Minulla on saneerauskohde, jossa vanhan avotakan tilalle ollaan laittamassa varaava takka. Vanha savupelti oli avotakan hatussa, joten nyt täytyisi lisätä uusi pelti hormiin. Kyseessä on täyden tiilen hormi, joka on asunnon puolelta verhoiltu kahitiilellä.
Katselin Polar Metallin saneerauspeltiä n:o 846. Hiukan ihmetyttää, että mitenkä tällaisen saa asennettua niin, että pellistä tulee varmasti tiivis? Tuntuu hiukan arpapeliltä, että kun lähden poraamaan verhoilutiilen saumasta hormin sisään, niin hormin molempien puolien saumat olisivat juuri samalla kohtaa. Ja ei kai sieltä voi kovin paljon jyrsiä ylimääräistä, jos meinaa, että saneerauspellin kasetin reunoista tulee edes jotenkin tiiviit, kun se työnnetään paikalleen?
Eli jos olet asentanut kyseisenlaisen pellin, niin kuulisin kokemuksiasi mielelläni...
Polar Metallin saneereuspellin asennuskokemuksia
8
11296
Vastaukset
- mä sitten huom....
tosi hankalalta, jos siinä on verhoiluseinäkin.
melkein jättäisin homman ammattilaiselle. - huolta koska
hormissa on veto eli alipaine eli se vuotaa vain hormireikään päin.
- insinööri 74
Todennäköisesti saumat menee verhoilun ja hormin osalta eri kohdissa (on varmaan eri tiilistä tehty). Pellin asennus ei onnistu ellet löydä hormin tiilisaumaa. Toinen vaihtoehto on ostaa takka, johon saa savupellin.
- tekijämies
Napauta verhokivi/ kiviä irti ja etsi sen alta hormin sauma johon tuo saneerauspelti asennetaan .
- Blacktek
tekijämies kirjoitti:
Napauta verhokivi/ kiviä irti ja etsi sen alta hormin sauma johon tuo saneerauspelti asennetaan .
Kiitos vastauksista.
Kävin rautakaupassa kyselemässä. Eivät löytäneet hinnastoa siihen hätään, mutta polar metallin pelti olisi ollut 130 euron luokkaa rahti 18 euroa (toimitusmyynti). Se terä siinä kai maksaa. Eipä niille muille tarvikkeille voi paljoa arvoa laskea (no pelti on terästä).
Päädyin sitten kuitenkin perinteiseen valurautapeltiin. Täytyy vain ottaa hormi auki parin tiilen korkeudelta, jolloin sen saa muurattua sisään. Kyseinen pelti maksoi 24,60 ja siihen valkoinen saranoitu peitelevy 14,-. Hormia on tullut jo muutenkin otettua auki, koska se vaatii hiukan muutoksia tulevaa Tiilerin takkaa varten. - voi säästää kun
Blacktek kirjoitti:
Kiitos vastauksista.
Kävin rautakaupassa kyselemässä. Eivät löytäneet hinnastoa siihen hätään, mutta polar metallin pelti olisi ollut 130 euron luokkaa rahti 18 euroa (toimitusmyynti). Se terä siinä kai maksaa. Eipä niille muille tarvikkeille voi paljoa arvoa laskea (no pelti on terästä).
Päädyin sitten kuitenkin perinteiseen valurautapeltiin. Täytyy vain ottaa hormi auki parin tiilen korkeudelta, jolloin sen saa muurattua sisään. Kyseinen pelti maksoi 24,60 ja siihen valkoinen saranoitu peitelevy 14,-. Hormia on tullut jo muutenkin otettua auki, koska se vaatii hiukan muutoksia tulevaa Tiilerin takkaa varten.työvoima on ilmaista.
- Blacktek
voi säästää kun kirjoitti:
työvoima on ilmaista.
Ihan hyvin meni se valurautapellin asennus. Verhoilutiilet auki hiukan reilun hormin leveydeltä ja kahden tiilen korkeudelta. Sauma auki hormitiilien välistä ja pitkällä poralla ura vastakkaiselle puolelle poravasaralla varovasti ura sivuille. Saneerauslaastia reunoille ja pelti paikalleen vielä etureunan tiivistys saneerauslaastilla. Sitten tehtiin pellistä siihen irrallinen jatkokotelo, jotta verhoilutiilien takaisinmuuraus oli helpompaa.
Peltiä paikoilleen sovittaessa on muuten digikamera kätevä apuväline. Itsellä oli hormi auki alempaa, niin räppäsin sieltä kautta kuvan ylöspäin, josta näki aika hyvin, miten pellin kehys istui hormiin.
Edelleenkin olen sitä mieltä, ettei saneerauspellin asentaminen olisi ollut juurikaan helpompaa, se on ainoastaan hiukan ohuempi.
- kekkonen
Pitäisi rapata punatiilista muurattu kuoritakka yli. Pitääkö käyttää jotain erikoislaasteja vai voiko vetää samaa kamaa kuin kiviseiniinkin. Kiviseiniin tulossa kuitulaasti( kuituverkko), pohjatasoite, pintatasoite maalaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi rikollista
"Molemmat vangitut ovat osoitetietojen perusteella kotoisin reilun sadan kilometrin päästä Suomussalmelta. Molemmilla on775311Mitä tekee Rebelwerks?
Rebelwerks myy melkein kaiken tavaransa. Onko Rebelwerks menettänyt järkensä? Vai onko hän lopultakin tullut järkiinsä404412Vesa Ahola rehellisin valtuutettu?
Tuli seurattua valtuuston kokous netin kautta. Taitaa valtuutettu Vesa Ahola olla selkeästi rehellisin valtuutettu. Hän172318Tere Sammallahti: Sosiaaliturva pois vieraskielisiltä
Hän viittaa Iltalehden juttuun. IL kertoi maanantaina Kelalta saatuun tilastotietoon perustuen, että vieraskieliset muod3231817Dmitri Medvedev: Suomi tuhotaan - kukaan ei enää lue heille muumisatuja
Helsinki valmistautuu sotaan ja todennäköisesti valmistelee ponnahduslautaa hyökkäykselle Venäjää vastaan, valittaa Venä2241707Oho! Pippa Laukka saa kurimusta tanssiope Marko Keräseltä: "Oli vastaanotto kesken tai ei..."
Toivotaan, ettei Pippa ja Marko tipu jo heti kättelyssä… Tsemppiä Tanssii Tähtien Kanssa -kisaan! Lue lisää: https://w481686Nainen, tuskin muistan koska ollaan nähty
niin pitkä aika siitä on. Suurin ilonaihe elämässäni olit, ja tulevan onnen aamuaurinko. Tunnut niin minun omalta, tutul311677Jatkoksi ikäero keskusteluun
Mikä oli ensireaktiosi, kun sait tietää teillä olevan vähän enemmän ikäeroa? Tiesitkö alunperin ikäerosta vai missä vaih851416- 981233
- 541224