Kun noita timantteja kerran epäillään löytyvän lentuan pohjasta niin mistäköhän sitten kultaa löytyisi?
Tää on tietysti tyhmä kysymys sillä kukapa nyt löytöjään täällä laulaisi.
Joten eikun hakku olalle heti huhtikuussa ja etsimään itse, sano!
Lentiiraan....
Tää on tietysti tyhmä kysymys sillä kukapa nyt löytöjään täällä laulaisi.
Joten eikun hakku olalle heti huhtikuussa ja etsimään itse, sano!
Lentiiraan....
Vastaukset 6
Vanhimmat
Naapuripitäjästämme löytyy ainakin Katinkulta ja varmaan muutakin katinkultaa
Sieltä kun Kullan saat olet todella onnellinen jonkin aikaa ja sepä se riittää. Varantosi mukaan kestää suhde, ole terve ja aktiivinen sängyssä, urheilulinen seksikäs ja kaikkea antava mihin vaan pystyt. Elämäsi kun on vain hetken kunnossa niin hyvin pyyhkii, , jonkin aikaa.
AIKA MONEN IHIMISEN SORMESTAHAN SITÄ LÖYTYY.
ON MYÖS KULTASEPÄNLIIKKEITÄ, AINAKIN TÄÄLLÄ VAURAAMMASSA OSASSA SUOMEA.
Sellainen timanttipiippu, vai miksi sitä nyt sanotaankaan, vanha tulivuoren kraateri, saattaisi olla Lentuassa se syvin kohta? Siinä on nyt ensin 52 metriä vettä ja sitten pitäisi kaivautua siitä paljon alaspäin, missä ne timantit ehkä olisivat?
Nivallakinhan oli jokin valtaus varaus, Kaarneenkosken alapuolella vuosikymmen sitten. Kairasivat keskellä järveä, talvella syvän reiän järvenpohjaan, mutta siitä ei ole kuulunut mitään senjälkeen? Lieneekö kellään tietoa, mitä sieltä löysivät muuta kuin järvenpohjan mutaa?
Niitä kultamaita ei taida Kuhmossa löytyä muuta kuin niitä henkilökohtaisia "kultia," milloin mistäkin, jos löytyy?
Parikymmentä vuotta sitten lenteli niitä malminetsintä lentokoneita eräänä kesänä, jokin miinaharava perässä roikkuen.. Naapurin isäntä kehui silloin kovasti, että juuri heidän mökin kohdalla se lentokone heilutteli kovasti siipiään! Se oli kuulemma sellainen merkki että heille tulee varmasti, jokin malmikaivos! Olen nyt seurannut ja odottanut sitä kaivosta yli kaksikymmentä vuotta, muttaa ei sitä kaivosta ole vieläkään avattu siihen naapurin pellolle? Lieneekö naapurini ymmärtänyt merkit väärin, koska se kaivos avattiinkin Sotkamon Talvivaaraan?
tuolta kultakaopasta,lentiirassa eijjoo.
sanovat että kiannalla sitä kultaa löytyy, ovat poranneet jo monta vuotta.