Kuka Pääkaupunkiseudulla myy hyvää (kestävää) valokatelevyä terassin kattamiseksi. Siis sellaista joka ei kellastu muutamassa vuodessa. Kestääköhän ne oikeasti Suomen talvea.
Valokatelevyt terassille
Kokematon
71543
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
onko sellaisiakin, mitkä pysyy kirkkaana? Olisi kiva kuulla lisää.
En ole kyllä mikään muoviasiantuntia, mutta halvat on PVC-muovia ja se kellastuu. Kalliimmat on jotain muuta ja kestävät.
myy täällä provinsissa Järbo-levyä , 10 v takuu , meillä ollut terassin katteena , ei kellastu , kestää talvea mutta ei päälläkävelemistä .
Jos aurinko paistaa suoraan terassille , valkoinen voi olla parempi kuin lasikirkas . Samasta paikasta saa myös asennusohjeet .
kuukkelilla haku "järbo " , sieltä se löytyy .
tarkoitetaan opaalia .
Mutta Järbo on juuri sitä PVC:tä ja sun kokemuksen mukaan se ei kellastu. Hyvä juttu.
Meinaan vaan että uskaltaako niihin myyjien puheisiin uskoa. Niitten mukaan nykyiset levyt on niin hyvin UV-suojattuja, että ne pysyy kirkkaana.
K-Rauta on siis yksi vaihtoehto. Onkohan muita kokemuksia pääkaupunkiseudulta.
Pvc-muovilla on kyllä taipumusta kellastua iän mukana,sitä en tiedä kuinka paljon noilla mainostetuilla uv-suoja lisäaineistuksilla voidaan asiaa korjata,ne voipi olla myyntipuheita tai sitten ei.
Mutta pvc:llä on toinenkin huono puoli se ei tahdo pakkasella kestää kolhuja jos kate joutuu alttiiksi semmoisille.
Jos kunnon tavaraa haluaa laittaa niin suosittelisin Kennokarbonaattia kestää pakkasta iskuja ja aurinkoa.Lisäksi eristää jonkinverran lämpöä.
Käytetään paljon julkisessa rakentamisessa ja vaativissa paikoissa esim. markettien kärrykatoksissa.Huono puoli on vaan melko korkea hinta mutta jos hyvää haluaa niin tästä.
Tavaraa saa muovitukkureilta,sielläpäin ainakin muoviura,vink ja foiltek osaa neuvoa lisää.