Minulla on saneerauskohde, jossa vanhan avotakan tilalle ollaan laittamassa varaava takka. Vanha savupelti oli avotakan hatussa, joten nyt täytyisi lisätä uusi pelti hormiin. Kyseessä on täyden tiilen hormi, joka on asunnon puolelta verhoiltu kahitiilellä.
Katselin Polar Metallin saneerauspeltiä n:o 846. Hiukan ihmetyttää, että mitenkä tällaisen saa asennettua niin, että pellistä tulee varmasti tiivis? Tuntuu hiukan arpapeliltä, että kun lähden poraamaan verhoilutiilen saumasta hormin sisään, niin hormin molempien puolien saumat olisivat juuri samalla kohtaa. Ja ei kai sieltä voi kovin paljon jyrsiä ylimääräistä, jos meinaa, että saneerauspellin kasetin reunoista tulee edes jotenkin tiiviit, kun se työnnetään paikalleen?
Eli jos olet asentanut kyseisenlaisen pellin, niin kuulisin kokemuksiasi mielelläni...
Polar Metallin saneereuspellin asennuskokemuksia
8
11198
Vastaukset
- mä sitten huom....
tosi hankalalta, jos siinä on verhoiluseinäkin.
melkein jättäisin homman ammattilaiselle. - huolta koska
hormissa on veto eli alipaine eli se vuotaa vain hormireikään päin.
- insinööri 74
Todennäköisesti saumat menee verhoilun ja hormin osalta eri kohdissa (on varmaan eri tiilistä tehty). Pellin asennus ei onnistu ellet löydä hormin tiilisaumaa. Toinen vaihtoehto on ostaa takka, johon saa savupellin.
- tekijämies
Napauta verhokivi/ kiviä irti ja etsi sen alta hormin sauma johon tuo saneerauspelti asennetaan .
- Blacktek
tekijämies kirjoitti:
Napauta verhokivi/ kiviä irti ja etsi sen alta hormin sauma johon tuo saneerauspelti asennetaan .
Kiitos vastauksista.
Kävin rautakaupassa kyselemässä. Eivät löytäneet hinnastoa siihen hätään, mutta polar metallin pelti olisi ollut 130 euron luokkaa rahti 18 euroa (toimitusmyynti). Se terä siinä kai maksaa. Eipä niille muille tarvikkeille voi paljoa arvoa laskea (no pelti on terästä).
Päädyin sitten kuitenkin perinteiseen valurautapeltiin. Täytyy vain ottaa hormi auki parin tiilen korkeudelta, jolloin sen saa muurattua sisään. Kyseinen pelti maksoi 24,60 ja siihen valkoinen saranoitu peitelevy 14,-. Hormia on tullut jo muutenkin otettua auki, koska se vaatii hiukan muutoksia tulevaa Tiilerin takkaa varten. - voi säästää kun
Blacktek kirjoitti:
Kiitos vastauksista.
Kävin rautakaupassa kyselemässä. Eivät löytäneet hinnastoa siihen hätään, mutta polar metallin pelti olisi ollut 130 euron luokkaa rahti 18 euroa (toimitusmyynti). Se terä siinä kai maksaa. Eipä niille muille tarvikkeille voi paljoa arvoa laskea (no pelti on terästä).
Päädyin sitten kuitenkin perinteiseen valurautapeltiin. Täytyy vain ottaa hormi auki parin tiilen korkeudelta, jolloin sen saa muurattua sisään. Kyseinen pelti maksoi 24,60 ja siihen valkoinen saranoitu peitelevy 14,-. Hormia on tullut jo muutenkin otettua auki, koska se vaatii hiukan muutoksia tulevaa Tiilerin takkaa varten.työvoima on ilmaista.
- Blacktek
voi säästää kun kirjoitti:
työvoima on ilmaista.
Ihan hyvin meni se valurautapellin asennus. Verhoilutiilet auki hiukan reilun hormin leveydeltä ja kahden tiilen korkeudelta. Sauma auki hormitiilien välistä ja pitkällä poralla ura vastakkaiselle puolelle poravasaralla varovasti ura sivuille. Saneerauslaastia reunoille ja pelti paikalleen vielä etureunan tiivistys saneerauslaastilla. Sitten tehtiin pellistä siihen irrallinen jatkokotelo, jotta verhoilutiilien takaisinmuuraus oli helpompaa.
Peltiä paikoilleen sovittaessa on muuten digikamera kätevä apuväline. Itsellä oli hormi auki alempaa, niin räppäsin sieltä kautta kuvan ylöspäin, josta näki aika hyvin, miten pellin kehys istui hormiin.
Edelleenkin olen sitä mieltä, ettei saneerauspellin asentaminen olisi ollut juurikaan helpompaa, se on ainoastaan hiukan ohuempi.
- kekkonen
Pitäisi rapata punatiilista muurattu kuoritakka yli. Pitääkö käyttää jotain erikoislaasteja vai voiko vetää samaa kamaa kuin kiviseiniinkin. Kiviseiniin tulossa kuitulaasti( kuituverkko), pohjatasoite, pintatasoite maalaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1024823Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493252Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852979- 811737
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411510450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1071342- 161059
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1101029Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431017Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40991