valitset ja arvosi määrittelet. Laitapas kädet ristiin ja rukoile nöyrästi isä meidän rukous, huomaat että ajattelet pikkuhiljaa toisin sekä itsestäsi,elämästäsi ja vaimostasi. Olet jo niin saatanan talutusnuorassa, että on aika sanoa hyvästi sille heebolle ja sen karkoitat itsestäsi vain rukoilemalla. Valintahan on tietysti kokonaan sinun.

    • vasta 25 vuotia ja elämäsi alussa! Vaihda ammattia, unohda virheesi, mutta opiksi niistä, niistä nenäsi ja aloita uusi elämä!
      "Auta itseäs, niin Herrakin auttajas on..!"
      Voimia ja tsemppiä! Elämä on vasta alussa!

      • ,,,,,,,,,,

        Tilanteet muuttuu toimimalla. Ihan ensimmäiseksi jätä kihlattusi. Ei ole hänelle reilua että olet hänen kanssaan vain tavan vuoksi etkä siksi että rakastaisit ja arvostaisit häntä ihmisenä. Sitten voit miettiä elämänarvojasi, millä perusteilla arvostat/et arvosta itseäsi ja muita ihmisiä. Jos ei edelleenkään mikään nappaa, mene lääkäriin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      72
      5269
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      270
      4379
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      102
      3989
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      188
      2368
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      35
      1667
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      72
      1630
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      17
      1209
    8. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      1089
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      38
      1003
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      909
    Aihe