Dvd-elokuvien katselu Linuxissa jää Suomessa laittomaksi, sillä Korkein oikeus (KKO) ei antanut valituslupaa Helsingin hovioikeuden kevään tuomiolle.
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=36248
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=36248
Vastaukset 51
Vanhimmat
Aivan samalla tekniikalla se suojaus puretaan haluttaessa katsoa DVD:tä Windowsissa. Joten?
Voihan TV:n salatun kanavat katsoa kaupasta ostetulla kortilla tai netistä ladatuilla salauksenpurkuohjeilla.
Toinen tapa on laillinen ja toinen laiton.
esimerkissäsi jätät maksamatta sisällöstä.
Ihan samaa oletko maksanut vai et, jos käytät salauksenpurkulaitetta niin se kumminkin laitonta.
Jos ostat dvd-levyn, maksat sisällöstä. Jos lataat netistä, et maksa sisällöstä. Jälkimmäinen esimerkki on varastamista, ensimmäisessä valmistaja on rahansa saanut.
leikkiä, salauksen purku on välillä vaikeaa ja välillä helppoa. Todellisuudessa erittäin helppoa jos välttämättä halutaan salaus purkaa. Ne jotka hommaa tekevät ammattimaisesti viis veisaavat, muille tästä ei ole kuin kuisaa - kuka hyötyy, ei kukaan eikä mitään. Jonnin joutava päätös joka kuvastaa vain sitä kuinka kaukana päättäjät ovat todellisuudesta.
on kerätä rojaltit soitinohjelmistojen tekijöiltä!
ymmärsit jutun hieman väärin. katselu jää siis suomessa sallituksi, koska ei ole mitään korkeimman oikeuden ennakkopäätöstä, joka sen kieltäisikään.
Korkeimman oikeuden päätös merkitsee sitä että hovioikeuden kanta on niin selkeä ettei tapausta tarvitse ottaa käsittelyyn. DVD:n katselu Linuxilla on siis rikos kuten hovioikeus asian tulkitsi.
maanantaina 29.12.2008 klo 10:09
Korkein oikeus ei myöntänyt valituslupaa
Dvd-suojausten tuomio jää voimaan
Helsingin hovioikeuden mukaan dvd-suojausten kiertäminen on laitonta elokuvia kopioidessa. Näin niitä ei saisi "ripata" esimerkiksi kannettaviin soittamiin, kuten Sony PSP:hen.
Dvd-elokuvien suojausten ohittaminen kopiointia tai Linuxissa katselua varten saattaa jäädä Suomessa laittomaksi tai vähintään kiistanalaiseksi, sillä Korkein oikeus (KKO) ei antanut valituslupaa Helsingin hovioikeuden kevään tuomiolle. Puolustusta edustanut lakiasiantoimisto Turre Legal kertoo asiasta blogissaan.
KKO päätti jo 11. joulukuuta, ettei valituslupaa myönnetä. Päätöksestä ei voi valittaa. KKO ei myöskään perustele valitusluvan hylkäämistä.
Turre Legalin Mikko Välimäki kirjoittaa, että lupaa ei luultavasti saatu, koska juttu käynnistyi alun perin provokaationa, rikosseuraamuksia ei ollut ja koska jutussa oli poliittisia piirteitä.
Näin ollen Helsingin hovioikeuden tuomio jää lainvoimaiseksi. Se katsoi keväällä dvd-elokuvien css-suojaukset "teknisesti tehokkaaksi toimenpiteeksi", joilla on erityinen suoja 1. tammikuuta 2006 voimaan tullessa tekijänoikeuslaissa. Suojausta ei saisi siis ohittaa.
Asia on ollut ongelmallinen niissä Linux-jakeluissa, jossa ei tule kaupallista dvd-koodekkia mukana. Ongelma on kuitenkin lieventynyt, kun tuen saa yleensä hankittua erikseen. Esimerkiksi Ubuntua kehittävä Canonical ilmoitti ladattavasta koodekista css-suojauiksen purikamiseen syksyllä.
Syytteen mukaan dvd-suojausten kierto-ohjelma mahdollisti katselun lisäksi sisällön kopioinnin. Puolustuksen mielestä vastaajien ohjelma ainoastaan purki salauksen eli mahdollisti elokuvan katsomisen. Kopiointiin vastaajien ohjelmasta ei ollut puolustuksen mukaan apua.
