Eli minkä ikäisenä kissanpennun kynsiä voi alkaa leikkaamaan??
pennun kynnet???
10
3990
Vastaukset
- ...
kissan kynsistä aletaan ottaa pieniä kärkiä 3-6 viikon ikäisenä
- heti se kantsuu
opettaa, kerran viikossa napsaista pikkuinen pätkä, eipähän ole sittten aikuisen katin kanssa ongelmia kun se on leikkuuseen tottunut.
- osta raapimispuu
Kissojen kynsiä ei ole syytä eikä järkeä leikata. Mikäli haluat kissojesi raapimisen vähentämistä esim. huonekaluista niin osta saatana raapimispuu.
Kissa huolehtii omista kynsistään kyllä. Älä ole metroseksuaali-idiootti joka leikkaa luonnottamasti kissojen kynsiä.- Katja
Itselläni on kissa, ja kolme raapimispuuta sekä raapimislauta, joita neiti ahkerasti käyttääkin. Silti leikkaan kissan kynsiä, koska niistä tulee sen verran terävät, että kyllä niitä on vähän pakko leikata, ellei halua pilata kaikkia vaatteita, varsinkin kun kissa on sitä mallia, joka vähän väliä saattaa raapsita, jos ei sitä jokin asia miellytä. Kissan kynsien leikkaaminen on ihan suositeltavaa, jos kisu on sisäkissana, mutta ulkokissn kynsiä ei missään nimessä saa leikata.
Kissanpennun kynnet saa leikata ihan milloin vaan, meillä kynnet leikattiin ekan kerran silloin kun kisu oli tottunut meihin, eikä pelännyt. Parempi vaan, mitä aikaisemmin, niin kissa tottuu helpommin kynsien leikkuuseen. Älä kuitenkaan leikkaa niitä väkisin, vaan odota että kissa rauhoittaa. Monesti kynsien leikkuu onnistuu parhaiten, kun pentu on unten mailla. - ulkokissoista,mutta
sisäkissat ovat asia erikseen. Niiden kynsiä PITÄÄ leikata sillä eivät saa sisätiloissa yhtä aktivoivia kynsien teroituspaikkoja kuin ulkokissat.
Kissahan jo kärsii ylipitkistä kynsistä ja pahimmassa tapauksessa satuttavat itsensä niillä. Kynsi lohkeaa pahasti tai irtoaa.
Ota oikeasti selvää asioista ennen kuin kommentoit asioita ja haukut muita! - Anonyymi
Ei kaikki kissat käytä raapimispuita.
Kotikissan kynnet ei kulu, ne kannattaa leikata. - Anonyymi
Just niin. Kissan kynsiä ei saa leikata. Se teroittaa ja putsaa ite kyntensä. Jotkut leikkaa kissan kynnet, jos se on rotukissa ja menossa johonkin näyttelyyn. Tavallisilta kotikissoilta ei pidä leikata kynsiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Just niin. Kissan kynsiä ei saa leikata. Se teroittaa ja putsaa ite kyntensä. Jotkut leikkaa kissan kynnet, jos se on rotukissa ja menossa johonkin näyttelyyn. Tavallisilta kotikissoilta ei pidä leikata kynsiä.
Kun kynnet ovat LIIAN pitkät, ne ovat liian pitkät, aivan sama onko koti- vai rotukissa. Sisäkissalla kynnet eivät kulu ( ja kaikki kissat ovat sisäkissoja tai valvotusti/rajallisesti ulkoilevia - eikö?), joten ne alkavat rapsua kuin koiralla ja aiheuttavat kissalle ongelmia. Silloin omistajan velvollisuus on auttaa, ja leikata ylipitkät kynnen kärjet pois.
Olen huomannut kissani , kun "hän" tulee jalkopäähäni nukkumaan ITSE jyrsivän tuon haittaavimman osan kynsistään. Ja sekin on meistä ihmisistä väärin sanottu , että kissa raapii...
Ei suinkaan... , vain toisten kissojen kanssa tapellessa RAAVITAAN. Kissan "eleitä".. kuten koirankin on vain osattava tulkita. Kun kissan kanssa leikkiessä alkaa häntä "viuhtoa" voimakkaasti , niin on aika rauhoittaa leikki , varsinkin ,jos se kohdistuu häntään. Olen jopa kirjoittanut kissani käytöksestä ja elämästä. Jos olet kiinnostunut tarinasta , joka on totta joka sana , niin ota ihmeessä yhteyttä. Siinä valkenee meille .. "ihmisille" monta muutakin asiaa eläinkunnasta. Olen saanut tutustua vanhimman poikani koiraan , josta olen myös "joutunut" kirjoittamaan .. ihan pikku jutun.
Terveisin .. NIPA. sp. on ilmeisesti tiedossasi , tai löytyy tätä kautta.- Anonyymi
Minulla on kaksi vanhaa sisäkissaa,jotka otin viime talvena.Molemmilla oli kamalan pitkät kynnet,upottivat ne käsivarteeni aina kun otin syliin.Leikkaan niitä tarpeen mukaan,toinen terottelee vanhaan tuoliin niitä,nykyään antavat jo leikata suosiolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135253
- 675054
- 914124
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753610Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603208- 432791
- 152297
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️521914- 401790
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371628