Ihmettelen ihan oikeasti, että se on yhä olemassa! Viimeiset kokemukset koulusta minulla ovat 1980/90 lukujen taitevuosilta ja jo silloin se minusta oli tiloiltaan ja olosuhteiltaan lähes suoraan sanottuna kelvoton!
Missä oli esimerkiksi kunnollinen liikuntasali tai käsityöluokka?
Jo silloin se olisi ollut minusta ensimmäisten lopetettavien koulujen listalla!
Kunnon keskuskoulut asianmukaisine tiloineen - liikuntasalit, tietokoneluokat, käsityötilat, kunnolliset ruokailutilat, tilavat asianmukaiset luokkatilat jne.
Kyllä on aika lopettaa turhanpäiväinen kyläkoulu ihannointi - ja mikä matka Partalasta on Jämsän keskustan kouluihin!
Eivät olemattoman pienet luokkakoot korvaa muita asiallisia koulutiloja - eli ei 20 - 25 oppilaan luokat ole vielä mahdottomia kooltaan, sillä itse olen ollut Jämsän keskikoulun oppilas, jossa luokkakoot olivat yli 30 oppilaan ja 40 oppilaan välillä ja meistäkin tuli kunnon kansalaisia - nyt taidetaan paapoa lapsia termillä "curlinglapset" eli lakaistaan kaikki ongelmat alta pois, mutta joskushan heidänkin on koettava tämän yhä kovenevan maailman lait!
Missä oli esimerkiksi kunnollinen liikuntasali tai käsityöluokka?
Jo silloin se olisi ollut minusta ensimmäisten lopetettavien koulujen listalla!
Kunnon keskuskoulut asianmukaisine tiloineen - liikuntasalit, tietokoneluokat, käsityötilat, kunnolliset ruokailutilat, tilavat asianmukaiset luokkatilat jne.
Kyllä on aika lopettaa turhanpäiväinen kyläkoulu ihannointi - ja mikä matka Partalasta on Jämsän keskustan kouluihin!
Eivät olemattoman pienet luokkakoot korvaa muita asiallisia koulutiloja - eli ei 20 - 25 oppilaan luokat ole vielä mahdottomia kooltaan, sillä itse olen ollut Jämsän keskikoulun oppilas, jossa luokkakoot olivat yli 30 oppilaan ja 40 oppilaan välillä ja meistäkin tuli kunnon kansalaisia - nyt taidetaan paapoa lapsia termillä "curlinglapset" eli lakaistaan kaikki ongelmat alta pois, mutta joskushan heidänkin on koettava tämän yhä kovenevan maailman lait!
Vastaukset 26
Vanhimmat
Partalan koulullekin klo 01.10 päättyneessä kaupunginvaltuuston kokouksessa. Lakkautuspäivä on 1.8.2011.
Partalan yläluokan koko tällä hetkellä on 26 oppilasta luokilla 3-6. Tämä on iso yhdysluokka ja vieläpä niin, että oppilaat ovat neljällä eri vuosiluokalla. Tätä luokkaa opettaa yksi opettaja.
Eräässä toisessa Jämsän kyläkoulussa sama 3-6-luokkalaisten määrä on jaettu kahdelle eri opettajalle yhdysluokkiin 3-4 ja 5-6.
Toivon kovasti, että meidän lapsista kasvaa kuitenkin kunnon kansalaisia, jotka osaavatkin jo liikkua ulkona kelillä kuin kelillä ja myös välituntisin ilman sisäliikuntatilaa.
Jos olet huolissasi koulun tilasta enemmänkin, kannattaa tutustua lokakuussa kaikilla Jämsän kouluilla tehtyihin työsuojelutarkastuksiin. Tarkastusten pöytäkirjoista selviävät koulujen puutteet, ja kaikki ei kuitenkaan ole niin huonosti/hyvin kuin miltä vanhemman tai aikuisen silmiin yleensä näyttää. Jonkin muun koulun osalta tilanne on paljon huonompi kuin Partalan koulun.
