nukkekodin rakennusohjeet

onkohan isokin homma...

Moro!!!

Haluaisin rakentaa tyttärelleni nukkekodin itse mutta ohjeita ei oikein tahdo löytyä niin olisikohan kenelläkään tiedossa mistä vois löytyä???

Ohjeet kuva valmiista olis plussaa sekä tietoa nukkekodin mahdollisista sähköistä..

Kiittäen jo etukäteen!!

6

4493

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuukkeloit sanoilla

      kuinka rakennan nukkekodin
      näin rakennan nukkekodin
      nukkekodin rakentaminen
      nukkekodin sähköt

      kannattaa opetella käyttämään tuota luukkua jossa lukee hae tai search...mmmmmhhhppphhhm tuhahtaa...

      • tai sitten keksiä itse,

        kuten meillä mun mies:-). Nukkekoti, suuri sellainen, on vielä runkovaiheessa, mutta äkkiä siitäkin mitat ottaisi. Itse se mittasuhteet tuumi ja muut, kun yksi ilta tuon rungon valmiiksi teki;-). Jos kaipaat kuvia tai ohjeita, laita viestiä [email protected] !


    • on monenlaisia..

      Nukkekodin voi myös tehdä jonkun kaapin/piston tai yöpöydän sisään. Usein kirpputoreilta löytyy tälläisiä pieniä kaappeja tai piironkeja. Ei tarvitse lisätä kuin sisä seinät ja ikkunat, jotka saa aika hyvin jos omistaa sellasen pienen sähkösahan vai miksi niitä kutsutaan xD. Sen saa sitten ns "piiloon" jos tulee vieraita tai muuta väkeä. Laittaa vaan ovet kiinni.

      Itse meinaan tehdä tälläinen. Tarkoitus olisi tehdä sellainen Narnia tyylinen salaisuuksien kaappi, mutta keijukais innotteinen. Sen saa sitten tehdä vaikka muuhun kodin kalustoon sopivaksi ja laittaa vaikka jonkun lipaston päälle viereita ja itseään ihastuttamaan.

      Toivottavasti oli jotain apua :)

      • Sähköt..

        Kauppojen lelu osastoilta löytyy nukkekoteihin tarkoitettuja pistorasioita ja niitten johtoja. Muistaakseni Smålandillä and Lundbyllä on näitä. Reijät seinään vaan ja johto läpi.


      • Nimetön
        Sähköt.. kirjoitti:

        Kauppojen lelu osastoilta löytyy nukkekoteihin tarkoitettuja pistorasioita ja niitten johtoja. Muistaakseni Smålandillä and Lundbyllä on näitä. Reijät seinään vaan ja johto läpi.

        Euro Mini:ltä voi tilata 1:12 nukkisten sähköjä.Kirjoita googleeseen nukkekoti ja lelu EM, niin heiltä ainakin voi ostaa noita euro minin sähköistyksiä ja muuntajia ja muutakin kivaa sitten kun rupee sisustaan. On varmaan muitakin liikkeitä joiden kautta saa noita sähköjä. Ne on 12 voltin vimpaimia,Lundbyn on muistaakseni 9 volttisia eli himmeempi lopputulos.


      • Maijami
        Nimetön kirjoitti:

        Euro Mini:ltä voi tilata 1:12 nukkisten sähköjä.Kirjoita googleeseen nukkekoti ja lelu EM, niin heiltä ainakin voi ostaa noita euro minin sähköistyksiä ja muuntajia ja muutakin kivaa sitten kun rupee sisustaan. On varmaan muitakin liikkeitä joiden kautta saa noita sähköjä. Ne on 12 voltin vimpaimia,Lundbyn on muistaakseni 9 volttisia eli himmeempi lopputulos.

        Täältä löytyy hyviä kuvia nukkekoti -harrastukseen: http://www.pinjata.fi/PublishedService?pageID=3&action=view&groupID=553&OpenGroups=553.

        Sähköt kannattaa ostaa, muuten voi katsoa mallia ja askarrella itse vaikkapa ohkaisista peltipurkeista tai jogurttipurkeista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      42
      2770
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe