ircistä

mitenköhän pääsis ircnet:tiin? mulla mirc niminen ohjelma mutta pääsen vain quakenetiin.
miten pystyn etsimään millä kanavalla eräs henkilö on jos tiedän nickin?
199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kirjoita siihen serveri-ikkunaan(Joka aukeaa heti aloituksessa, ja joka täyttyy tekstistä kun menet QNettiin, jyy nou?)
/server mediatraffic.fi.quakenet.org
Tuo on siis suomalainen IRCNetin serveri.
Henkilö löytyy helposti /whois komennolla. Tuonkin voi myös kirjoittaa servuikkunaan(Tai kanavalla, itse asiassa tuon servujutunkin voisi kirjoittaa jollain kanavalla, mutta suosittelisin laittamaan silloin /server -m , jolloin aukeaa uusi serveri-ikkuna, eli pysyt myös vanhalla serverillä(Et lähde niiltä kanavilta joissa olit äsken jne.))
Tuon whoissin mukana tulee henkilön serverille antama nimi, sähköpostiosoite, henkilön syötteistä riippumattomat hostmaskit jne... JA KANAVALISTA!
Tuo kanavalista ei tosin sisällä private eikä secret kanavia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


basti kirjoitti:

mitenköhän pääsis ircnet:tiin? mulla mirc niminen ohjelma mutta pääsen vain quakenetiin.
miten pystyn etsimään millä kanavalla eräs henkilö on jos tiedän nickin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu