Kylläpä volkkarilta on laatukäsite kadonnut, kun 08
53000 ajettu TDI-koneen 4 pytyn puristuspaine on enää 15,7 eli kiertokanki on paskana. Kone kyllä
puretaan ja laitetaan, mutta takuu ei kata sijaisautoa, eikä liikkumisturva. Kyllä vituttaa
maksaa 57 euroo POLO-reppanasta/päivä kun 2008
mallinen takuuauto seisoo korjaamolla 3 viikkoa ja syynä on palotilaan välijäähdyttimen putkista
palotilaan päässyt kondessivesi. Todennäköisesti kiertokanki vääntyny paskaksi.
Ja kaiken huipuksi samaan aikaan korjaamon työtiskillä 2007 Altea Tdi samailla vaivoilla.
Miksi ylipäätään tuodaan tuollaisia paskadieseleitä, jotka eivät sovellu täkäläisiin
olosuhteisiin. Eli samaa paska laatua WW:t Seatit,
Audit ja Skodat. Ja maahantuoja levittelee ongelmalle käsiään. VITUTTAA !!!!
53000 ajettu TDI-koneen 4 pytyn puristuspaine on enää 15,7 eli kiertokanki on paskana. Kone kyllä
puretaan ja laitetaan, mutta takuu ei kata sijaisautoa, eikä liikkumisturva. Kyllä vituttaa
maksaa 57 euroo POLO-reppanasta/päivä kun 2008
mallinen takuuauto seisoo korjaamolla 3 viikkoa ja syynä on palotilaan välijäähdyttimen putkista
palotilaan päässyt kondessivesi. Todennäköisesti kiertokanki vääntyny paskaksi.
Ja kaiken huipuksi samaan aikaan korjaamon työtiskillä 2007 Altea Tdi samailla vaivoilla.
Miksi ylipäätään tuodaan tuollaisia paskadieseleitä, jotka eivät sovellu täkäläisiin
olosuhteisiin. Eli samaa paska laatua WW:t Seatit,
Audit ja Skodat. Ja maahantuoja levittelee ongelmalle käsiään. VITUTTAA !!!!
Vastaukset 23
Vanhimmat
Olisit ottanut aikoinaan KASKO vakuutuksen, jossa on liikkumisturva. Ajelisit ihan rauhassa vuokra-autolla.
Juttele automyyjän kanssa, saattaa auttaa asiassa, jos haluaa pitää kaltaisesi ressukan asiakkaana jatkossakin.
Ja eikös ainakin volkkarimyyjät pidä merkkiään nykyään jonkin sortin priimiumina.
takuu loppu pakko oli vaihtaa toiseen merkkiin. meni puolat, kannentiiviste yms. muuten laadukas viimeistelty mutta...
Ryhmäkanne vastuuttpmia volkkarikonsernin maahantuojia vastaan. Alkais tapahtua. Tai kuluttaja-asiamies....Jotain tolkkua romujen maahantuonnille ! Ww uber alles ja levii alles !
Altean?
Kirjoitukset ovat tyylistä päätellen samalta henkilöltä.
http://keskustelu.suomi24.fi/autoilu_show.fcgi?category=95&conference=579&posting=22000000040486642
Ihan sama lauserakenne ja kappalejako.
Joku korollapoitsu paskaa suoltaa tänne eikä osaa edes volkswagenia kirjoittaa puhumattakaan noinkin yksinkertaisesta lyhenteestä kuin VW :-DDD
Täys bimbo.
Näköjään palstalle on ilmestynyt suomimaistereita ja
lauserakennetutkijoita jotka eivät omista mopoa kummmempaa....Tutkivat lauserakenteita jopa kekellä yötä...Menkääs poitsut asiaan !
juuri mentiin, etkö pösilö tajua?
Kaksi viestiä, eri autot, sama vika ja sama kirjoittaja.
Ja ei mitään ihmeellistä?
muualle. Näyttää siltä että se oli kirjoitettu tänne volkkaripalstalle useita tunteja ennen kuin se eksyi muualle. Kuka provoaja jaksaa varrota noin kauaa.
mieli teettää kaikenlaista, sinullakin...
Eli sinun mielestä kaksi samanlaista kirjoitusta ovat eri henkilön tekemiä????
Olisit oivaa riistaa huijareille.
kaikki missä on julmettu välijäähdytin keulassa,audeista en ole kuullut menneen koneita tuon takia.Seateissa myös samoja ongelmia.
Volkkarimiehet ei vaan kestä sitä tosiasiaa, että
"laadukkaassakin" merkissä on tyyppivikoja !
Omistan vain Passatin (toistaiseksi), mutta siitäkään tosiasiasta ei pääse eroon, että Seatin ja
Volkkarin huollon työn vastaanottotiskit ovat vierekkäin ja minullakin on normaali kuulo. Tieto ei ole mistään hevosmiesten tietotoimistosta.
ylistetään miten vw ja audi ovat "hyviä" autoja!-voi v***u mitä ritsoja,lootat hajoo molemmista alle sadan tuhannen ja sit kehdataan kehua niitä,ja takuu asiat ovat ihan perseestä!
Volkkarin lootan hajoitin 385 000km:n kohdalla, seuraavissa (5) ovat kyllä kestäneet...
on pari oikein kovaa volkkarimiestä, jotka ajavat omilla autoillaan, ei siis firman autolla.
Molemmilla on ollut eri malleja vuosien saatossa ja vaihtoihin on mennyt ihan kohtuudella rahaa, volkkari on ollut se ainoa "oikea".
Nyt on selvästi havaittavissa , että usko horjuu.
Toinen jo kaupittelee synkro-Golfiaan, joka ei ole ollut synkro enää ainakaan vuoteen. Lisäksi ne tutut ilmamassa- anturi yms. jutut. Maali irtoilee sellaisina pyöreinä läiskinä jne.
Toisen Passatti sairastaa mm. ilmastointiaan, lukkoja ja käynnistyy huonosti.
auto on mallia 1997 tai vanhempi ja III-koppainen.
Arvo tonnin, pari...Varmasti on mennyt vaihtoihin "kohtuudella" rahaa.
mulla on tullu semmonen käsitys.. ja hiukan on jo kokemustakin.. että samaa paskaa ne on nuo nykydieselit joka merkillä.. ei niillä yhtä ainutta vuotta pääse ettei jotain tarttis korjata .. ite palasin takasin vanhaan Vw caravelle vm-95 2.4d pitemmälle sillä on ilman remonttia päässy ku vm-03 mersulla
Itsellä ollut VW:n laatutuotteita vuodesta -74 lähtien ja ei ole ollut valittamista. On ilmeisesti ollut hyvää tuuria?!?!? =D
siinä se sun ongelmas onkin-ollut samaa jo vuodesta 74,oletkos muistanut kääntää kalenteria välillä. Ehkäpä tarttis olla kokemuksia jostain muustakin kuin vw:n tuotteista,et ainakaan ennemmin voi puhua mistään laatutuotteesta jollei oo vertailupohjaa
Vaimolla on ollut samaan aikaan Toyotaa, Mitsua, Renu, Honda ja MB. Kuitenkin loppujen lopuksi osti myöskin VW:n ja ei oo kuulema ollut valittamista...
Et vertailu kohtia on...
ostin passatin tdi -99 mallia. aj.297 tkm. nyt mittarissa 320tkm. ns. koiranluut ja ylätukivarren olen vaihtanut. aikaisemmin ajoin vanhoilla paljon ajetuilla mersuilla, koska mersuissa kilometrit (4-6 stkm) eivät haitanneet uskalsin ostaa passatin. passatin valitsin koska siinä näyttää olevan selvästi paremmat pellit. aika näyttää kuinka passat kestää. eipä täällä kerrota paljonko niillä ajetaan ilman suurempia remontteja.
varmasti kerrota,sillä ei sillä kovin paljoa kyllä ilman remppaa ajeta
oli Farmari Passatti vm. -01 ja sillä mentiin reilut 160tkm ilman ongelmia. Perushuollot ja keep on going->...
Möin sen pari vuotta sitten ja ei ole moitteita ollut uudella omistajallakaan.
Mulla kai käy vaan näitten volkkareiden kanssa hyvä tuuri? Omistuksessa on ollut vuosien saatossa 2 kuplaa, 2 golfia, Passat, 2 Caravellea ja Multivan ja ei yhdenkään kanssa ole ollut vaikeuksia.