Terveisin ison koulun Vitikkalan kasvatti ja Partalan koulun vanhempain yhdyshenkilö
Vaikka valtuuston päätökset ei olleet jokaisen kannalta mieluisia ja päätösten valmistelu oli sitä mitä oli ( eli päättäjät laitetaan tilanteeseen, jossa ei juuri ole enää mitään tehtävissä - ja tarkoitan erityisesti kyläkoulujen lakkautusta )niin, oli jotenkin lohdullista, että kirjoitit siitä tänne " nimettömille äänestäjille " heti tuoreeltaan klo 3.56. Eli saimme siitä aamulla ensimmäisenä tietoa. Tätä arvostan, vaikka en tainnut Sinua äänestääkään. Ehkä ensi kerralla...
Puppua ja luikertelua väittää, että ei muka kouluasiassa ollut mitään tehtävissä. Peräti kahdestihan nuo äänesti ja olihan siinä tarjolla muitakin vaihtoehtoja. Pysy sentään totuudessa. Mulle riittää, että parissa kuukaudessa enemmistö valtuutetuista on syönyt vaalilupaukset.
Ai vaalilupauksensa. Aika harva valtuutettu oli luvannut säilyttää jonkun Partalan kyläkoulun.
Ei tässä mitään puppua ja luikertelemista ole.
On ihan selkeää faktaa siitä, ketkä valtuustossa äänesti ja mitä ja ketkä siellä käytti puheenvuoroja ja ketkä avoimesti ja vähemmän avoimesti - mutta silti ihan ok , otti asiaan kantaa etukäteen. Merja Lahtinen teki sitten sellaisen konkreettisen teon, että kertoi tällä palstalla tuoreeltaan oman kokemuksensa pitkästä ja raskaasta kokouksesta kotiuduttuaan. Mari Äikäs täällä toisella palstalla kertoo, miksi hän poistui kokouksesta ennen sen päättymistä.
Nämä avoimet kommentit on mielestäni jotain uutta
ja siitä kiitokset. Puput ja muut luikertelut jääköön vähemmälle huomiolle.
80/90-lukujen taitteissa ei ole ollut Jämsässä keskikouluja? eikä yli 30 oppilaan luokkia!
Liikuntasalista sen verran. Nykyään on niin vähän liikuntatunteja, että on vallan helppoa ja halpaa käyttää koko koulun oppilaat muutaman kerran keskustan liikuntasaleissa ja urheilukentillä. Vastineeksi luistelukentälle ja hiihtoladun alkuun on 20 metriä matkaa, suunnistusmaasto alkaa rappusilta ja monta muuta mistä cityssä voitte vain uneksia!
Eli näkemyksestäni Partalan koulusta 1980/90 taitteesta ja vertasin luokkakokoja omaan koulunkäyntiaikaani 1960/70 -lukujen taitteessa, jolloin luokkakoot olivat kuvaamani kaltaisia.
Ja niistä yhdysluokista, joissa yksi opettaja opettaa monta luokka-astetta - menkääpä päiväksikin opettamaan tällaista luokkaa, niin ymmärrätte ongelman ja en usko sen olevan oppilaillekkaan mukavaa.
Jaa, että mistäkö tiedän - olen ollut opettajana ja opettanut näitä yhdysluokkiakin ja siitä johtuen on minulla vahva käsitysasiasta ja siksi puolustan kunnon resurseilla varustettuja keskuskouluja!
itket ja valitat. Partalan koulu lakkaa valtuuston päätöksellä. Eikö Partalaan jo voisi antaa työrauhan. Jos sinulla intoa kerran piisaa, niin suuntaa se hyvä mies jonnekin kehittävämpään tekemiseen.
Partalasskin asuu ihan tavallisia ihmisiä. Valtuusto on puhunut, pulinat pois.
sillä se oli viisas päätös! Keskustelu on osaltani ohitse :)
Täällä nimettömät käyttävät itsestään ilmaisua minä, osaltani, mielestäni, tietääkseni.....
Nimetön opettaja kehuu nimetöntä koulua jne..
Tulkaa jo esiin koloistanne!
Tiedoksi nyt kaikille kirjoittajien nimiä perääville, että juuri kukaan (poislukien tämä Jämsä-palsta) ei kirjoita Suomi24 tai vastaaviin nettipalveluihin omalla nimellään.
Muutama syy on mm. siinä, että kun joku koillishämeen numero vanhenee ja unohtuu, säilyvät nettikirjoitukset täällä vuosikaudet. Pienellä haulla saa helposti tietää mitä kukakin on ajatellut ja kirjoittanut esim. 90-luvulla omalla nimellään.
Mielipiteet ja elämäntilanteet muuttuvat, mutta nettiin omalla nimellä kirjoitetut, joskus ehkä harkitsemattomatkin päänavaukset säilyvät ja säilyvät. Ja joka kerta kun joku tekee haun nimelläsi, saa hän luettavakseen ihan kaiken mitä olet koskaan kirjoittanut pikaruoasta/kyläkouluista/suhteista/elämästä/uskonnosta. Ei ole kovin viisasta käyttää omaa nimeään.
Tuleva työnantajasi voi katsella näitä kirjoituksia. Samoin eri hörhöt ja häiriköt, jotka netin kautta etsivät samoin ajattelevia ja toisin ajattelevia. Sinä ja kirjoituksesi olette hetkessä julkista riistaa kaikkialta maailmasta. Eikä vain tämän hetken tai tänään vaan AINA tulevaisuudessakin. 90-vuotiaana vielä lapsenlapsesi katselevat mitä kirjoitit itse 20-vuotiaana, nuorena ja ajattelemattomana. Omalla nimelläsi.
mieltä - Jämsä on niin pieni paikkakunta, että monistakaan asioista ei voi omalla nimellään kirjoittaa tulematta "kylältä" karkoitetuksi - esim. tämä kouluasia - tiedän, että meistä opetajista suurin osa ajattelee juuri kuten minäkin, mutta kynnys tulla omalla nimellään esiin ja joutua teilatuksi lopunikänsä "kyläkoulujen vastustajaksi" ja saada fanaaatikkojen vihat niskoilleen ja myös kuten edellinen kirjoittaja osuvasti sanoi: jämsäläisen perinteen mukaan potut maksetaan tuleville sukupolville ja osansa saavat vielä elossa olevat ikäpolvetkin.
Mutta totuus ei tästä muutu miksikään - kunnolliset keskuskoulut asianmukaisine tiloineen ovat tätä päivää ja piste!
Kyläkoulut vanhoine tilaratkaisuineen ja resursseineen ovat historiaa ja piste!
kuin käydä modernia koulua mahdollisuuksineen. On ómat musiikki-, ATK- sekä luonnontieteentilat, paitsi että koulu on niin sullottu lapsia täyteen että nämäkin tilat ovat perusopetuskäytössä...
jos noin huonot muistot ovat jääneet. Naurettavaa lukea kommenttejasi, joissa vertaat omia kokemuksiasi kouluun, jonka nykyisestä opetuksesta ilmeisestikään et tiedä mitään. huonosta opettajasta ei ´tule hyvää prameissa tiloissakaan. Miltä kuulostaa, jos koulusta perheen mukana muuttaneet lapset kaipaavat vanhaan kouluun vielä reilun vuoden jälkeenkin ja käyvät entisen opettajansa kanssa jutustelua sähköpostitse tai vanhat oppilaat tulevat näyttämään ajokorttiaan heti sen saatuaan vanhalle opelle tai hakeutuvat TET-jaksolle vanhaan kyläkouluunsa, tässä muutamia esimerkkejä vain mainitakseni. Eivät mielstäni viittaa siihen, että koulu olisi ollut kovin paha paikka elää ja olla ja kasvaa ihmiseksi.