Mikko Välimäen mukaan myönteistä on se, että ainakaan Suomessa ei ole kielteistä KKO:n ennakkopäätöstä sille, ettei Linuxilla saisi katsoa dvd-elokuvia. Välimäen mukaan asiasta saatetaan valittaa EU:n ihmisoikeustuomioistuimeen.
Dvd-suojausjuttu lähti alun perin liikkeelle muutaman nettiaktivistin "organisoidusta nettikeskustelusta", jossa haluttiin selvittää, saako teknisten suojausten kiertämisestä keskustella netissä. Samalla nousi esille kysymys siitä, mikä on tehokas tekninen suojaus.
Vuonna 2007 Helsingin käräjäoikeus tuomitsi dvd-suojaukset teknisesti tehottomiksi. Tänä vuonna tuli päinvastaiset tuomiot hovissa ja käräjäoikeudelta.
"Dvd-elokuvien suojausten ohittaminen kopiointia tai Linuxissa katselua varten saattaa jäädä Suomessa laittomaksi"
Mitä sanaa et ymmärtänyt? Valituslupaa ei ole saatu, joten laittomaksi jää DVD levyjen katselu Linuxissa.
Turre Legalin Mikko Välimäki kirjoittaa, että lupaa ei luultavasti saatu, koska juttu käynnistyi alun perin provokaationa, rikosseuraamuksia ei ollut ja koska jutussa oli poliittisia piirteitä.
Mikko Välimäen mukaan myönteistä on se, että ainakaan Suomessa ei ole kielteistä KKO:n ennakkopäätöstä sille, ettei Linuxilla saisi katsoa dvd-elokuvia. Välimäen mukaan asiasta saatetaan valittaa EU:n ihmisoikeustuomioistuimeen.
eli odotetaan nyt ensin päätöksiä ja katsellaan sitten
Jos laissa säädetty, että esim seksin osto on laitonta, niin ihan sama onko ennakkopäätöstä vai ei, laitonta se on kumminkin.
missä kohtaa laissa on dvd:stä säädetty?
laitatko suoran linkin koska haku dvd; Hakuosumia 0 kpl.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1961/19610404#P50a
Mitä 1 momentissa säädetään, ei sovelleta, jos tekninen toimenpide kierretään salaustekniikoita koskevan tutkimuksen tai opetuksen yhteydessä taikka jos teoksen kappaleen laillisesti hankkinut tai haltuunsa saanut kiertää teknisen toimenpiteen teoksen saamiseksi kuultavilleen tai nähtävilleen.
Jos ostan oman kappaleeni levystä on minulla tuon mukaan kuitenkin oikeus purkaa salaus saadakseni itse katsoa oman elokuvani tms.
Merkillistä sekasotkua koko laki. Sanoohan sen järkikin perkele että jos ostan levyn omakseni niin minulla täytyy olla oikeus myös katsoa tai kuunnella se sopivaksi katsomallani laitteella. Kaikki muu on vittuilua ja kieroilua. Jos laki on niin helvetin EPÄONNISTUNUT että tuollaisesta täytyy alkaa vääntämään että saako linuxilla katsoa elokuvia vai ei niin silloin lakia täytyy muuttaa järkevämpään suuntaa.
Mistähän se tuomarikin oli paperinsa saanut, NHL:n jääkiekkotuomareiden yhdistyksestä vai? Jenkeissähän on juuri näitä merkillisiä lakeja kuten jossakin ettei hattupäiset miehet saa puhua naisille kello 18:n jälkeen vai mikä se oli.. joku tuommoinen ja perustui johonkin 1800-luvun traagiseen tapahtumaan. Ihan tosi juttu.
Laitonta on. Knoppix Linux jopa poistettiin suomalaisilta palvelimilta tämän lain astuttua voimaan:
http://tonnikala.net/news.php?id=4988
"Kopiosuojauksen purkaminen teoksen kopiointia varten tulee kielletyksi. Kopiosuojauksen purkaminen teoksen katselemista tai kuuntelemista varten on edelleen sallittua."
Saan itse kyllä purkaa itselleni katsottavaksi, en vain saa kopioida sitä.
Mutta ohjelma jolla suojauksen purkaus tapahtuu, on laiton. Tästä syystä ne Linuxitkin poistettiin suomalaisilta palvelimilta.
"Mutta ohjelma jolla suojauksen purkaus tapahtuu, on laiton."
DVD-soittimet on siis laittomia ja ne pitäisi ottaa pois suomalaisista kodinkoneliikkeistä. Näissä on LAITON ohjelma!
DVD-soitinvalmistajat maksavat lisenssimaksuja, Linux-hakkerit eivät maksa mitään.
"DVD-soitinvalmistajat maksavat lisenssimaksuja, Linux-hakkerit eivät maksa mitään."
On ihan oikein maksaa jostain softasta/raudasta jos joku on sellaisen tehnyt. Jos softa on itse tehty, ei siitä mitään lisenssimaksuja tarvitse maksaa. Patenttimaksuihin voisi vedota jos olisi patentteja mutta Suomessa ohjelmistopatentit ei päde.
Knoppix todellakin on erittäin hyvä ja toimiva Linux. Varsinkin SuomiKnoppix näyttää olevan MS-miesten silmätikkuna.
Miksi?........vie Microsoftilta asiakkaita kenties.......=}
...
Tämä keskustelu voidaan lopettaa tarpeettomana. Lukekaa itse lainlaatijan tarkennukset mitä lailla on tarkoitettu, Tanja Karpela itse vastaa, kohta "Väärä väite 3: Linuxista tulee laiton tietokoneohjelma"
http://www.tanjasaarela.fi/2005_san/tekijoik2.html
Väärä väite 1:
Laki kieltää yksityisen kopioinnin
Fakta:
Yksityiseen käyttöön kopioiminen on luvallista jatkossakin, kunhan se tapahtuu teknisiä suojauksia murtamatta.
---
Just jo, DVD-levyjen katselu Linuxissa on luvallista, kunhan se tapahtuu teknisiä suojauksia murtamatta.
Lainaus:
"Tärkeää on myös huomata, että tekijänoikeuslain 50b §:n mukainen kiertämisvälineiden kielto koskee ohjelman valmistajia ja levittäjiä, ei sen yksittäisiä käyttäjiä."
Ja mikä se tuomio olikaan...?
katsominen != kopiointi
Mutta suojausten purkaminen on laitonta, et voi katsoa ennen kuin murrat suojaukset, ja ohjelma joka purkaa suojauksen on laiton.
Mitä 1 momentissa säädetään, ei sovelleta, jos tekninen toimenpide kierretään salaustekniikoita koskevan tutkimuksen tai opetuksen yhteydessä taikka jos teoksen kappaleen laillisesti hankkinut tai haltuunsa saanut kiertää teknisen toimenpiteen teoksen saamiseksi kuultavilleen tai nähtävilleen.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1961/19610404#P50a
katsomista tai kuuntelemista varten saa siis purkaa edelleen.
mutta jaella ei tota libdvdcss:ää saa suomalaiselta palvelimelta.
Siellä lukee myös, että:
Väärä väite 1:
Laki kieltää yksityisen kopioinnin
Fakta:
Yksityiseen käyttöön kopioiminen on luvallista jatkossakin, kunhan se tapahtuu teknisiä suojauksia murtamatta.
---
Eli, DVD-levyjen katselu Linuxissa on luvallista, kunhan se tapahtuu teknisiä suojauksia murtamatta.
Mitä 1 momentissa säädetään, ei sovelleta, jos tekninen toimenpide kierretään salaustekniikoita koskevan tutkimuksen tai opetuksen yhteydessä taikka jos teoksen kappaleen laillisesti hankkinut tai haltuunsa saanut ***kiertää teknisen toimenpiteen teoksen saamiseksi kuultavilleen tai nähtävilleen. ***
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1961/19610404#P50 a
Linuxissa? Sehän on kuitenkin Windowssille tehty ohjelma, joka purkaa DVD-elokuvista suojaukset.
Linux käyttöjärjestelmä ei tietenkään ole laiton Suomessa. Suomestahan se on lähtöisinkin tolvanat.
Suomessa täytyy nyt vain ostaa lisensoitu purkuohjelmisto, aivan kuten Windowsiinkin. Canonicalin sivuilta löytyy Ubuntulle tämä maksullinen paketti joka sisältää kaikki tarvittavat lisensoidut kodekit.
Käytännössä kuitenkin jokaisen oma asia tekeekö näin vai kuten ennenkin.
niin ei olisi tätäkään palstaa........eikä turhaa väitettä Linuxin laittomuudesta.............=}
Jos Linux ei olisi laiton, niin, se ei olisi poistettu suomalaisilta palvelimilta LexKarpela astuttuaan voimaan.
http://tonnikala.net/news.php?id=4987
"Suomessa täytyy nyt vain ostaa lisensoitu purkuohjelmisto, aivan kuten Windowsiinkin."
