puuron syönistä...

meillä tyttö kohta seitsemän kk, ja vielä pari viikkoa sitten söi kiltisti puuroa aamulla ja illalla...nyt sitten pari viikkoa sitten tuli täysi stoppi, ei millään enää huoli..kaikkea muuta ruokaa syö hyvällä halulla mutta kun puuroa yrittää nii suu pysyy visusti kiinni ja taistelee vastaan..
mitenkähän saisin vauvan taas syömään puuroa tai mikähän olisi hyvä sen sijaan..? onko kokemuksia? :)(ensin aloitettiin muksu purkkipuurolla ja sitten pikkuhiljaa vaihdettiin ihan oikeaan puuroon..)
5421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Voi voi! Tuollasista se on näiden teiniäitien kanssa! Olisikohan tullut tilapäisesti lapsella kuppi täyteen puurosta. Voithan kokeilla huijata puuron sekaan laittamalla jotakin lapselle maistuvaa hedelmäsosetta jos on pakko puuroa väkisin syöttää tai laita hedelmävelliä. Lapset kyllästyvät jos jokapäivä samaa syötetään. Etkai itsekkään viitsi kuukausitolkulla syödä pelkkää pizzaa? T:Kysy neuvolasta. PS. Osaat kai vaihtaa vaipat?

Äänestä
  • miksi pitää ylipäätään vastata jos pitää vain mollata. sitä varten kai tämä palsta on että täällä saa esittää myös tyhmiä kysymyksiä?
    ja kyllä, osaan vaihtaa vauvaltani vaipat!!! olen kokeillu kyllä tuota sose juttua mutta eipä sekään auta.

    Äänestä

Meillä 10kk poika jolle ei koskaan ole puuro/velli kelvannut. Ei kaupan valmisjauheet/hiutaleet, purkit, tetrat,ei itsetehty,ei mikrossa,ei levyllä, ei uunissa, ei erilaiset hiutalleet, ei haaleana/kuumana/kylmänä, ei soseella/maidolla/sokerilla ym.. ei koskaan,ei edes velli pullosta/lusikasta jne... meillä vaan ei tykätä puurosta! Joo,ja olen 26v äiti,en teini... muu ruoka kyllä pojalle kelpaa ja hyvinkin, menee kasvukäyrällä just 0-linjaa. Nyt on ruvennut leipää syömään,saa siitä ainaskin vijoja. Allergioita ei ole koskaan ollut/ mitään todettu. Ei ei kaikki lapset syö puuroa vaikka olisi tuhat eri variaatiota. Minäkin olen parin viikon-kuukauden välein koittanut uudestaan,mutta ei niin ei.. ei se elämä yhteen puuroon kaadu...

Äänestä

Oletko kokeillut erialisia puuroja? Entäs reilusti hedelmäsosetta sekaan?

Aamu- ja iltapaloiksi voi antaa esim. maissisosetta tai miksei jotain muutakin kasvissosetta. Meidän pojalla oli yhteen aikaan vakio "aamupuurona" maissisose, johon oli lisätty vähän omenasosetta sekaan.

Viljat eivät ole noin pienelle vielä mitenkään pakollisia, varsinkaan kahdesti päivässä syötettäväksi. Eli jos se puurottomuus aiheuttaa lisääntynyttä yösyöntiä, kannattaa vaihtaa iltapalaksi joku mikä varmasti kelpaa, ja kokeilla aamuisin niitä puuroja.

Äänestä

Mistäköhän edellä kirjoittanut sai käsityksen, että kysymyksessä olisi teiniäiti... No, anyway... Ei meilläkään puuro alkuun kelvannut ollenkaan. Jouduimmekin aloittelemaan suoraan leivällä ja sormiruualla muutenkin. Mikään lusikoitava kun ei yksinkertaisesti mennyt suuhun. Leipä sormiruokana sen sijaan kelpasi todella hyvin. Pikkuhiljaa alkoi sitten myöhemmin puurokin kelvata ja alle vuoden iässä söi jo ihan kunnon lautasellisia. Teillä onneksi lusikkaruoka kelpaa, joten voihan olla, että vauvelillasi on vain jokin tilapäinen tympääntyminen puuroon. Pidä pieni tauko ja tarjoa vaikka velliä (jos se kelpaisi). Tai oletko kokeillut uudelleen niitä muksupuuroja? Näillä lapsilla kun näyttää olevan näitä kausia, jolloin joku kelpaa ja joku ei...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


............. kirjoitti:

meillä tyttö kohta seitsemän kk, ja vielä pari viikkoa sitten söi kiltisti puuroa aamulla ja illalla...nyt sitten pari viikkoa sitten tuli täysi stoppi, ei millään enää huoli..kaikkea muuta ruokaa syö hyvällä halulla mutta kun puuroa yrittää nii suu pysyy visusti kiinni ja taistelee vastaan..
mitenkähän saisin vauvan taas syömään puuroa tai mikähän olisi hyvä sen sijaan..? onko kokemuksia? :)(ensin aloitettiin muksu purkkipuurolla ja sitten pikkuhiljaa vaihdettiin ihan oikeaan puuroon..)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu