Hei! Minulla on kakkoskoneena vanha pentti 200, jota käytän aina silloin tällöin. Nyt on käynyt niin, että konetta käynistettäessa se herjaa päivämäärästä ja kellonajasta (1.tammikuuta 1990)ja pyytää joko ohittamaan (Esc) tai asettamaan sen uudelleen (F1). No kun asetan sen ja yritän poistua F10-näppäimellä talleentaakseni ajan ja päivämäärän niin kone kyllä käynnistyy windowsiin (95), mutta ei ole tallentanut dosiin oikeita laittamiani tietoja. Teenkö jotain väärin? Asaillisia vastauksia, kiitos ja hyvää uutta vuotta!
Päivämäärän ja kellonajan asetus dos-tilassa
toivon apua
5324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Koneen emolevyllä oleva patteri on ilmeisesti loppu. Koneen kotelon avattuasi näet ilmeisesti kiiltävän kolikon näköisen esineen kiinnitettynä klipsillä emolle. Se on patteri. :)
Uuden saa mistä tahansa tietokone- tai kelloliikkeestä ja tavaratalosta.
Hei! Vaihdin patterin ja siinähän se vika oli, kiitos vaan asiallisesta avusta ja taas tuli vakuutettua itselleen ja toivottavasti myös muille, miten hyödyllisiä nämä keskustelupalstat ovat.
että koneesi BIOS ei ymmärrä 2000-lukua. 2000-luvulle siirtymisen myötä monien vanhempien koneiden BIOS piiri on alkujaan ohjelmoitu väärin ja ajan asettaminen oikeaksi ei onnistu. Sovi itsesi kanssa että esim: koneesi vuosiluku 1990 vastaa "nykyaikaa", sillä korjaus ei kannata.
Hei! Kiitos viestistä, kone on oikeine päivämäärineen toiminut ihan Ok tähän asti, liekö syynä tuo patteri? Kiitos tiedosta!
olivat vanhempia kuin pena 200Mhz ikäluokan vermeet, patterin lopahtamiseta tuossa taitaa olla kyse. Milloinkohan keksittäisin laitteitta jotka ei tarvittte jonkin sortin pattereita ,pärkkeles..