Asun ekaa kertaa asunnossa jossa on oma sähkömittari, jonka saa lukea itse, mutta en ole varma, kuuluuko mittarista vain katsoa se lukema mikä siinä sillä hetkellä on, vai pitääkö painella jotain härpäkkeitä tms? kyseessä on yksivaihe kwh- mittari. Lemmikkien vuoksi en kauheasti välittäisi että talkkari tai kuka asialla onkaan käy lukemassa mittarin.
sähkömittarin luenta
blondi3432523
31651
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos mittari on vanha, ota vaan se lukema. Uusissa joutuu painelemaan härpäkkeitä =) Kun ilmoitat lukemaa, ota mukaan kaikki numerot, myös mahd. etunollat.
mitä härpäkkeitä?
Enpä ole vielä törmännyt sähkömittariin jossa pitäisi jotain painella ja oman talon lukisin uudeksi valmistui, vuosi sitten.
Itsellänikin on melko uusi nestekidenäyttöinen mittari. Se vaihtelee itse näytöllään päivä- ja yösähkön lukemia, n. puolen minuutin välein. Ei siinä mitään näpelöitävää ole.