Ilmaiseksi saa GPL lisensoidun purkuohjelmiston, mikä on laillinen. Mitään lisenssimaksuja siitä ei tarvitse maksaa koska tämän ohjelmiston kehittäjä ei pyydä siitä mitään lisenssimaksuja.
Sellaiset ohjelmat voivat vielä osoittautua hyvinkin ongelmallisiksi jos tuollaiset päätökset saavat jatkoa, ja miksi eivät saisi kun tie on auki.
Käsittääkseni ongelma on siinä että jos suojauksen purkaa katsoakseen elokuvan, voi sen myös kopioida. Lainlaatija ja nyt myös oikeus on mennyt edunvalvojien vedätykseen ihan täysin, toki tuollaisen laittomuuden karsiminen onkin sitten jo aikamoinen urakka jota kumpikaan ei liene pahemmin vielä miettinyt.
Alkuperäisen kirjoittajan teksti oli tahallaan provosoiva, jonka tarkoituksena oli ainoastaan syyllistää Linuxia ja sen käyttäjiä. Noita ohjelmistoriitoja on maailma pullollaan ja joka maassa on omat lait.
PS......SuomiKnoppix toimii hyvin ja videoiden toisto on kiitettävää luokkaa............=}
"Käsittääkseni ongelma on siinä että jos suojauksen purkaa katsoakseen elokuvan, voi sen myös kopioida."
Aivan. Jos ei muuten niin videokameralla. Piratismiahan ei voi estää enää mitenkään sillä jos sen suojauksen haluaa purkaa niin kyllä se käy helposti. Piraatit kyllä klikkailee sopivat softat äkkiä koneeseen ja millään lailla ei näitä ohjelmistoja saa laittomiksi kun ohjelmistopatentit ei Suomessa päde, lisenssimaksuja ei tarvitse maksaa koska ohjelmiston tekijä ei sellaista vaadi eikä suojauskaan voi olla mikään "vahva" kun ohjelmistolla voi dumpata dataa miten haluaa.
Siksipä tällaiset päätökset lähinnä hämmentävät meitä jotka eivät haluiaisi maksaa ohjelmista joita on saatavilla ilmaiseksikin, nyt lainsäätäjä ja oikeus on asettunut sen puolelle joka haluaa maksun niistä omista koodinpätkistään vaikka niitä ei edes käytettäisi.
Missä olit kun kouluja käytiin, ei oikein luetunymmärtäminen suju. Missä tuossa artikkelissa sanotaan linuxin olevan laiton???!!!!!
Kyse on css-suojauksen purkamisesta muulla kuin kaupallisella koodekilla. Ja luitko loppuun....
"Asia on ollut ongelmallinen niissä Linux-jakeluissa, jossa ei tule kaupallista dvd-koodekkia mukana. Ongelma on kuitenkin lieventynyt, kun tuen saa yleensä hankittua erikseen. Esimerkiksi Ubuntua kehittävä Canonical ilmoitti ladattavasta koodekista css-suojauiksen purikamiseen syksyllä."
Sä nyt vain olet tyhmä!
....;)
Voisin kyllä ostaa ja maksaa parikymppiä kaikista multimedia-härpäkkeistä JOS tiedän että saan oikeudet myös seuraavien Ubuntu-jakeluiden multimediaan JA voin tilata ne suomalaisesta myyntipisteestä JA mukana ei seuraa pakkopullana asennuslähdettä joka sotkee muun järjestelmän päivityksineen.
Onko multimedia-koodekkeja edes myynnissä Suomessa?
Koko asia on hyvin tyypillistä tietotekniikka-bisnekselle eli mitään ei haluta kunnolla selvittää eikä siitä ainakaan kertoa vaikka se alan päätarkoitus...siis tiedon levittäminen tietoverkoissa.
sisälulutaito:
"Mikko Välimäen mukaan myönteistä on se, että ainakaan Suomessa ei ole kielteistä KKO:n ennakkopäätöstä sille, ettei Linuxilla saisi katsoa dvd-elokuvia. Välimäen mukaan asiasta saatetaan valittaa EU:n ihmisoikeustuomioistuimeen."
Tässä lienee samanlainen logiikka, kun että tavattaisiin mies kirves kädessä ja lähellä makaisi ruumis, ja sanottaisiin, että kirves on ase, joka pitäisi kieltää. Jos taas tavataan mies lapio kädessä, ja lähistöllä makaisi ruumis, sanottaisiin vain, että ohhoh - kävipäs vahinko. Teko ei ollut niin paha kuin tarkoitus...
