Taiveihottuman hoitoon apua kaivataan

Kutikuti

Hei!
Osaako joku neuvoa, kuinka saada 2v. tytöltä loppumaan taiveihottuma polvitaipeista? Muualta iho on siisti, mitä nyt joskus joku pieni kuiva läntti vatsalla.
Kortisonia ei viitsisi alituiseen sipaista iholle, sillä sehän tunnetusti ohentaa ihoa ja haurastuttaa luita. Perusrasvausta ja kylpyöljyjä jo käytetään.

En toisaalta ole varma onko tämä tyttäremme ihottuma taivaihottumaa, sillä se ilmaantui lämmityskauden käynnistyttyä. Sitä ennen ei mitään. Mansikka myös saa ihottuman ärhäköitymään, muuten ruoka-aineita sietää normaalisti.

P.s Lasten sairauksien keskusteluryhmään en kysymystäni kohdentanut, sillä käsittääkseni kyse ei ole sairaudesta, vaan herkkyydestä?!

10

1422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • E&J

      Meillä käytössä decubal..Tytöllä pahasti taipeissa ihottumaa ja kun muistaa rasvata aamuin illoin niin on hyvin auttanut.

    • Yksi vain

      Itselläni on ollut tuo ongelma syntymästä asti. Perimmäiseksi syyksi paljastuivat vasta vähän aikaa sitten ruoka-aine allergiat (viljat).

      Taiveihottuma tulee alueille, joissa iho on ihoa vasten. Jos estät tämän hengittävällä mutta ihoa tiukasti myötäilevällä urheilukerrastolla iho paranee (öljyä suihkun jälkeen ensin iholle). Ei siis väljiä vaatteita jotka mahdollistavat ihon hautumisen ihoa vasten. Eikä puuvillaa tai villaa ihoa vasten, koska ne kostuessaan hiestä kuivuvat hitaasti ja pahentavat ongelmaa. Pienet lapset leikkivät melkein koko ajan asennoissa, jotka estävät taipeiden ilmastumisen. Ihoa myötäilevä kosteutta ulospäin siirtävä kerrasto pitää ilmastumisesta huolta.

      Sukkahousut (niin puuvilla kuin tavalliset) pahentavat taiveihottumaa koska ne kuivattavat ihoa ja toisaalta kastuessaan hautovat.

      Itselleni ko. ongelmat tulivat myös aina talvisin. Toppavaatteet hikoiluttavat lasta (esim. kaupassa ja pukiessa) ja alla olevat puuvillat kostuvat. Samaan aikaan ilma kuivenee lämmityksen aloittamisen aikaan ja ihon kunto huononee.

    • justiinsa taiveihottuma

      lehahtaa, kuiva ilma kuivattaa ihon, joka kutiaa, kastuu hiestä, kutiaa jne. Ihottumakohdille tuo kortisoni ei ole paha, ihottumassahan iho nimenomaan paksunee, jolloin oireet vaikeutuvat, ja kortisonin ohentava vaikutus on hyvästä. Mutta saa käyttää ainoaan ehjälle iholle, jos ihon pinta on rikki, niin sitten ei kortisonia. Antihistamiinista voi olla apua, se vähentää kutinaa ja kun ei raavi niin iho pysyy parempana ja lapsi paremmalla mielellä.

      Jos ihottuma on läiskämäinen (selkeät rajat), kyseessä voi olla sieni-ihottuma. Käy näyttämässä lääkärillä.

    • orvokki86

      Meidän tytöllä oli myös punoitusta/taiveihottumaa taipeissa ja se alkoi juuri myös lämmityskauden alettua. Laitettiin rasvaisinta pebantenia ja auttoi siihen.

    • äippä!

      Meillä juuri sama juttu samanikäisen pojan kanssa, meillä myös mansikasta tulee ihottumaa taipeisiin ja lisäksi sitä on vähän väliä taipeissa muutenkin. Itse olen laittanut 1 % hydrokortisonia kolmesti päivässä muutaman päivän ajan, ja sillä on lähtenyt. Kortisonia tulee kyllä laittaa säännöllisesti ne muutamat päivät, jotta ihottuma lähtee( siis kolmesti päivässä)ja sitten voi nopeasti lopettaakin käytön. Sitten olen jatkanut Lipolan-perusvoiteella, joka on ehdottomasti ollut paras kaikista miljoonista perusvoiteista!

    • jhimpsu

      hikoilevia vaatteita eli tekokuituja. Meillä pojalla tulee hikoilun yhteydessä vaaleita ihranäppyjä alueille joka koskettaa tekokuitua hikoillessa. Myöskin selvä yhteys pesuaineiden sopimattomuudesta meillä.

      • Yksi vain

        Laadukkaat tekokuidut ovat ihoystävällisempiä kuin luonnonkuidut jotka taas ovat ihoystävällisempiä kuin huonot tekokuidut...

        Laadukas tekninen kerrasto siirtää kostautta pois iholta. Luonnonkuitu kostuu ja halpa tekokuitu pitää kosteuden sen ja ihon välissä.


      • Kutikuti
        Yksi vain kirjoitti:

        Laadukkaat tekokuidut ovat ihoystävällisempiä kuin luonnonkuidut jotka taas ovat ihoystävällisempiä kuin huonot tekokuidut...

        Laadukas tekninen kerrasto siirtää kostautta pois iholta. Luonnonkuitu kostuu ja halpa tekokuitu pitää kosteuden sen ja ihon välissä.

        Näyttää siltä, että moni puhuu hyvälaatuisen teknisen kerraston nimeen, hoito-ohjeiden lisäksi, kiitos vinkeistä!:) Mutta minkälainen sellainen tekninen kerrasto 2-vuotiaalle mahtaa olla, kuka valmistaa tvs.? Mistä voi ostaa?
        Aikuisille ja kouluikäisille nyt löytää urheiluliikkeistä, mutta entä taaperolle?


    • Anonyymi

      Minä hoidan nivustaipeiden taiveihottuman pois pihkasalvalla. Kerran päivässä pesun jälkeen. Minulta lähtee punotus noin viikossa.

    • Anonyymi

      Mahdollisen allergian vuoksi Pihkasalvaa aluksi vain hyvin pienelle alueelle noin vuorokauden seuranta aluksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      47
      2192
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      191
      2009
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      736
    Aihe