Partala on mielestäni saanut jo pikkukoulujen vastustajilta riittävästi kommentteja, siirtykää välillä pommittamaan loppuja jäljellä olevia kyläkouluja, ennen kuin nekin lakkautetaan, jotta ehditte sanottavanne sanoa ja julkituoda. Eipä ole niissäkään sen kummenpaa kehumista.
tämän tiedon olet onkinut?
Mitkä ovat luokkakoot ja mitkä koulut kyseessä?
Ja kyläkouluisako olisi tiloja lapsille "pilvin pimein" jaettaviksi???
Sieltähän löytyvät kunnon liikuntasalit, atk -luokat, musiikkiluokat, isot ruokailutilat jne.
Odotan vastaustasi mielenkiinnolla!
tiedän ovat tuollaiset ylistyspuheet!
Koulu on hyvä paikka opettaa lapsia, mutta vanhempien tehtävänä on opettaa lapsilleen käytöstavat jo ennen kouluikää, ettei opettajan aika mene niiden opettamiseen oppilaille ja tämä kaikki aika pois itse perusopetuksesta!
Kurja ja huono Ope!
heppamiehiltä kysyä. Jokivarren koulu on mitoitettu 180 oppilaalle, tällä hetkellä siellä on 212 oppilasta. Lisää sinne 60 oppilasta Ruotsulasta. Ja myöhemmin Partalan sakki. Alkaa olemaan ahdasta. Koulutoimenjohtaja kertoi että mm musiikkiluokka(t) otetaan perusopetuskäyttöön. Kemianluokka(t) taitavat olla jo siinä käytössä Vitikkalassa.
Oli miten oli, pointti oli se, etteivät hienot seinät takaa laadukasta opetusta.
Jos oikeen kovasti pelottaa kirjoittaa täällä palstalla omalla nimellä, mutta siitä huolimatta kykenee käyttämään sellaista kieltä mitä ei iki päivänä käyttäisi kasvotusten, on jotain pielessä ja pahasti.
Anonyyminä vaan jos kerran niin haluatte, mutta käyttäkää herran jestas pari minuuttia aikaa kohteliaisuuteen. Ei se ole siitä pois etteikö saisi olla eri mieltä.
aikuiset ihmiset huutaa ja mekastaa kuin kakarat hiekkalaatikolla
En puolustele todellakaan kenenkään loukkaavaa kielenkäyttöä. Mutta yritin tuossa herätellä ihmisiä että kun kirjoitatte tänne omalla nimellänne, niin sei ei ole lainkaan sama kuin kirjoittaisi johonkin Jämsän pieneen paikallislehteen. Nettiin kirjoitettu mielipide näkyy ihan kaikkialta Suomesta ja maailmalta, kaikille ihmisille juuri sinun kirjoittamanasi. Ja se näkyy vuosia ja vuosikymmeniä eteenpäin. Koska vain pikku napsautuksella kun joku hakee googlella tai vastaavalla keskusteluaihetta, siinä esiintyvää sanaa, kirjoittajan nimeä jne.
Omaa nimeä käyttämällä pääsee ennenpitkää takuuvarmasti roskapostin ja nettihäiriköinnin kohteeksi. Huonoimmassa tapauksessa muunkinlaisen häiriköinnin. Oman nimen käyttö tällaisilla palstoilla EI ole järkevää. Ja siihen on syy, miksi 99% ihmisistä EI käytä omaa nimeään tunteita herättävissä nettikeskusteluissa vaikka ehkä käyttäisikin paikallisen sanomalehden yleisönosastossa.
Kohteliaisuudesta ja sen puutteesta olen kanssasi ihan samaa mieltä.
Ymmärrän sinua"jossa luokkakoot olivat yli 30 oppilaan ja 40 oppilaan välillä ja meistäkin tuli kunnon kansalaisia",no joo.
