Ostaisin /ottaisin Sileäkarvaisen tyttö marsun-poikasen tai ikää saisi olla 1-6kk, hyvään huolehtivaan kotiin (ollut nuoruudessa 2 marsua)
Kiva olisi jos hänellä olisi jo häkki tarvikkeet. Etelä-suomessa asustellaan joten jos löytyisi täältä lähistöltä
Kiva olisi jos hänellä olisi jo häkki tarvikkeet. Etelä-suomessa asustellaan joten jos löytyisi täältä lähistöltä
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuukauden ikäinen marsu ei ole vielä luovutusikäinen. Luovutusikä on 5 viikosta ylöspäin. Toivottavasti olet myös hankkimassa kahta marsua tai etsimäsi marsu tulee toisen kaveriksi. Todellakin, toivon... Ellei ole mahdollista ottaa laumaeläintä vähintään pareittain, ei pitäisi kyseistä lajia ottakaan! Laumaeläimen yksinpitäminen kielii vain ihmisen välinpitämättömyyttä :(
Jos hoksasit lukea tarkkaan, että minulla on ollut 2 marsua ja tiedän vallan hyvin, että mielummin kaksin kuin yksin, mutta laitoinkin tänne sen takia noin, että jos jollakin on marsu(ottaneet sen välinpitämättömyydestä,kuten sinulla oli tapa sanoa) tai marsuja joista joutuu luopumaaan syystä tai toisesta, niin tarjoan mielelläni kodin ja tietenkin jos hän on tottunut olemaan kaverien kanssa saa hän tietenki seuraa, mutta on myös niitä marsuja jotka eivät kohtalotovereistaan niin välitä.
Minulla oli näin, silti hankin niille oikein extra-suuren häkin jossa oli väliseinä ja saivat kumminkin katsella toisiansa mahdollisimman lähekkäin.(eivät olleet verivihollisiakaan)
Tämä ratkaisu oli näille marsuille ehdottomasti paras.
Ja sitten tuo valitus tuosta kuukauden ikäisestä marsusta, niin tarkoitin sillä tietenkin luovutusiästä-kuuteenkuukauteen, mutta jos sinulla on yhtään laskutaitoa, niin kuukaudessa on melkein viisiviikkoa, joten on se luovutusikäinen n.1kk-iässä->.7-viikkoinenkin ilmoitetaan 1kk-ikäiseksi, koska se ei ole kahta kuukautta. haloo. Ei viitsis tehdä kärpäsestä härkästä.
Kumma kun niin monesti käydään vääntämään asiaa rautalangasta. Toiset jopa hyppivät silmille.
Toisinaan toivoisi että saisi edes HIEMAN asiallisempaa kommenttia...
Ja kysyjä (qui qui?) todennäköisesti tietää marsuista aivan tarpeeksi ottaakseen marsuja jos hänellä on kaksi aiemmin ollut!
"Ellei ole mahdollista ottaa laumaeläintä vähintään pareittain, ei pitäisi kyseistä lajia ottakaan! Laumaeläimen yksinpitäminen kielii vain ihmisen välinpitämättömyyttä :(" En tarkoittanut kohdistaa tätä keneenkään henkilökohtaisesti.
osoitteessa kuin: http://www.marsuyhdistys.net Sieltä löytyy myytävänä olevia marsuja. Myös tuossa alempana oli ilmoitus myytävistä marsuista, esim. Minnalla...=)
go in the net this plase:http://www.marsuyhdistys.net THANGYOU!!!