Jos avataan joku elokuvan sisältävä DVD -elokuvalevy tiedostonäyttöön, nähdään joukko VOB, yms. -tiedostoja, jotka voi helposti kopioida levylle, ja ne voi aika helposti purkaa ja tallentaa mihin formaattiin tahansa. DVD -levy voidaan myös kopioida väkisin, vaikka se olisi suojattu, koska suojaus toimii vain vintoosassa, ja saattaa tehdä systeemistä haavoittuvan hyökkäyksille. Tämä, ettei näin käy linuxissa, ei ole linuxin vika, vaan pikemminkin ansio.
Olen lähes varma siitä, että myös vintoosassa on tarjolla ohjelmia, joiden avulla voidaan DVD -levyistä tehdä esimerkiksi laittomia kopioita, ja ohjelmia, joiden avulla voidaan katsella suojattuja levyjä. Tämäkään ei liene vintoosan vika.
Millä tavalla linux on laiton Suomessa? Hienostihan vääristelit asian otsikkoon. Hoksasitko yleensä mistä on kyse, vai etkö kyennyt tavaamaan otsikkoa pidemmälle torrenttien ja P2P imuroinnin lomassa? css-suojaukssta oli kyse ja sen purkamisesta jonka voi tehdä luvallisesti tai luvattomasti.
"Asia on ollut ongelmallinen niissä Linux-jakeluissa, jossa ei tule kaupallista dvd-koodekkia mukana. Ongelma on kuitenkin lieventynyt, kun tuen saa yleensä hankittua erikseen. Esimerkiksi Ubuntua kehittävä Canonical ilmoitti ladattavasta koodekista css-suojauksen purikamiseen syksyllä."
ja
"Suomessa ei ole kielteistä KKO:n ennakkopäätöstä sille, ettei Linuxilla saisi katsoa dvd-elokuvia. "
Ei tämä ongelma Linuxiin rajoitu, samalla tavalla esim. Windowsille on DVD:n katseluun soveltuvia ilmaisia ohjelmia joiden tekijät eivät maksa purkukoodekkien lisenssejä vaan käyttävät ilmaisia sellaisia (joiden käyttöä Linuxissa juuri tämäkin päätös koskee). Eihän Windowsillakaan taida DVD:n katselu onnistua ihan "out of the box", Windows-puolella asia ratkeaa kuin itsestään kun lähes jokaisen näytönohjaimen ajurirompulla tulee PowerDVD tai joku muu kaupallinen katseluohjelma (juu, kyllä siitä on se näytönohjaimen valmistaja jotain maksanut ihan varmasti).
Asiaa kuuluisi käsitellä otsikolla "DVD:n katselu tietokoneella voi olla rikos".
Minkä nimisiä olivat nuo korkeimman oikeuden tuomarit? Vaikuttavat rikollisilta ja MS:n ostamilta kätyreiltä.
KK:n päätöstä ei perusteltu - huhhuh. Ei ole Suomi ollut oikeusvaltio enää pitkään aikaan. Tämä oli vain yksi esimerkki monien muiden joukossa. Muistattehan lamaoikeudenkäynnit? Laman aiheuttaneet ja siitä hyötyneet suhmuroitiin vapaaksi, mutta syyttömät vietiin oikeuteen ja heidät julistettiin syyllisiksi.
Kuinkahan kauan vielä menee ennenkuin on vedetty sellainen juopa kansalaisten väliin, että sitten taas tapellaan?
Muistakaa, että mulkkua saa kutsua tuomariksi.
ja peräsuolta saa kutsua korkeimmaksi oikeudeksi, sen verran persraiskaukselta tuo jo vaikuttaa, päätöskin on syvältä.
Ensinnäkään toi ei mitenkään tee Linuxia laittomaksi, moisen väuittäminen on aivan typerää.
Toisekseen korkeimman oikeuden päätös ei millään tavalla tarkota, että asia on välttämättä loppuunkäsitelty. Jutun kun voi viedä EU-tuomioistuimen käsiteltäväksi ja KKO:n on alistuttava EU-tuomioistuimen päätökseen.
Se mukava puoli liittovaltiossa (sehän eu käytännösä on) asumisessa on, että suomen KKO ei enää ole se ylin tuomioistuin.