En malta olla puuttumatta keskusteluun. Itse aloitin koulun käyntini partalankosken juuressa kääpälästä kaupungin tarjoamin taksikyydein(kuskina Tumppi ja Taavi) v 1988. opettajani 1-2 luokalla Helly Blom ja 3-4 luokat Kalevi Lindqvist. Opiskelu oli mukavaa mukavien koulukavereiden kesken ja ylimääräisen musiikkikerhon avulla jota Kalevi hoiti suurella lämmöllä ja pelimanni otteellaan. Hiihtämässä käytiin penttilän pellolla ja biologiaa opiskeltiin jokelan navetassa. ja opettajan luvalla sai käydä kyläkaupassa postia viemässä tai hakemassa ( ja salaa karkkia ostettiin). Meitä oli noin 35 oppilasta ilman koneellista ilmanvaihtoa ja ihmisiä meistäkin vaan tuli. Oli se hienoa aikaa..
mutta silloin Partala eli minusta heidän varassaan viimeisiä vuosiaan. Ja Ellille myös suurkiitos panoksestaan koulun hyväksi!
Mutta Kalevin jälkeen olisi ollut aika laittaa Partalan koulun ovet kiinni ja säppiin ja sijoittaa oppilaat keskustankouluihin - miksi ja ketkä estivät oikean ratkaisun tehtävän oikealla ajallaan - pelinpolitiikkako?!
Onneksi järki lopultakin voitti!
olla kyläkouluja. voihan ne lapset yhtä hyvin viedä keskustaan kouluun linkillä tai taksilla. mukavempi siellä keskustassa on olla. näkee vähän muitakin ihmisiä. kyllä se oli mukavaa kun pääs yläasteelle keskustaan ja pois sieltä metsän keskeltä natsi-opettajien uskovais koulusta. kyläkoulun nimeä en nyt enään kehtaa kertoa, mutta kyllä arvosanat nousi kun oli parempi opetus, vaikka olikin luokassa yli 10 oppilasta enemmän kuin ennen. että ihan lasten takia, lopetetaan kaikki kyläkoulut ja säästyneillä rahoilla parannetaan entisestään keskustan koulujen opetusta.
menevät väistämättä kuralla olevan talouden pönkittämiseen. Osa ei vieläkään tajua, että näitä leikkauksia tehdään rahanpuutteessa. On todella ikävää, että näistäkin lasten roposista on pakko repiä kaikki pois.
Odottakaa nyt rauhassa kymmenen vuotta, silloin hengissä selvinneet kyläkoulut ovat taas arvossa arvaamattomassa.
On helppo vaatia tehtäväksi asioita jotka eivät suoranaisesti kosketa itseä tai läheisiä. Ihan oikeesti olisiko Vitikkalan tai Jokivarren oppilaiden vanhemmat olleet hiljaa jos olisi ilmoitettu että nyt vaikka teidän luokka hajoitetaan sinnetänne kun tuossa koulussa on halvemmat kustannukset/oppilas ja ei sen väliä ettet sinä lapseni sitä halua ja joudut eri luokkiin entisten kavereittesi sijaan ja kyllä se on meidän kaikkien etu, että sopeudu sinä vaan! Niin ja onhan jotkut aikuiset sitämieltä että siellä sinun on paljon parempi olla kuin ennen. Tämä säästötapa koski nyt VAIN 60 lasta ja heidän perheitään. KONKREETTISESTI!
Mielestäni tätä keskustelua voisi käydä asiallisesti ja kohteliaasti, vaikka ymmärrän, että aihe tunteita herättääkin. Eiköhän meistä usea säilyttäisi kyläkoulutkin mielellään, jos vain olisi varaa.
Itse tunnen kyläkouluja ja isompiakin kouluja ja kaikissa niissä on hyvät ja huonot puolensa. Sota eri koulujen vanhempien välillä ei kuitenkaan auta itse lapsia eikä myöskään pelottelu, että isossa koulussa kaikki olisi kamalaa. Varmasti lapsi pelkää mennä uuteen kouluun, jos aikuiset antavat mielikuvan, että on maailmanloppu jos sinne joutuu. Eikä lapsi myös kotona välttämättä kerro jos tykkääkin uudesta koulusta. Onhan kotona vuosikausia kauhisteltu miten hirveää isossa koulussa onkaan.