IP:n salaus

Eli kysyisin, että jos nyt joskus alkaisin vaikka warettamaan, niin miten pystyy salaamaan IP:n, ettei poliisit saa kiinni.

En kyllä uskalla varmaan silloinkaan mitään ladata:D

Eli valvovatko viranomaiset kaikkia niitä torrentsivuja ja näkevätkö ne kaikkien ip osoitteet?

Ja jos näkevät, niin miten sen saa estettyä?
8360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

...kyllä se ip selvitetään...

-Rr

Äänestä

Morjensta! Joo eli IP:tä EI VOI salata mitenkään! Onhan niitä toki ohjelmia joilla mukamas niin voi tehdä mutta kyllä se oikea IP sieltä paljastuu. Eli jos waretat niin tiedä, että oma IP:si siellä näkyy joka tapauksessa!

Äänestä
  • En taidakkaan sitten aloittaa uutta harrastusta:)

    Jostain luin, että yksittäisten leffojen lataus olisi sallittua,mutta tuskin..:D

    Äänestä

  • mussutimuu kirjoitti:

    En taidakkaan sitten aloittaa uutta harrastusta:)

    Jostain luin, että yksittäisten leffojen lataus olisi sallittua,mutta tuskin..:D

    Turhaan pelkäät, varsinkin jot et superjakajaksi ala. Kiinnijääminen käyttäen ohjelmia, joissa samalla jaetaan on aivan minimaalista. Esim. Suomessa varmaan joku 1000000 varettajaa, oikeuteen päätyy varmaan alle tusina v:ssa.
    Sitten voit myös imuroida jakamatta mitään, ei ole edes rikos vaan mitätön rike. Esim. googlesta löytyy musat ja leffat aivan kuin muutkin tiedostot.
    Pienellä opiskelulla kaikki tuo selviää.

    Äänestä

salata kun se on ainoa osoitteesi maailmalle
virtuaaliavaruudessa.
Siellä toisessa päässä sen tietokoneen täytyy
tietää osoitteesi jotta liikenne ylipäänsä olisi
mahdollista.
Vertaa "normaali" kirjeposti, jos ei osoite ole
oikea ei löydy perille.

Äänestä

sen ku meet vaa warettaa... ei siitä kiinni jää.. mahdollisuus on joku 0,0094 prossaa et jäät kii :--D

Äänestä
  • ...teinix juuri mitään ymmärtää konsteista, joita viranomaisilla on nykyään käytössään...

    -Rr

    Äänestä

  • ...taida... kirjoitti:

    ...teinix juuri mitään ymmärtää konsteista, joita viranomaisilla on nykyään käytössään...

    -Rr

    mösjöö tuolla tarkoittaakaan, kyseessähän on asianomistajarikos tai pikemminkin rike josta joutuu korvausvastuuseen, lataajat ei kiinnosta juuri ketään sen sijaan jakajat kiinnostaa kovastikin. Poliisi ei tee yhtään mitään ennenkuin asianomistajilta tulee tutkintapyyntö ja se kohdistuu aina jakajiin. Nettipoliisilla on parempaakin tekemistä kuin vahdata lataajia, näin se vaan on vaikka kuinka ottais pattiin toisten tekemiset

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mussutimuu kirjoitti:

Eli kysyisin, että jos nyt joskus alkaisin vaikka warettamaan, niin miten pystyy salaamaan IP:n, ettei poliisit saa kiinni.

En kyllä uskalla varmaan silloinkaan mitään ladata:D

Eli valvovatko viranomaiset kaikkia niitä torrentsivuja ja näkevätkö ne kaikkien ip osoitteet?

Ja jos näkevät, niin miten sen saa estettyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu